3 nejvýhodnější půjčky pro rok 2020

Nutnost půjčit si peníze může přijít zcela nečekaně, jak se ale v takové situaci rychle zorientovat v širokém výběru půjček? Abyste v rozhodující chvíli udělali co možná nejlepší rozhodnutí, porovnali jsme nabídky českých bank i nebankovních institucí a vybrali 3 nejvýhodnější půjčky, které se aktuálně na trhu nachází.
Od
redakce Fondik.cz
20/11/19

Na úvod se hodí říct si, že „nejvýhodnější půjčka“ je značně relativní pojem. Ideální půjčka je žádná půjčka, protože jedině tak se nezadlužíme a nezaplatíme nic navíc. Není proto dobrý nápad půjčovat si třeba na novou televizi nebo na dovolenou, zkrátka na věci, bez kterých se obejdeme. Pokud jsme ale v situaci, kdy půjčku skutečně potřebujeme, anebo se nám půjčka vyplatí (například při refinancování nebo konsolidaci půjček), tento článek se může stát pomocníkem při výběru.

Jakou metodou jsme nejvýhodnější půjčky vybírali?

První podmínkou bylo, aby poskytovatelem půjčky byla férová instituce s dobrou pověstí. V našem výběru tak nebudou uvedeny pochybné nebankovní společnosti, které si stanovují příliš vysoké úroky a nevýhodné podmínky.

Naším dalším požadavkem na nejvýhodnější půjčku byly žádné nebo minimální poplatky a klíčovým parametrem byla pak výše úrokové sazby a RPSN, protože tyto dva údaje nejjasněji vypovídají o tom, kolik nás půjčka bude celkově stát.

Jaké půjčky vyhrály?

Všechny tři námi vybrané nabídky půjček mají společné to, že je poskytují poměrně mladé společnosti. Navíc budeme ušetřeni nepříjemných překvapení tím, že všechny tyto půjčky se vyznačují přehlednými podmínkami i systémem poplatků. Například za předčasné splacení půjčky neplatíme ani u jedné z nich nic. Tady jsou naši favorité:

1. Půjčka od Zonky – úrok od 2,99 % p.a.

Žirafa jako maskot firmy Zonky. Ta nabízí půjčku s úrokem od 2,99 % ročně, předčasné splacení zdarma i férové podmínky.

Zonky je sice nebankovní společnost, byly jí však uděleny dva certifikáty České národní banky a stojí za ní významná finanční skupina PPF, nemáme se tedy vůbec čeho obávat. Funguje na jednoduchém principu, kdy si obyčejní lidé půjčují mezi sebou a Zonky je jen zprostředkovatelem a jakousi zárukou pro obě strany.

Půjčit si můžeme s úrokem začínajícím na 2,99 %, což je momentálně nejnižší úroková sazba nabízená na českém trhu s půjčkami. Maximální úrok je pak 19,99 %, asi polovina žadatelů o půjčku ale dosáhne na úrokovou sazbu nepřesahující 5,99 %. Výše RPSN se pohybuje od 3,64 % do 31,94 %. Částka, kterou si lze půjčit, začíná na 20 000 korun a stoupá až k 750 000 korun. Doba splácení se pohybuje mezi 6 měsíci a 7 roky a závisí na tom, jak vysoké měsíční splátky jsme schopni odvádět. Za vyřízení půjčky je nám účtován jeden jediný poplatek (již započtený v RPSN), a to 2 % z vypůjčené částky jako odměna pro Zonky.

Velkou výhodou půjčky u Zonky je lidský přístup a ochota s klientem komunikovat. U klientské podpory, ať už telefonické nebo e-mailové, jsme se setkali se vstřícným chováním a snahou vyřešit s námi případné problémy. Zdá se to nepodstatné, vyřizování půjčky však obecně dokáže být poměrně stresující, a tak může být proklientský přístup ze strany poskytovatele ohromnou úlevou.

Za jak dlouho bude půjčka vyřízená? Běžně do 2 hodin po dodání veškerých potřebných dokumentů, maximálně do 2 dní.

Kde půjčku vyřídit? Půjčka od Zonky se vyřizuje online. Stačí kliknout na tento odkaz.

O Zonky si také můžete přečíst více v průvodci, který jsme této půjčce věnovali.

PŮJČTE SI NA ZONKY

2. Minutová půjčka od Equa bank – úrok od 3,8 % p.a.

Logo Equa bank. Tato banka nabízí půjčku až do 700 000 Kč s úrokem od 4,8 % ročně. Předčasné splacení půjčky je zdarma.

Equa bank poskytuje nekomplikovanou a rychlou půjčku s úrokem začínajícím na 3,8 % a RPSN od 3,9 % do 17,11 %. Splátky si můžeme rozložit na 3 měsíce až 10 let, což je velké rozpětí, které nám umožní jednak si výši splátek přizpůsobit tak, aby nás příliš nezatížily, jednak splatit půjčku a zbavit se tak dluhu co nejdříve.

Je možné si půjčit od pouhých 5 000 až do 700 000 korun. Ať už si půjčku nastavíme jakkoli, nebude nám za její poskytnutí ani vedení účtován vůbec žádný poplatek. Banka nám k půjčce zároveň otevře zcela bezplatný běžný účet, ze kterého budeme odesílat měsíční splátky (můžeme ho však používat i ke všem dalším běžným bankovním úkonům).

Za jak dlouho bude půjčka vyřízena? Sjednání na pobočce i přes internet zabere včetně schválení sotva 20 minut. Při sjednání na pobočce jsou nám pak peníze poskytnuty ihned, při sjednání online nám musí prvně kurýr doručit příslušné dokumenty. Peníze tím pádem získáme během pár dní.

Kde půjčku vyřídit? Stačí kliknout na tento odkaz, případně se zastavit na některé z poboček.

PŮJČTE SI U EQUA BANK

3. Půjčka od Air Bank – úrok od 4,9 % p.a.

Logo AirBank. Tato banka nabízí půjčku až do 900 000 Kč při úroku od 4,9 % ročně. Předčasné splacení půjčky je zdarma.

U Air Bank si můžeme půjčit od 5 000 korun až do 900 000 korun a splátky si rozložit na 6 měsíců až 8 let. Úrok začíná na 4,9 % a u půjček nad 200 000 korun máme šanci dosáhnout dokonce na ještě nižší úrok 3,9 %. RPSN se pohybuje mezi 5,02 % a 17,13 %.

S půjčkou nám je založen u Air Bank také běžný účet, ze kterého budeme odesílat měsíční splátky. Za jeho vedení neplatíme žádné poplatky, stejně jako za sjednání a vedení půjčky. Prostřednictvím tohoto účtu můžeme plnohodnotně využívat i všechny další běžné bankovní služby.

Za jak dlouho bude půjčka vyřízena? Zpravidla do 2 hodin, méně často v průběhu 1 dne.

Kde půjčku vyřídit? Stačí kliknout na tento odkaz, případně se zastavit na některé z poboček.

PŮJČTE SI U AIR BANK

Jakým půjčkám se raději vyhnout?

Jak je vidět, půjčit si jde bez zbytečných poplatků. Nevyplatí se tak například půjčka od bank Moneta nebo UniCredit, které klientům za předčasné splacení půjčky účtují až 1 % z dosud nesplacené částky, a mají poměrně vysoký poplatek za sjednání půjčky (1 500 korun u UniCredit a 1 295 korun u Monety při sjednání na pobočce nebo po telefonu). Česká spořitelna si účtuje za poskytnutí půjčky poplatek ve výši 1 % z vypůjčené částky a opět až 1 % z předčasně splacené částky.

Co rozhodně doporučujeme zavrhnout, jsou půjčky od nebankovních společností (kromě Zonky). Běžně nabízejí velmi vysoké úroky a kladou další nevýhodné podmínky. Například při půjčce od Vitacredit lze počítat s poplatkem za sjednání půjčky ve výši 7 % z vypůjčené částky, s minimálně 10,9% úrokem a minimálně 17,7% RPSN. Za půjčku navíc musíme ručit nemovitostí. Nebankovní společnost Ferratum pak sice nabízí úrok začínající na 5,75 % – ale za měsíc. Minimální RPSN je absurdních 97,43 %.

Jedním z triků nebankovních společností, především v oblasti takzvaných mikropůjček (nižších půjček s krátkou dobou splatnosti), je to, že lákají na první půjčku do určité částky zdarma. Další půjčka už však bude zatížena nevýhodným úrokem. Jako příklad můžeme uvést půjčku od Providentu, který nám sice poskytne první půjčku do 16 000 korun zdarma, u dalších půjček už ale začíná RPSN na 22,5 % a maximální RPSN je pak 319,42 %.

Co je to RPSN a jak se liší od úroku?

RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, byla v tomto článku mnohokrát zmíněna. O co tedy vůbec jde? Zjednodušeně je to procentuální údaj, který nám řekne, kolik ročně zaplatíme poskytovateli půjčky za její roční čerpání (neboli kolik ročně zaplatíme z aktuální dlužné částky navíc). Jsou v něm zahrnuty veškeré náklady na půjčku, a právě proto je směrodatný pro porovnávání výhodnosti půjček.

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklady půjček zmíněných v tomto článku:

Zonky - reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.

U Equa bank při výši půjčky 100 000 Kč na dobu 60 měsíců při měsíční splátce 1 878 Kč je pevná úroková sazba 4,8 % p. a., RPSN 4,9 %. Celková částka splatná spotřebitelem je 112 680 Kč.

Na AirBank při výši úvěru 100 000 Kč je základní roční pevná úroková sazba 8,9 %, RPSN 9,28 % a splátka 1 462 Kč. Celkem pak v 96 měsíčních splátkách zaplatíte 140 253 Kč. Pokud ale budete splácet včas, získáte výhodnější pevnou bonusovou sazbu 7,9 % ročně s RPSN 8,19 %, splácet budete 1 462 Kč a celkem v 92 splátkách zaplatíte 133 483 Kč.