Půjčka od mBank – recenze 2020

Půjčka, kterou můžeme vyřídit online, bez poplatků a o vyměřené úrokové sazbě máme jasno předem – právě takovou nabízí mBank. My jsme zjistili, co dalšího nám může nabídnout, a zhodnotili její nejdůležitější parametry na stupnici od 1 do 10. Jak hodnocení půjčky dopadlo?
Od
redakce Fondik.cz
20/1/20

1. Výše nabízeného úroku

4 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili výši úroku půjčky od mBank. Ta začíná na 5,9 % ročně.

Úroková sazba se pohybuje mezi 5,9 % až 9,9 % p.a. a závisí na výši půjčky a době splácení. U mBank tak na rozdíl od většiny dalších společností předem víme, jaký úrok bude naší půjčce vyměřen. Je odstupňován takto:

Tabulka, která ukazuje výši úroku u půjčky od mBank. Nejnižší úrok začíná na 5,9 % ročně.

Pokud si navíc rozhodneme půjčku pojistit, úroková sazba nám bude snížena o 2 %. Zajímavou nabídku může pak mBank poskytnout osobám, které si u ní chtějí půjčit vůbec poprvé a stačí jim 10 000 až 40 000 korun. V takovém případě totiž nabízí půjčku zcela bez úroku, pouze s jednorázovým poplatkem ve výši 2 % z vypůjčené částky. Stačí mít trvalý zdroj příjmu, nemít žádný negativní záznam v registrech dlužníků a splatit půjčku během 12 nebo 24 měsíců.

Uvedený úrok patří k těm nižším, které momentálně na trhu najdeme. Úrokovou sazbu od 5,9 % najdeme například i u Monety, od 4,9 % u Air Bank či České spořitelny a od 3,8 % u Equa bank. Nejnižší úrok od 2,99 % pak nabízí společnost Zonky. U žádné z těchto společností však nenajdeme výrazné snížení úroku při sjednání pojištění půjčky ani bezúročnou první půjčku pro nižší částku.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 8/10

2. Poplatky

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili výši poplatků u půjčky od mBank. Žádné poplatky na vás totiž nečekají.

Za poskytnutí a vedení půjčky mBank neúčtuje žádný poplatek. Zdarma jsou také mimořádné splátky a předčasné splacení. Při sjednání půjčky nám je zřízen také běžný účet mKonto, ze kterého budeme odesílat pravidelné splátky. I jeho založení a vedení je zcela zdarma, navíc je jedním z nejlepších běžných účtů, které v současnosti české banky poskytují (o všech jeho výhodách píšeme tady).

Od zmíněných poplatků již pomalu upouští čím dál více bank, stále ještě ale najdeme i spoustu těch, které je svým klientům účtují – mezi nimi třeba Komerční banka, Uni Credit, Česká spořitelna nebo Moneta. Půjčka bez poplatků tedy rozhodně není samozřejmostí.

Poplatky hodnotíme: 10/10

3. Maximální výše půjčky a doba splácení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky od mBank. Půjčit si můžete až 600 000 Kč.

S mBank si můžeme půjčit 10 000 až 600 000 korun a splátky si rozložit na 12 až 96 měsíců, u půjček do 200 000 korun až na 84 měsíců. Maximální částka, kterou mBank v rámci půjčky poskytuje, je v porovnání s dalšími českými bankami poměrně nízká. S Monetou si lze půjčit až 800 000 korun, s Air Bank až 900 000 korun, s Uni Credit až 1000 000 korun a s Komerční bankou dokonce 2,5 milionu korun.

Na druhou stranu, 600 000 korun je dostatečně vysoká částka na pokrytí důležitých výdajů, jako je školné, rekonstrukce, léčba nebo nové auto. Vyšší půjčky nás zadluží na spoustu let dopředu a hrozí výrazné přeplacení původní vypůjčené částky.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 8/10

4. Rychlost a vyřízení půjčky

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od mBank. Půjčku vyřídíte online během 30 minut.

Půjčku je možné vyřídit na pobočce nebo online. Při vyřízení na pobočce můžeme mít peníze na účtu i během jediné hodiny, pokud přijdeme náležitě připravení. Co budeme potřebovat?

  • občanský průkaz a druhý doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele nebo poslední 3 poslední výpisy z účtu (OSVČ doloží poslední daňové přiznání, penzisté výměr důchodu)
  • osoby pobírající invalidní důchod či vdovský příspěvek předkládají doklad o přiznání dávky a výpis z účtu, kam je zasílána
  • souhlas manžela nebo manželky při půjčce nad 300 000 korun
  • povolení k pobytu na území ČR v případě, že nejsme občanem ČR

Při sjednání po internetu se může vyřízení půjčky protáhnout. Vyplnění online žádosti vyžaduje jen asi 30 minut, následně ale ještě musíme počkat na schválení půjčky a doručení smluvních dokumentů kurýrem. Celý proces tak může zabrat až 2 dny. Po podpisu smlouvy máme ale peníze ihned k dispozici.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 8/10

5. Férovost a důvěryhodnost

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od mBank. Podmínky půjčky jsou transparentní a férové.

Banka mBank vznikla v roce 2000 v Polsku, na český trh vstoupila o 7 let později a od té doby je samozřejmě pod dohledem České národní banky. Ta jí však minulý rok vyměřila milionovou pokutu, která se stala prvním vroubkem na důvěryhodnosti banky.

Pokuta byla mBank udělena za porušování bankovního tajemství. To se týkalo pouze nových klientů, kteří si u mBank založili účet a o kterých získal jeden z partnerů banky některé informace. Klienti sice podepsali souhlas se zpracováním osobních údajů, to ale podle ČNB nedovolovalo bance je předávat.

Kromě toho mBank neměla během 20 let své existence podobný problém, naopak získala mnohá ocenění ze strany veřejnosti například v pravidelné anketě Zlatá koruna. Transparentnost produktů a jejich podmínek totiž mBank rozhodně nelze upřít.

Férovost a důvěryhodnost hodnotíme: 8/10

6. Zákaznická podpora

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu mBank.

Telefonické spojení s mBank je možné ve všední dny mezi 8:00 a 21:00 a o víkendech a svátcích mezi 10:00 a 18:30, a to na dvou linkách. Hlavní linka má číslo 222 111 999 a je vhodná i pro volání z pevné linky nebo v rámci volných minut v našem tarifu. Lze ale využít také placenou linku s číslem 844 777 000.

Při telefonickém kontaktu se nám pravděpodobně nepodaří spojit hned napoprvé, pokud tedy není náš dotaz naléhavý, je pohodlnější kontaktovat banku e-mailem na adrese kontakt@mbank.cz. My jsme se tímto způsobem dočkali odpovědi za 2 dny. Kratší dotazy mBank zodpoví také prostřednictvím Facebooku, nám odpověděli během druhého dne.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 7/10

7. Závěrečné hodnocení

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost s půjčkou od mBank.

Banka mBank nabízí půjčku s přijatelným úrokem a nulovými poplatky za nejdůležitější položky, navíc k ní bezplatně získáme jeden z nejvýhodnějších běžných účtů, které můžeme v současné době najít. Pozitivně hodnotíme i to, že klient předem ví, jaký úrok mu bude podle výše půjčky a doby splácení vyměřen, a také možnost první nižší půjčky s nulovým úrokem.

Pokud nejsme klientem mBank, může být menším negativem delší čekání na schválení půjčky při online žádosti. Také odpověď zákaznické podpory zpravidla vyžaduje delší čekání. To ale nic nemění na tom, že samotná půjčka je v porovnání s ostatními současnými nabídkami na trhu poměrně výhodná a měli bychom ji zvážit, pokud hledáme vhodnou nabídku úvěru.

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10

Nejlepší alternativa k půjčce od mBank - Zonky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili náš celkový dojem z půjčky od Zonky.

Pokud hledáte nejlevnější, férovou a srozumitelnou online půjčku, doporučujeme vám půjčku od Zonky. Její úrok začíná už na 2,99 % ročně a vyřídíte ji během 5 minut online. Půjčka od Zonky je transparentní a smlouvy neobsahují žádné háčky. Tato půjčka je podle nás tou nejlepší na trhu! 

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od společnosti mBank: Výše úvěru 150 000 Kč, roční výpůjční úroková sazba 6,9 % p. a., RPSN 7,12 %, doba splatnosti 72 měsíců, měsíční splátka 2 550,15 Kč, celková částka splatná spotřebitelem činí 183 610,80 Kč.

A zde je reprezentativní příklad půjčky od Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.