Expres půjčka od Monety – recenze 2020

Moneta Money Bank poskytuje kromě spousty dalších finančních produktů bezúčelovou Expres půjčku. Tato půjčka může nyní zaujmout nově sníženým úrokem, a tak jsme zjistili, jak na něj lze dosáhnout a jak jsou na tom i další důležité parametry půjčky jako poplatky nebo rychlost jejího vyřízení. Vše jsme ohodnotili na stupnici od 1 do 10 a výsledky najdete v našem článku.
Od
redakce Fondik.cz
18/12/19

1. Výše nabízeného úroku

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili výši úroku půjčky od Monety. Ta začíná na 3,9 % ročně při splnění podmínek.

Moneta nabízí úrok už od 3,6 % p.a. s RPSN od 3,7 %, na takové podmínky však máme šanci dosáhnout až od určité výše vypůjčené částky a určité doby splácení. Konkrétně se jedná o alespoň 200 000 korun splácených po dobu minimálně 5 let. Při nižších částkách nebo kratší době splácení začíná úrok až na 5,9 % p.a. a RPSN na 6,1 %. Maximální RPSN je pak 28,8 %.

Úroková sazba ve výši 5,9 % určitě nepatří k nejhorším nabídkám na současném trhu s půjčkami, ale ani k nejlepším. Například banky Air Bank nebo Česká spořitelna nabízí úrok od 4,9 % p.a., Equa bank pak od 3,8 %. Na druhou stranu, pokud si potřebujeme půjčit alespoň těch zmíněných 200 000 korun a jsme ochotni si jejich splácení rozložit do alespoň 5 let, úrok ve výši 3,6 % je velmi výhodný.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 7/10

2. Poplatky

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili výši poplatků půjčky od Monety. Čeká nás např. poplatek za předčasné splacení.

Za sjednání půjčky si Moneta účtuje poplatek ve výši 1 295 korun, ovšem pouze při sjednání na pobočce. Za sjednání půjčky po internetu neplatíme vůbec nic. Další vedení půjčky je zdarma, v jejím průběhu nám ale může být účtováno:

  • 0,5 až 1 % ze splacené částky v případě předčasného splacení nebo mimořádné splátky.
  • 100 korun za změnu data měsíčních splátek

Při sjednání půjčky si v Monetě zároveň založíme běžný účet (samozřejmě jen pokud ho u ní již nemáme), ze kterého se pravidelné měsíční splátky budou automaticky strhávat. Vedení tohoto účtu je zcela zdarma, obdržíme k němu debetní kartu a lze ho ovládat pomocí internetového či mobilního bankovnictví.

Co se týče poplatků, ve srovnání s ostatními bankami Moneta opět nepatří k těm zcela nejpřívětivějším. Equa bank, Air Bank nebo třeba ČSOB poplatky za sjednání a předčasné splacení půjčky neúčtují. Na druhou stranu, u spousty dalších bank, jako jsou Komerční banka, Uni Credit či Česká spořitelna, se s nimi setkáme.

Poplatky hodnotíme: 7/10

3. Maximální výše půjčky a doba splácení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky od Monety. Půjčit si můžete až 800 000 Kč.

Moneta nám umožňuje si půjčit v širokém rozmezí 5 000 korun až 800 000 korun. Půjčkou tedy dokážeme pokrýt jak menší akutní výdaje jako třeba výměnu okna nebo nehrazenou operaci, tak velké investice v podobě rekonstrukce nebo třeba splacení jiné, nevýhodné půjčky. Splátky si lze rozložit na dobu 2 až 8 let (půjčky do 20 000 korun lze splatit za zkrácené období 3 měsíců až 2 let), takže je možné si nastavit výši splátky takovou, jakou zvládneme.

Maximální částka poskytovaná Monetou je podobná jako u většiny jiných tuzemských bank. Vyšší částku nám může půjčit například UniCredit, a to 1 000 000 korun, nebo Komerční banka, která klientům poskytuje až 2 500 000 korun. Zadlužit se takto vysokými částkami ale zpravidla velký užitek nepřináší – půjčku splácíme spoustu let a mnohdy značně přeplatíme vypůjčenou částku.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 10/10

4. Rychlost a vyřízení půjčky

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od Monety. Půjčku vyřídíte pohodlně online.

Vyřízení Expres půjčky je rychlé, pokud jsme dobře připraveni. Co budeme potřebovat?

  • občanský průkaz a druhý doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu vyplněné zaměstnavatelem (případně u OSVČ poslední daňové přiznání a u penzistů důchodový výměr)
  • spolužadatele, pokud si chceme půjčit více než 500 000 korun
  • souhlas manžela či manželky u půjček vyšších než 500 000 korun
  • pas a povolení k pobytu v ČR v případě cizince

Půjčku si můžeme sjednat na jedné z mnoha poboček, kde trvá vyplnění příslušných dokumentů, vyhodnocení a sjednání půjčky zhruba půl hodiny. Dalších 5 až 10 minut zabere vytvoření účtu, kam nám během pár minut po podpisu přijdou vypůjčené peníze.

Vše ale můžeme vyřídit i z domova. Stačí vyplnit tento formulář, kam uvedeme informace o sobě, svých příjmech a výdajích. Vyhodnocení půjčky bude trvat několik sekund a poté nahrajeme do formuláře z počítače nebo telefonu vyfotografované či naskenované doklady. Podpis smlouvy pak probíhá elektronicky, opsáním unikátního kódu z SMS zprávy.

Při sjednání po internetu musíme ještě provést převod symbolické 1 koruny na nově založený účet u Monety. Dojde tak k aktivaci účtu a my na něm poté budeme mít vypůjčenou částku během pár minut k dispozici. Celý proces tak zabere asi 45 minut.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 10/10

PŮJČTE SI U MONETY

5. Férovost a důvěryhodnost

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od Monety. Podmínky půjčky jsou transparentní a férové.

Moneta je tradiční česká banka založená roku 1998, tehdy ještě pod názvem GE Capital Bank a později GE Money Bank. Na její činnost samozřejmě dohlíží Česká národní banka. Kromě toho Moneta na svých webových stránkách zveřejňuje veškeré dokumenty a smlouvy týkající se jejích produktů, rozhodně se tedy nemusíme obávat nepříjemných překvapení.

Férovost a důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

6. Zákaznická podpora

3,5 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu Monety. Na odpověď si někdy počkáte delší dobu.

Zákaznickou podporu můžeme kontaktovat jednak písemně pomocí internetového formuláře, jednak telefonicky na čísle 224 443 636. Při telefonickém kontaktu budeme muset být trochu trpěliví a počítat s několika pokusy, než se nám podaří s bankou spojit. Písemné odpovědi se většinou dočkáme během 2, nanejvýš 3 dní. Kratší dotazy je nám Moneta schopná rychle zodpovědět i prostřednictvím Facebooku – my jsme se tam dočkali odpovědi během pouhé půl hodiny.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 7/10

7. Závěrečné hodnocení

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost s půjčkou od Monety.

Moneta je férová banka, která nám může poskytnout bezpečnou půjčku. Výtku si zaslouží poměrně vysoký poplatek za sjednání na pobočce a poplatek za předčasné splacení půjčky, který v současnosti již mnoho jiných bank zrušilo. Malou nevýhodou je pak také vyšší úroková sazba u nižších půjček. Pokud si ale potřebujeme půjčit částku vyšší, může pro nás naopak být půjčka od Monety výhodná, navíc musíme vyzdvihnout rychlost a jednoduchost sjednání.

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10

Nejlepší alternativa k půjčce od Monety - Zonky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili náš celkový dojem z půjčky od Zonky.

Pokud hledáte nejlevnější, férovou a srozumitelnou online půjčku, doporučujeme vám půjčku od Zonky. Její úrok začíná už na 2,99 % ročně a vyřídíte ji během 5 minut online. Půjčka od Zonky je transparentní a smlouvy neobsahují žádné háčky. Tato půjčka je podle nás tou nejlepší na trhu! 

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od Monety: Výše úvěru 200 000 Kč, 108 splátek, měsíční splátka 2 171 Kč, roční úroková sazba 3,6 %, poplatek za poskytnutí úvěru při žádosti online 0 Kč, RPSN 3,7 %, celková částka splatná spotřebitelem 234 444 Kč. U částek vyšších než 500 000 Kč musí být v žádosti uveden spolužadatel, a to manžel/ka nebo jiná osoba. Tato nabídka není závazná. Banka si vyhrazuje právo žádosti o úvěr nevyhovět.

A zde je reprezentativní příklad půjčky od Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.