Půjčka od České spořitelny – recenze 2020

Nově vznikající banky se díky svému modernímu přístupu sice dostávají do popředí zájmu zákazníků, tradiční Česká spořitelna si však i přesto udržuje stálou několikamilionovou klientskou základnu a snaží se své služby vytrvale inovovat. My jsme se tentokrát zaměřili na její nabídku půjčky a nejdůležitější parametry ohodnotili na stupnici od 1 do 10. Podívejte se, jestli dokáže v široké konkurenci obstát.
Od
redakce Fondik.cz
9/3/20

1. Výše nabízeného úroku

4 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili úrok půjčky od České spořitelny.

Půjčku od České spořitelny lze získat s úrokovou sazbou začínající na 4,9 %, která tak patří mezi ty nižší, které momentálně na trhu najdete. Podobnou výši úroku nabízí například ČSOB a Equa bank, vyšší je u Air Bank či mBank, naopak nižší úrok nabízí dlouhodobě nebankovka Zonky.

V případě, že si chcete půjčit na konkrétní věc, jako je automobil, nábytek, rekonstrukce nebo třeba elektronika, můžete si zažádat přímo o účelovou půjčku, u které vám může Česká spořitelna nabídnout až o 2 % nižší úrok. Bližší informace k účelovým půjčkám ale na webu nenajdete, je potřeba zavolat na linku 800 208 208 nebo navštívit pobočku.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 8/10

PŮJČTE SI U ČESKÉ SPOŘITELNY

2. Poplatky

3 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili poplatky u půjčky od České spořitelny. Poplatků má půjčka bohužel hned několik.

Česká spořitelna si účtuje ve spojitosti s půjčkou hned několik poplatků.

Jsou to tyto:

  • jednorázový poplatek za sjednání půjčky ve výši 1 % z poskytnutého úroku (vždy však maximálně 5 000 korun)
  • maximálně 1 % z mimořádné splátky, pokud do úplného splacení půjčky zbývá více než 1 rok
  • maximálně 0,5 % z mimořádné splátky, pokud do úplného splacení půjčky zbývá méně než 1 rok

Tyto poplatky si v současnosti již spousta bank neúčtuje – mezi takové patří mBank nebo Equa bank. Naopak stejně jako Česká spořitelna od nich zatím neupustily Komerční banka, Uni Credit nebo Moneta.

Co máte ale naopak zdarma?

  • vedení půjčky
  • změnu výše splátky
  • změnu data splátky
  • odklad splátky

Poplatky hodnotíme: 6/10

3. Maximální výše půjčky a doba splácení

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili maximální výši půjčky od České spořitelny. Půjčit si můžete až 1 000 000 Kč.

S Českou spořitelnou si můžete půjčit od pouhých 2 000 korun až do 1 000 000 korun a splátky si rozvrhnout na 12 měsíců až 9 let tak, abyste je zvládli bezproblémově splácet. Z velkorysého rozmezí vyplývá, že půjčka může sloužit opravdu k jakémukoliv účelu, od pokrytí menších výdajů jako je oprava auta nebo pokuta až třeba po nákladnou rekonstrukci domu. S takovým rozpětím je ale obzvlášť důležité mít na paměti, že se nikdy nevyplatí půjčovat si víc peněz, než kolik nutně potřebujete.

Klienty, kteří svoji půjčku řádně splácí, navíc může Česká spořitelna odměnit pěkným bonusem ve formě odpuštění až 15 posledních splátek. Jak lze vidět na příkladu, taková odměna vám dokáže ušetřit nemalou sumu:

Tabulka, která ukazuje úsporu při řádném splácení splátek půjčky od České spořitelny. Výše úspory může být až 58 635 Kč.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 10/10

4. Rychlost a vyřízení půjčky

3 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili rychlost a vyřízení půjčky od České spořitelny. Půjčku vyřídíte online či na pobočce.

Půjčku je možné vyřídit online přes tento odkaz. Půjčku je také možné vyřídit dvěma dalšími způsoby:

  • Telefonicky: Když na sebe zanecháte na internetových stránkách banky kontakt, během čtvrt hodiny se vám ozve jeden z jejích specialistů a na všech náležitostech půjčky se s vámi dohodne. Přímo v hovoru spolu provedete kalkulaci půjčky a doptáte se na vše, co je vám nejasné. Na nejbližší pobočku pak jen zajdete podepsat smlouvu.
  • Na pobočce: Půjčku si samozřejmě můžete sjednat i klasicky právě na jedné z mnoha poboček. Aby vše proběhlo rychleji, jednoduše se pomocí webových stránek objednejte na konkrétní pobočku a čas. Kromě platného dokladu totožnosti si s sebou nezapomeňte přinést také tříměsíční výpis z účtu, kam vám chodí výplata (nebo jiný druh pravidelného příjmu), případně potvrzení o výši vašeho příjmu od zaměstnavatele. Sjednání půjčky by pak nemělo trvat více než hodinu.

Rychlost a vyřízení půjčky hodnotíme: 6/10

PŮJČTE SI U ČESKÉ SPOŘITELNY

5. Férovost a důvěryhodnost

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili férovost půjčky od České spořitelny. Podmínky půjčky jsou transparentní a férové.

Česká spořitelna je tradiční banka, za kterou stojí rakouská Erste Group, jejíž historie sahá dokonce až do první poloviny 19. století, a je samozřejmě také pod dohledem České národní banky. O stabilitě společnosti tedy není pochyb. K důvěryhodnosti banky přispívá kromě tradice i především pak její transparentnost. Veškeré ceníky a sazebníky, produktové podmínky i náhledy smluv jsou veřejně přístupné například na internetových stránkách banky. Žádná nepříjemná překvapení vám tato banka nechystá.

Férovost a důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

6. Zákaznická podpora

5 hvězdiček z 5, kterými jsme ohodnotili zákaznickou podporu České spořitelny.

Kvalitní zákaznická podpora u tuzemských bank rozhodně není samozřejmostí. Česká spořitelna se snaží vyjít vstříc například tím, že jejich telefonní linka s číslem 800 207 207 funguje 24 hodin denně, tím pádem má zákazník i větší šanci se někomu dovolat. Musíme uznat, že zákaznická linka funguje opravdu dobře – podařilo se nám spojit s operátorem během několika vteřin a dokázal nám srozumitelně poradit. S jednoduchými dotazy se můžete obrátit také na online chat, který najdete přímo na webu České spořitelny v pravém dolním rohu.

Otázky a problémy týkající se konkrétních služeb, například internetového bankovnictví nebo investic, můžete navíc řešit na specializovaných linkách (kontakty na ně najdete tady). Stížnosti a dotazy lze řešit také zasláním e-mailu na adresu csas@csas.cz, na odpověď ale můžete čekat i několik dní. Pokud preferujete osobní kontakt, znovu připomínáme možnost si sjednat schůzku na konkrétní pobočce v konkrétní čas přes internet a předejít tak zbytečnému čekání.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 10/10

7. Závěrečné hodnocení

4 hvězdičky z 5, kterými jsme ohodnotili naši celkovou zkušenost s půjčkou od České spořitelny.

České spořitelně mohou v některých ohledech, jako je například množství různých poplatků, konkurovat mladší banky, které od podobných „přežitků“ většinou upouštějí. Na druhou stranu, této společnosti nelze upřít její stabilitu, férovost a dobrou péči o zákazníky. Kromě toho musíme vyzdvihnout možnost odpuštění několika splátek bezproblémovým klientům a širokou síť poboček, kterou žádná další česká banka zatím nepřekonala. Pokud tedy hledáte spolehlivého a nápomocného poskytovatele půjčky, služby České spořitelny by neměly uniknout vaší pozornosti.

Závěrečné hodnocení v číslech: 8/10

Nejlepší alternativa k půjčce od České spořitelny - Zonky

4,5 hvězdičky z 5, kterými jsme na Fondíku ohodnotili náš celkový dojem z půjčky od Zonky.

Pokud hledáte nejlevnější, férovou a srozumitelnou online půjčku, doporučujeme vám půjčku od Zonky. Její úrok začíná už na 2,99 % ročně a vyřídíte ji během 5 minut online. Půjčka od Zonky je transparentní a smlouvy neobsahují žádné háčky. Tato půjčka je podle nás tou nejlepší na trhu! 

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky od České spořitelny: Úvěr ve výši 300 000 Kč se splatností 108 měsíců a úrokovou sazbou 8.7 % ročně má měsíční splátku 4 055 Kč. Jednorázový poplatek za přijetí, posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr činí 0 Kč, měsíční poplatek za správu úvěru je 0 Kč, RPSN je 9,2 % a celková částka splatná spotřebitelem 437 940 Kč. Díky řádnému splácení bude u tohoto úvěru počet odpuštěných splátek 15, doba splácení 93 měsíců, úroková sazba 5,9 % ročně, RPSN 6,2 % a celková částka splatná spotřebitelem 377 115 Kč. Výše měsíční splátky se nemění.

A zde je reprezentativní příklad půjčky od Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.