Home Credit půjčka – recenze 2020

Home Credit je tradiční nebankovní společnost specializující se na spotřebitelské úvěry, mezi které patří i neúčelová Flexibilní půjčka. My jsme prozkoumali nejdůležitější faktory této půjčky, jako jsou výše nabízeného úroku, poplatky nebo férovost podmínek, a ohodnotili je na stupnici od 1 do 10. Jak Flexibilní půjčka dopadla?
Od
redakce Fondik.cz
13/3/20

1. Důvěryhodnost společnosti Home Credit

4 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili důvěryhodnost služby Home Credit.

Home Credit je nebankovní společnost, která byla založena roku 1997 a věnuje se účelovým i neúčelovým půjčkám. Je součástí mezinárodní finanční skupiny PPF, kterou založil a z většiny vlastní podnikatel Petr Kellner. Zároveň stojí například za oblíbenou bankou Air Bank nebo za projektem Zonky.

Ještě počátkem minulé dekády se na firmu snášela kritika kvůli využívání rozhodčích doložek, které mohou vést až k exekucím. Od roku 2012, kdy došlo k řadě zásadních změn, se však Home Credit naopak řadí k odpovědným a spolehlivým institucím českého trhu s půjčkami. To potvrdila i Česká národní banka, když mu jako jedné z prvních nebankovních institucí udělila roku 2017 licenci pro poskytování spotřebitelských úvěrů.

Důvěryhodnost hodnotíme: 8/10

2. Výše nabízeného úroku

2 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili výši úroku a RPSN půjčky od Home Creditu. Úrok začíná na 9,88 % ročně.

Roční úroková sazba začíná na 9,88 %, což je v porovnání s minimálním úrokem u jiných českých společností velmi vysoké číslo. Co se týče bank, například u Monety začíná úrok na 3,9 %, u Komerční banky na 3,8 % a u Equa bank také na 3,8 %. U nebankovní společnosti Zonky je minimální úrok dokonce jen 2,99 %. Vyšší úrok u Home Credit je zapříčiněn tím, že na jeho půjčku dosáhne více lidí z řad těch, kteří by nedosáhli na půjčku od banky.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 4/10

3. Poplatky

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky Home Creditu. Služba má jediný poplatek za změnu či odklad splátky.

Poplatky jsou na rozdíl od úroku velmi příjemné. Za to nejdůležitější, tedy za sjednání, vedení a předčasné splacení půjčky, neplatíte totiž vůbec nic. Zdarma je i změna data splatnosti měsíčních splátek. Za změnu výše splátek nebo za jednorázový odklad splátky už je vám ale účtován poplatek 199 Kč.

Poplatky hodnotíme: 10/10

PŮJČTE SI OD HOME CREDITU

4. Maximální výše půjčky a doba splácení

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky od Home Creditu. Půjčit si můžete až 250 000 Kč.

S Home Credit si můžete půjčit od 10 000 Kč do 250 000 Kč a splátky si rozložit na 3 až 79 měsíců. Rozmezí pro dobu splácení je dostatečně velké na to, abyste si nastavili takovou výši splátek, která příliš nezatíží váš měsíční rozpočet. Maximální výše půjčky je v porovnání s jinými společnostmi velmi nízká – u Zonky si lze půjčit až 750 000 Kč, u České spořitelny až 1 000 000 Kč, u Komerční banky dokonce až 2 500 000 Kč. Na druhou stranu, půjčka by měla vždy sloužit jen k pokrytí zcela nezbytných nákladů a limit 250 000 Kč účinně zabraňuje tomu, aby se žadatelé o půjčku zbytečně zadlužovali.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 7/10

5. Rychlost a vyřízení půjčky

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od Home Creditu. Půjčku vyřídíte už za 30 minut a online.

Půjčku od Home Credit je možné vyřídit už během 30 minut online. Nejprve vyplníte na webu společnosti formulář s kontaktními a osobními údaji. V dalším kroku zadáte adresu trvalého bydliště, číslo a datum platnosti občanského průkazu a číslo dalšího dokladu totožnosti dle vlastního výběru (řidičský průkaz, cestovní pas, …). Zbytek formuláře je zaměřen na vaši schopnost splácet, tedy především na příjmy, výdaje a zaměstnání. Na závěr uvedete číslo svého bankovního účtu a po odeslání žádosti nezbývá než počkat na schválení. To většinou trvá pár minut, výjimečně je dokončeno v průběhu několika hodin. Peníze pak máte na účtu do 24 hodin od sjednání.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 8/10

PŮJČTE SI OD HOME CREDITU

6. Férovost

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od Home Creditu. Podmínky půjčky jsou transparentní a férové.

Podmínky půjčky jsou faktorem, který byste neměli přehlížet ani v tíživé situaci, kdy o půjčku žádáte. Zřejmými indikátory, že nepůjde o férovou půjčku, bývá nutnost ručení majetkem a možnost půjčit si i jako nezaměstnaný či bez ověření v registrech dlužníků – to však Home Credit nedělá. Půjčky schvaluje jen žadatelům se stabilním příjmem a po důkladném prověření v registrech. Chrání tak žadatele před dluhovou pastí.

Pokud se přece jen stane, že budete mít problém se splátkou, podle smlouvy vám hrozí tyto sankce:

  • smluvní pokuta ve výši 500 Kč
  • pokuta po zesplatnění ve výši 10 % z nesplacené jistiny a úroků
  • úrok z prodlení v zákonné výši určené Českou národní bankou (momentálně 8 %).

V porovnání s bankami i spolehlivými nebankovními institucemi se jedná o běžnou výši sankcí. Stěžejní je především to, že se o nich dozvíte hned při podpisu smlouvy a víte tak, k čemu se zavazujete. Tím se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu, a sice k transparentnosti smluv. Home Credit poskytuje dokumentaci veřejně k nahlédnutí na svých webových stránkách, což je vždy velké plus. Veškeré úvěrové podmínky si tak můžete pročíst zde a vzor smlouvy si prohlédnout tady. 

Jako férovou vyhodnotila půjčku od Home Credit také organizace Člověk v tísni, která se dlouhodobě zabývá poradenstvím pro zadlužené osoby. Vytvořila takzvaný Index odpovědného úvěrování, ve kterém hodnotí férovost půjček poskytovaných českými společnostmi. Home Credit si při poslední aktualizaci tohoto indexu vedl velice dobře a v žebříčku odpovědných úvěrů se umístil na 4. místě z celkového počtu 43.

Férovost hodnotíme: 10/10

7. Zákaznická podpora

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu služby Home Credit.

Zákaznická linka je dostupná pouze v pracovní dny, a to od 8:00 do 18:00 na číslech 727 618 618 a 542 100 100. Spojení probíhá velmi rychle a operátoři jsou o produktech Home Credit dobře informovaní, v hovoru se tedy dozvíte vše, co potřebujete. Pokud vám nevadí počkat si na odpověď 1 až 2 dny, můžete také zaslat svůj dotaz na e-mailovou adresu info@homecredit.cz.

Za zmínku ale stojí především online chat, který najdete v pravém dolním rohu na webu Home Credit. Funguje stejně jako infolinka, tedy v pracovní dny mezi 8:00 a 18:00. Můžete jeho prostřednictvím vést písemnou konverzaci s některým ze zaměstnanců zákaznické podpory, který vám zde okamžitě odpovídá. Pokud tedy raději řešíte věci písemně a zároveň rychle, online chat určitě oceníte.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 10/10

8. Závěrečné hodnocení

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost s půjčkou Home Credit. Patří podle nás k nejlepším půjčkám.

Úvěry od nebankovních společností jsou tenký led, na který běžně doporučujeme se spíše nepouštět. Home Credit však v posledních letech dokazuje, že je přinejmenším stejně důvěryhodnou společností jako mnohé české banky a poskytuje férové podmínky. Vytknout musíme vysoký úrok, který ale vyvažují nulové poplatky za základní služby spojené s půjčkou.

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10

Nejlepší alternativa k Home Credit půjčce - Zonky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili náš celkový dojem z půjčky od Zonky.

Alternativou k půjčce od Home Credit je půjčka od nebankovní společnosti Zonky. Její výhoda spočívá především v mnohem nižším úroku, který začíná již na 2,99 % a polovina klientů u ní získá stále pěkných 5,99 %. Za poskytnutí půjčky si sice Zonky účtuje poplatek ve výši 2 % z vypůjčené částky, na druhou stranu je ale produkt celkově mnohem jednodušší a mluví na vás „lidskou řečí“, jak se můžete přesvědčit při nahlédnutí do smluvní dokumentace. Nespornou výhodou je pak také ochota řešit nenadálé problémy se splácením bez zbytečných sankcí.

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od společnosti Home Credit: Výše úvěru 150 000 Kč, roční úroková sazba 12,88 %, RPSN 13,67 %, celkem zaplatíte 160 466 Kč. Maximální RPSN je 34,33 %.

A zde je reprezentativní příklad půjčky od Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.