# Denise Coates: Nejlépe vydělávající žena světa si vyplatila obří bonus
> Zakladatelka sázkové firmy bet 365 Denise Coates si vyplatila obří bonus. Proč narazila na kritiku a je vůbec podnikání v hazardu morálně správné?
- URL: https://www.fondik.cz/clanky/denise-coates-je-novou-nejlepe-vydelavajici-zenou-sveta-mnozi-vsak-britskou-miliardarku-kritizuji
- Rubrika: Zajímavosti ze světa financí
- Autor: redakce Fondik.cz
- Publikováno: 2021-01-01
- Aktualizováno: 2022-06-09

---

265 milionů liber (v přepočtu více než 7,5 miliardy korun) je nejvyšší odměnou, jakou si kdy ředitelka soukromé firmy vyplatila. Částka je 9 500x vyšší než průměrný plat ve Velké Británii a 1 700x vyšší, než kolik si vydělá předseda britského parlamentu. I Tim Cook, ředitel firmy Apple, si za rok vydělá téměř třicetkrát méně.

## Tak vysoký bonus je v tomto oboru neospravedlnitelný, zlobí se Britové

Coates se po vyplacení bonusu dočkala kritiky. Jedním z nejhlasitějších kritiků byl anglický politik Vince Cable, který prohlásil, že její bonus byl “nezodpovědný” a “přemrštěný”. “Za žádných okolností nejde takový bonus ospravedlnit a to hlavně kvůli tomu, že peníze pochází od lidí, kteří mají často problém s nadměrným sázením,” řekl Cable. “Jedná se o obor, který v Británii potřebuje přísnější regulaci. Už jsme regulovali hazard na ulicích a nyní je čas omezit ho i na internetu.”

Mezi kritiky zazněl i hlas Luka Hildyarda, ředitele vládní organizace High Pay Centre. “Odměna takové výše by byla ospravedlnitelná u někoho, kdo se nějakým způsobem zasadil o lepší život občanů. Fakt, že si takovou odměnu vyplatila ředitelka sázkové kanceláře, je necitlivý a urážlivý.”

Coates na kritiku nereagovala a v tiskovém prohlášení pouze uvedla , že “je hrdá na to, že se její společnosti ekonomicky daří a že stále a stabilně roste”. Denise Coates se se svým majetkem ve výši 5,8 miliardy liber řadí mezi nejbohatší Brity. Na žebříčku jí patří 21. místo, čímž překonala i slavného britského podnikatele a vizionáře Richarda Bransona.

Denise Coates žije se svým manželem ve Stoke, kde sídlí i středisko její firmy. Firma je největším soukromým zaměstnavatelem ve městě a sponzoruje také místní fotbalový klub. Coates se na veřejnosti téměř neukazuje a zřídkakdy poskytuje rozhovory. Její nadace Denise Coates Foundation v posledních letech přispěla částkou 75 milionů liber na různé charity, které se věnují zdravotnictví a vzdělávání. Na podporu lidí, jejichž život byl negativně ovlivnil hazardem, podle listu The Guardian její nadace nepřispěla.
