Cofidis půjčka – recenze 2020

Společnost Cofidis poskytuje nebankovní půjčky pro jednotlivce a pro partnery. My jsme prozkoumali u obou těchto půjček nejdůležitější faktory, jako jsou výše nabízeného úroku, poplatky nebo férovost podmínek, a ohodnotili je na stupnici od 1 do 10. Jak dopadly?
Od
redakce Fondik.cz
13/3/20

1. Důvěryhodnost společnosti Cofidis

5 hvězdiček z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili důvěryhodnost služby Cofidis. Společnost Cofidis má dlouhou tradici.

Nebankovní společnost Cofidis vznikla už počátkem 80. let ve Francii, jedná se tedy o tradiční mezinárodní firmu. U nás působí od roku 2004 a původně se věnovala především nákupům na splátky. V roce 2018 však získala od České národní banky licenci poskytovatele spotřebitelských úvěrů a jejím hlavním produktem se tak staly online půjčky. Kromě dlouhé bezproblémové historie je důležité to, že nepoužívá rozhodčí doložky, které mohou být neobjektivní a vést až k exekucím. Případné spory s neplatiči řeší korektní soudní cestou.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

2. Výše nabízeného úroku

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili výši úroku a RPSN půjčky od Cofidisu. Úrok začíná na 5,49 % ročně.

Cofidis poskytuje dva základní druhy půjčky – partnerskou a pro jednotlivce. Navzájem se od sebe nijak zvlášť neliší, jediným rozdílem je výše roční úrokové sazby. Zatímco u půjčky pro jednotlivce začíná úrok na 5,49 %, u partnerské půjčky je to 4,49 %. Jediné, co je nutné pro získání nižšího úroku udělat, je uvést svého partnera jako spolužadatele.

U většiny bank najdeme podobné úrokové sazby. Česká spořitelna a ČSOB nabízí úrok od 4,9 %, Hello bank od 5,39 %. O něco nižší minimální úrok najdeme u mBank, Moneta a Sberbank se 3,9 % a u Komerční banky se 3,8 %. Co se týče nebankovních společností, nejnižší minimální úrok nabízí Zonky s 2,99 % a nejvyšší pak Home Credit s 9,88 %. Cofidis tedy z hlediska úroku představuje zcela přijatelný průměr.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 8/10

PŮJČTE SI U COFIDISU

3. Poplatky

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky půjčky od Cofidisu. Poplatky jsou nízké a patří k nejnižším na trhu.

Za to nejdůležitější, tedy za poskytnutí a vedení úvěru, neplatíte vůbec nic. Stejné podmínky mají Equa bank, ČSOB, Air Bank i Home Credit. Za předčasné splacení, které se již mnoho institucí rozhodlo zbavit poplatku, je u Cofidis ale vyměřen poplatek ve výši 0,5 až 1 % z předčasně splacené částky.

Poplatky hodnotíme: 8/10

4. Maximální výše půjčky a doba splácení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky a dobu splácení půjčky od Cofidisu. Půjčit si můžete až 1M.

S Cofidis si lze půjčit od 20 000 Kč do 1 000 000 Kč a splátky rozložit na období 12 až 96 měsíců. Maximální výše půjčky je v porovnání s jinými nebankovními společnostmi vysoká – například Zonky poskytuje maximálně 750 000 Kč a Home Credit dokonce jen 250 000 Kč. Vysoký horní limit ale není nutně výhodou, protože dává žadatelům o půjčku prostor vypůjčit si mnohem víc peněz, než nezbytně potřebují. To se nikdy nevyplatí, doporučujeme tedy vyšší půjčce odolat, pokud není nutná.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 10/10

5. Rychlost a vyřízení půjčky

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od Cofidisu. Půjčku vyřídíte i za 30 minut a online.

Půjčku od společnosti Cofidis je možné vyřídit během 30 minut online. Na webových stránkách nejprve vyplníte formulář s osobními údaji a informacemi o své finanční situaci, tedy o pravidelných příjmech, výdajích a zaměstnání. Následně nahrajete do formuláře snímky občanského průkazu (u partnerské půjčky i snímky občanského průkazu spolužadatele) a druhého vybraného dokladu. Nakonec zbývá vložit snímek potvrzení o výši příjmu a kopii nejnovějšího výpisu z vašeho bankovního účtu.

Po odeslání žádosti elektronicky podepíšete smlouvu o poskytnutí úvěru (to se děje jednoduše přepsáním kódu z SMS do formuláře) a počkáte na konečné posouzení. Schválení většinou trvá pár minut, výjimečně několik hodin. Peníze pak máte na účtu do 24 hodin od schválení.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 8/10

PŮJČTE SI U COFIDISU

6. Férovost

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od Cofidisu. Podmínky jsou transparentní a férové.

Zda má půjčka férové podmínky byste neměli zapomenout sledovat ani v případě, kdy ji opravdu nutně potřebujete. Prvními varovnými signály bývá nutnost ručení majetkem a možnost získat půjčku bez prověření v registrech dlužníků. To Cofidis nedělá. Své žadatele prověřuje v registrech a snaží se tak zabránit dluhovým pastem. 

Pokud se přece jen stane, že budete mít problém se splátkou, podle smlouvy vám hrozí tyto sankce:

  • úrok z prodlení v zákonné výši určené Českou národní bankou (momentálně 8 %)
  • smluvní pokuta ve výši 0,1 % z částky, se kterou jste v prodlení
  • proplacení účelně vynaložených nákladů (500 Kč za první upomínku při měsíčním zpoždění, 600 Kč za druhou upomínku a 1 500 Kč za vypovězení smlouvy ze strany Cofidis po tříměsíčním zpoždění).

V porovnání s bankami i solidními nebankovními institucemi se jedná o běžnou výši sankcí. Stěžejní je ale především to, že se o nich dozvíte hned při podpisu smlouvy a víte tak, k čemu se zavazujete. To souvisí s transparentností smluv, která je jedním z nejdůležitějších faktorů. Cofidis poskytuje dokumentaci veřejně k nahlédnutí na svých webových stránkách, nemá tedy co skrývat.

Jako férovou vyhodnotila půjčku od Cofidis také organizace Člověk v tísni, která se dlouhodobě zabývá poradenstvím pro zadlužené osoby. Vytvořila takzvaný Index odpovědného úvěrování, ve kterém hodnotí férovost půjček poskytovaných v Česku. Společnost Cofidis si při poslední aktualizaci tohoto indexu vedla velice dobře a v žebříčku odpovědných úvěrů se umístil na 3. místě z celkového počtu 43. Předběhla tak Home Credit i většinu bank.

Férovost hodnotíme: 10/10

7. Zákaznická podpora

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu služby Cofidis.

Zákaznická linka je dostupná ve všední dny od 8:00 do 20:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00 na čísle 810 700 810. Spojení je okamžité a operátoři dobře informovaní, rychle tak zjistíte vše, co potřebujete. Pokud ale upřednostňujete písemnou komunikaci, máte ještě další 3 možnosti, jak Cofidis kontaktovat:

  • přímo na webu prostřednictvím formuláře 
  • na e-mailové adrese informace@cofidis.cz
  • prostřednictvím online chatu, který najdete na webu v pravém dolním rohu (tento způsob je nejrychlejší, odpověď dostanete většinou během několika minut).

Zákaznickou podporu hodnotíme: 10/10

8. Závěrečné hodnocení 

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost se službou Cofidis. Patří podle nás k nejlepším půjčkám.

Nebankovní půjčky mohou být zrádné, a tak je většinou nedoporučujeme. U Cofidis ale můžeme udělat výjimku. I když si zaslouží výtku za poplatek za předčasné splacení, od kterého už čím dál více poskytovatelů půjček upouští, celkově jsou podmínky a sazby nastaveny rozumně a transparentně. Malým negativem je snad jen to, že webové stránky Cofidis nejsou zcela přehledné a k některým informacím se musíte složitě „proklikat“. 

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10

Nejlepší alternativa Cofidis půjčky - Zonky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili náš celkový dojem z půjčky od Zonky.

Alternativou k půjčce od Cofidis je půjčka od nebankovní společnosti Zonky, která funguje na trochu jiném principu než ostatní poskytovatelé půjček u nás. Lidé si přes ni totiž půjčují peníze mezi sebou a Zonky má jen roli zprostředkovatele. S tím souvisí nízký úrok začínající již na 2,99 % ročně a celková “lidskost” služby – smluvní dokumentace je velmi srozumitelná a nespornou výhodou je také ochota řešit nenadálé problémy se splácením bez zbytečných sankcí.

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od Cofidisu: Splácení úvěru v celkové výši 150 000 Kč, zápůjční roční úroková sazba 5,49 %, doba splácení 84 měsíců, měsíční splátka 2 155 Kč, RPSN 5,63 %, celková částka splatná spotřebitelem 181 020 Kč, poplatek za sjednání a vedení úvěru 0 Kč, žádné další poplatky nejsou účtovány. Pojištění není zahrnuto.

A zde je reprezentativní příklad půjčky od Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.