Kamali půjčka – recenze 2020

Mladá nebankovní služba Kamali se věnuje poskytování krátkodobých půjček. My jsme prozkoumali férovost, poplatky, sazby a další důležité faktory půjčky od Kamali, ohodnotili je na stupnici od 1 do 10 a zjistili, jak obstojí v konkurenci nejen krátkodobých, ale i běžných půjček.
Od
redakce Fondik.cz
13/3/20

1. Důvěryhodnost služby Kamali

5 hvězdiček z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili důvěryhodnost služby Kamali. Stojí za ní prověřená společnost Home Credit.

Kamali je český nebankovní poskytovatel krátkodobých půjček, za kterým stojí již dobře známá firma Home Credit. Je tím pádem, stejně jako Home Credit, součástí mezinárodní finanční skupiny PPF, kterou vlastní podnikatel Petr Kellner. Služba Kamali funguje od roku 2017 a na její činnost dohlíží Česká národní banka. Důležité je také to, že nepoužívá rozhodčí doložky, které nejsou zaručeně objektivní a mohou vést až k exekucím. Případné spory s neplatiči řeší korektní soudní cestou.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

2. Výše nabízeného úroku a RPSN

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili výši úroku a RPSN půjčky od Kamali. RPSN vychází na 48,3 až 50,1 %.

U krátkodobých půjček, takzvaných mikropůjček, bývá úrok velmi vysoký a RPSN může stoupat i do tisíců procent. Příklady jsou poskytovatelé Zaplo, u kterého dosahuje roční úroková sazba i 280 % a RPSN ohromných 1 141 %, nebo CoolCredit s RPSN dokonce 1790 %. Kamali si však k vypůjčené částce nepřipočítává úrok, ale poplatek, o kterém bude řeč níže. Můžeme nicméně zjistit alespoň RPSN, a to dosahuje 48,3 až 50,1 %, což je v oblasti mikropůjček zcela přijatelné.

V porovnání s běžnými bankovními půjčkami se pak jedná o poměrně vysoké procento, přitom i některé banky jsou schopny vám poskytnout nízký úvěr na krátkou dobu. Například s Moneta a Equa bank si lze půjčit už od 5 000 Kč s minimální dobou splatnosti 3 měsíce. Moneta má maximální RPSN ve výši 28,8 % a Equa bank nabízí půjčku s maximálním RPSN dosahujícím pěkných 17,11 %.

Výši nabízeného úroku a RPSN hodnotíme: 7/10

PŮJČTE SI OD KAMALI

3. Poplatky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky půjčky od Kamali. Poplatky jsou nízké a patří k nejnižším na trhu.

Kamali si účtuje několik základních, jasně stanovených poplatků. Nejdůležitějším a jediným, který zaplatíte vždy, je poplatek za poskytnutí půjčky, který činí 33 Kč za každých vypůjčených 1 000 Kč. Při včasném splacení nic dalšího neplatíte. Pokud si tedy půjčíte například 7 000 Kč a splatíte je v termínu (ten je u Kamali 30 dní), celkově vrátíte 7 231 Kč. Přeplatíte tedy asi 3,3 % z původní částky.

Další dva poplatky se už týkají jen případného odkladu splátky. Vypočítávají se vždy z celkové výše půjčené částky a nikoli z částky, kterou zbývá doplatit. Jsou to tyto:

  • poplatek za desetiprocentní odklad: Je stanoven na 49 Kč za každých 1 000 Kč vypůjčené částky a odloží vám datum splatnosti o 30 dnů. Když vidíte, že nezvládnete půjčku splatit v termínu, stačí, když Kamali pošlete 10 % z celkové vypůjčené částky a poplatek v příslušné výši. Pokud jste si například celkově půjčili 7 000 Kč, musíte tedy v takovém případě vrátit alespoň 700 Kč a zaplatit ještě poplatek 343 Kč. Takto můžete odložit datum splatnosti až 9krát.
  • poplatek za korunový odklad: Je stanoven na 99 Kč za každých 1 000 Kč vypůjčené částky a odloží vám datum splatnosti o 30 dnů. Umožňuje vám splatit jen 1 Kč z půjčky, nejpozději v den kompletního doplacení částky ale budete muset uhradit i příslušný poplatek. Pokud jste si například celkově půjčili 7 000 Kč, bude to tedy dalších 693 Kč. Takto můžete odložit datum splatnosti nanejvýš 2krát, což je vzhledem k výšce poplatku rozumné omezení.

Jak je vidět, mikropůjčku byste si měli opravdu vzít jedině tehdy, když jste si jistí, že ji zvládnete včas splatit. Poplatky za odklad splátek se vám prodraží, obzvlášť pokud nebudete moci splatit alespoň 10 % z vypůjčené částky. Oceňujeme ale, že Kamali poskytuje schůdné řešení i pro takové případy a že poplatky jsou jasně stanoveny. Vždy tak víte, kolik a za co platíte.

Poplatky hodnotíme: 9/10

Pokud se jedná o vaši první půjčku u Kamali a splatíte ji do 14 dnů, žádný poplatek za poskytnutí úvěru neplatíte.

4. Maximální výše půjčky a doba splácení

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky a dobu splácení půjčky od Kamali. Půjčit si můžete až 20 000

V rámci mikropůjčky od Kamali si můžete půjčit od 1 000 Kč až do 20 000 Kč a splatit byste je měli do 30 dní. V porovnání s dalšími mikropůjčkami se jedná o standardní parametry – stejnou výši půjčky nabízí například SOSCredit, u Zaplo je to až 30 000 Kč a u CoolCredit až 15 000 Kč. Jak jsme ale již uvedli výše, i některé bankovní instituce jsou schopny poskytovat krátkodobé půjčky.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 7/10

5. Rychlost a vyřízení půjčky

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od Kamali. Půjčku vyřídíte i za 20 minut a online.

Půjčku od Kamali je možné vyřídit během 20 minut online. Na webové stránce nejprve nastavíte částku, kterou si chcete půjčit. Následně uvedete osobní údaje, informace o své finanční situaci a číslo občanského průkazu kvůli ověření totožnosti. Musíte také potvrdit, že udělujete souhlas k prověření v registrech dlužníků. Pak žádost o půjčku odešlete a počkáte na schválení, které ve všední dny zpravidla netrvá více než 15 minut.

Poté budete ještě vyzváni k doložení fotografie nebo skenu vašeho občanského průkazu a zaslání verifikační platby ve výši pouhé 1 Kč z bankovního účtu vedeného na vaše jméno. Na tento účet později obdržíte vypůjčenou sumu. Za jak dlouho sem dorazí už záleží spíše na vaší bance – většinou je to otázka několika minut, nejpozději byste ji měli obdržet následující den.

Rychlost vyřízení půjčky hodnotíme: 10/10

PŮJČTE SI OD KAMALI

6. Férovost

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od Kamali. Všechny podmínky jsou velmi transparentní a férové.

Férovosti podmínek půjčky byste vždy měli věnovat pozornost bez ohledu na to, jak nutně ji potřebujete. Očividnými varovnými signály bývají nutnost ručení majetkem a možnost získat půjčku bez toho, že by společnost nahlédla do registrů – to Kamali nedělá. Registry důsledně kontroluje, aby se žadatelé nepropadali do dluhových pastí. Jediné, co bychom mohli v tomto ohledu Kamali vytknout, je to, že poskytuje půjčky i nezaměstnaným. Při náhlé ztrátě zaměstnání může být taková půjčka velká pomoc, zároveň ale není zaručeno, že ji dokážete splatit. Proto je v takové chvíli i na vás, abyste situaci rozumně vyhodnotili.

Pokud se přece jen stane, že budete mít se splátkou zpoždění a nevyužijete možnost jejího odkladu, podle smlouvy vám hrozí tyto sankce:

  • smluvní pokuta ve výši 3 % 
  • úrok z prodlení v zákonné výši určené Českou národní bankou (momentálně 8 %)
  • proplacení účelně vynaložených nákladů (momentálně odhadované na minimálně 100 Kč za měsíc vymáhání, částka se ale může měnit).

V porovnání s bankami i spolehlivými nebankovními institucemi se jedná o poměrně nízké sankce. Stěžejní je ale hlavně to, že se o nich dozvíte hned při podpisu smlouvy a víte tak, k čemu se zavazujete. Kamali navíc poskytuje veškerou dokumentaci veřejně k nahlédnutí na webu. Vzor smlouvy si můžete prohlédnout tady a sazebník s podrobnými vysvětlivkami najdete zde.

Jako férovou vyhodnotila půjčku od Home Credit také organizace Člověk v tísni, která se dlouhodobě zabývá poradenstvím pro zadlužené osoby. Vytvořila takzvaný Index odpovědného úvěrování, ve kterém hodnotí férovost půjček poskytovaných českými společnostmi. Při poslední aktualizaci si vedlo Kamali přímo výborně a umístilo se dokonce na 1. místě z celkových 43.

Férovost hodnotíme: 10/10

7. Zákaznická podpora

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu služby Kamali.

Způsobů, jak kontaktovat zákaznickou podporu Kamali, je hned několik a všechny mají společné to, že fungují jen v pracovní dny. Zákaznická linka je k dispozici na čísle 542 100 700. Na webových stránkách není uvedeno, v jakých časech ji lze využít, vypozorovali jsme ale, že během pracovních dní je linka dostupná v podstatě nonstop. Obzvlášť ve večerních hodinách však bývá obsazená a nemá cenu čekat na spojení – operátor vám zavolá co nejdříve zpět.

Pokud upřednostňujete písemnou komunikaci a nevadí vám počkat si na odpověď 1 až 2 dny, můžete zaslat svůj dotaz na e-mailovou adresu info@kamali.cz. Další možností je pak online chat, který najdete na internetových stránkách Kamali v pravém dolním rohu. Ve všech případech jsme byli s komunikací zaměstnanců podpory velmi spokojení, protože jsou dobře informovaní a nevyvíjí nátlak.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 8/10

8. Závěrečné hodnocení

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost se službou Kamali. Patří podle nás k nejlepším půjčkám.

Nebankovní půjčky zpravidla nedoporučujeme, a už vůbec ne mikropůjčky, které mají tendenci těžit z tíživé situace žadatelů. Půjčka od Kamali se ale jeví jako skutečně férový produkt a dobré řešení pro situace, kdy je menší půjčka nevyhnutelně nutná. Vyzdvihnout musíme hlavně rozumnou výši poplatku za poskytnutí úvěru, transparentnost podmínek a celkovou jednoduchost produktu, díky které nezbývá místo pro nepříjemná překvapení.

Závěrečné hodnocení v číslech: 9/10

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od Kamali: U Kamali půjčky ve výši 8 000 Kč zaplatí dlužník za 30 dní celkem 8 264 Kč. Celkové náklady na půjčku činí 264 Kč. Pevná roční úroková míra je 0 %, RPSN je nastaveno na 49,2 %. Pokud se jedná o první půjčku a dlužník ji vrátí do 30 dní, bude zcela zdarma.