Expres půjčka od Monety – recenze 2020

Moneta Money Bank poskytuje kromě spousty dalších finančních produktů bezúčelovou Expres půjčku. Tato půjčka může nyní zaujmout nově sníženým úrokem, a tak jsme zjistili, jak na něj lze dosáhnout a jak jsou na tom i další důležité parametry půjčky jako poplatky nebo rychlost jejího vyřízení. Vše jsme ohodnotili na stupnici od 1 do 10 a výsledky najdete v našem článku.
Od redakce Fondik.cz
18/12/19

1. Výše nabízeného úroku

Moneta nabízí úrok už od 3,9 % p.a. s RPSN od 4 %, na takové podmínky však máme šanci dosáhnout až od určité výše vypůjčené částky a určité doby splácení. Konkrétně se jedná o alespoň 200 000 korun splácených po dobu minimálně 5 let. Při nižších částkách nebo kratší době splácení začíná úrok až na 5,9 % p.a. a RPSN na 6,1 %. Maximální RPSN je pak 28,8 %.

Úroková sazba ve výši 5,9 % určitě nepatří k nejhorším nabídkám na současném trhu s půjčkami, ale ani k nejlepším. Například banky Air Bank nebo Česká spořitelna nabízí úrok od 4,9 % p.a., Equa bank pak od 4,8 %. Na druhou stranu, pokud si potřebujeme půjčit alespoň těch zmíněných 200 000 korun a jsme ochotni si jejich splácení rozložit do alespoň 5 let, úrok ve výši 3,9 % je velmi výhodný.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 7/10

2. Poplatky

Za sjednání půjčky si Moneta účtuje poplatek ve výši 1 295 korun, ovšem pouze při sjednání na pobočce. Za sjednání půjčky po internetu neplatíme vůbec nic. Další vedení půjčky je zdarma, v jejím průběhu nám ale může být účtováno:

  • 0,5 až 1 % ze splacené částky v případě předčasného splacení nebo mimořádné splátky.
  • 100 korun za změnu data měsíčních splátek

Při sjednání půjčky si v Monetě zároveň založíme běžný účet (samozřejmě jen pokud ho u ní již nemáme), ze kterého se pravidelné měsíční splátky budou automaticky strhávat. Vedení tohoto účtu je zcela zdarma, obdržíme k němu debetní kartu a lze ho ovládat pomocí internetového či mobilního bankovnictví.

Co se týče poplatků, ve srovnání s ostatními bankami Moneta opět nepatří k těm zcela nejpřívětivějším. Equa bank, Air Bank nebo třeba ČSOB poplatky za sjednání a předčasné splacení půjčky neúčtují. Na druhou stranu, u spousty dalších bank, jako jsou Komerční banka, Uni Credit či Česká spořitelna, se s nimi setkáme.

Poplatky hodnotíme: 7/10

3. Maximální výše půjčky a doba splácení

Moneta nám umožňuje si půjčit v širokém rozmezí 5 000 korun až 800 000 korun. Půjčkou tedy dokážeme pokrýt jak menší akutní výdaje jako třeba výměnu okna nebo nehrazenou operaci, tak velké investice v podobě rekonstrukce nebo třeba splacení jiné, nevýhodné půjčky. Splátky si lze rozložit na dobu 2 až 8 let (půjčky do 20 000 korun lze splatit za zkrácené období 3 měsíců až 2 let), takže je možné si nastavit výši splátky takovou, jakou zvládneme.

Maximální částka poskytovaná Monetou je podobná jako u většiny jiných tuzemských bank. Vyšší částku nám může půjčit například UniCredit, a to 1 000 000 korun, nebo Komerční banka, která klientům poskytuje až 2 500 000 korun. Zadlužit se takto vysokými částkami ale zpravidla velký užitek nepřináší – půjčku splácíme spoustu let a mnohdy značně přeplatíme vypůjčenou částku.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 10/10

Expres půjčku od Monety můžete online vyřídit ZDE.

4. Rychlost a vyřízení půjčky

Vyřízení Expres půjčky je rychlé, pokud jsme dobře připraveni. Co budeme potřebovat?

  • občanský průkaz a druhý doklad totožnosti
  • potvrzení o výši příjmu vyplněné zaměstnavatelem (případně u OSVČ poslední daňové přiznání a u penzistů důchodový výměr)
  • spolužadatele, pokud si chceme půjčit více než 500 000 korun
  • souhlas manžela či manželky u půjček vyšších než 500 000 korun
  • pas a povolení k pobytu v ČR v případě cizince

Půjčku si můžeme sjednat na jedné z mnoha poboček, kde trvá vyplnění příslušných dokumentů, vyhodnocení a sjednání půjčky zhruba půl hodiny. Dalších 5 až 10 minut zabere vytvoření účtu, kam nám během pár minut po podpisu přijdou vypůjčené peníze.

Vše ale můžeme vyřídit i z domova. Stačí vyplnit tento formulář, kam uvedeme informace o sobě, svých příjmech a výdajích. Vyhodnocení půjčky bude trvat několik sekund a poté nahrajeme do formuláře z počítače nebo telefonu vyfotografované či naskenované doklady. Podpis smlouvy pak probíhá elektronicky, opsáním unikátního kódu z SMS zprávy.

Při sjednání po internetu musíme ještě provést převod symbolické 1 koruny na nově založený účet u Monety. Dojde tak k aktivaci účtu a my na něm poté budeme mít vypůjčenou částku během pár minut k dispozici. Celý proces tak zabere asi 45 minut.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 10/10

5. Férovost a důvěryhodnost

Moneta je tradiční česká banka založená roku 1998, tehdy ještě pod názvem GE Capital Bank a později GE Money Bank. Na její činnost samozřejmě dohlíží Česká národní banka. Kromě toho Moneta na svých webových stránkách zveřejňuje veškeré dokumenty a smlouvy týkající se jejích produktů, rozhodně se tedy nemusíme obávat nepříjemných překvapení.

Férovost a důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

6. Zákaznická podpora

Zákaznickou podporu můžeme kontaktovat jednak písemně pomocí internetového formuláře, jednak telefonicky na čísle 224 443 636. Při telefonickém kontaktu budeme muset být trochu trpěliví a počítat s několika pokusy, než se nám podaří s bankou spojit. Písemné odpovědi se většinou dočkáme během 2, nanejvýš 3 dní. Kratší dotazy je nám Moneta schopná rychle zodpovědět i prostřednictvím Facebooku – my jsme se tam dočkali odpovědi během pouhé půl hodiny.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 7/10

7. Závěrečné hodnocení

Moneta je férová banka, která nám může poskytnout bezpečnou půjčku. Výtku si zaslouží poměrně vysoký poplatek za sjednání na pobočce a poplatek za předčasné splacení půjčky, který v současnosti již mnoho jiných bank zrušilo. Malou nevýhodou je pak také vyšší úroková sazba u nižších půjček. Pokud si ale potřebujeme půjčit částku vyšší, může pro nás naopak být půjčka od Monety výhodná, navíc musíme vyzdvihnout rychlost a jednoduchost sjednání.

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10