Schválení půjčky na Zonky: Kdo dostane úvěr

Nebankovní společnost Zonky nabízí v současnosti jedny z nejlevnějších půjček, které lze v Česku najít, a tak jsme se rozhodli ji podrobně prozkoumat. Tentokrát jsme se zaměřili na samotný proces schválení půjčky. Kdo má šanci půjčku získat, jak rychle a s jakým úrokem? Nejen na tyto dotazy odpovídáme v článku.
Od
redakce Fondik.cz
8/11/19

Zonky je poměrně mladá společnost, která vznikla teprve roku 2015. Od té doby však už zprostředkovala lidem půjčky za více než deset miliard korun a je jednou z nejspolehlivějších nebankovních institucí poskytujících půjčky v České republice. Funguje na principu, že si lidé půjčují peníze mezi sebou – na jedné straně tak stojí člověk, který si potřebuje půjčit peníze, a na druhé straně člověk, který chce zhodnotit své úspory.

Schválí mi Zonky půjčku?

Všeobecnými podmínkami pro získání půjčky od Zonky jsou plnoletost a český bankovní účet. České občanství nutné není – půjčit si mohou občané jakékoliv země Evropské unie a Ukrajiny, ovšem jen pokud mají trvalý pobyt v České republice.

Důležitými kritérii pro získání půjčky jsou pak doložitelné (a v ideálním případě pravidelné) příjmy a bezproblémová finanční historie. Tu si Zonky ověřuje nahlédnutím do registrů dlužníků, kam se dostaneme, jakmile si sjednáme nějaký úvěr. V registrech lze najít jak negativní, tak pozitivní záznamy o našich půjčkách, hypotékách, kreditních kartách, kontokorentech, leasingu a také o zamítnutých nebo odvolaných žádostech o úvěry.

Pokud jsme neměli se splácením našich závazků v minulosti problémy a záznamy v registru jsou tím pádem pozitivní, je velmi pravděpodobné, že nám Zonky půjčí, navíc s nižším úrokem. V případě, že jsme si v minulosti vysloužili nějaký negativní záznam, po kterém už však následují záznamy pozitivní, máme stále ještě vysokou šanci půjčku získat. Překážkou není ani exekuce nebo insolvence, pokud je již alespoň pět let uzavřenou záležitostí.

Naopak velkou překážkou jsou opakované negativní záznamy, které svědčí o naší nespolehlivosti ve splácení závazků.

Pozor! Negativní záznamy můžeme získat nejen za to, že své závazky nesplácíme nebo opakovaně nedodržujeme data splátek, ale i za neproplacené faktury nebo neuhrazené pokuty. Může se mnohdy jednat o nízké dlužné částky, i tak nám ale v očích případných věřitelů přihorší.

Zonky nedokáží půjčit také nezaměstnaným žadatelům nebo žadatelům s probíhající exekucí či insolvencí. Snaží se tím chránit peníze svých investorů, kteří se na půjčky skládají, ale také ještě více neprohlubovat dluhy takto zadlužených osob.

Kdy nám Zonky schválí půjčku?

  • máme stálý příjem
  • v minulosti jsme neměli opakované problémy se splácením svých závazků
  • uplynulo už alespoň pět let od doby, kdy jsme prošli insolvencí či exekucí (pokud vůbec)

Kdy nám Zonky půjčku neschválí?

  • nemáme stálý příjem
  • měli jsme v minulosti problémy se splácením svých závazků
  • máme probíhající exekuci či insolvenci

PŮJČTE SI NA ZONKY

Co dělat, pokud mi Zonky půjčku neschválí?

Protože půjčky financují svými penězi běžní lidé a nikoli instituce, v Zonky musí být při vyhodnocování potenciálních klientů obzvlášť obezřetní, aby chránili své investory. Po odmítnutí to ale přesto nemusíme hned vzdávat. Zonky si zakládá na individuálním přístupu a zákaznická podpora se s námi tedy ráda poradí o tom, proč bychom půjčku přece jen získat měli.

Stačí se ozvat na e-mailovou adresu info@zonky.cz nebo na bezplatnou telefonní linku 800 449 999 a předložit argumenty, které by nám mohly přilepšit. Mohou mezi ně patřit například vedlejší příjmy (brigáda, pronájem nemovitosti, příležitostné přivýdělky, …), další důkazy o bezchybné platební morálce anebo stabilní rodinné zázemí. I když si se Zonky můžeme půjčit na cokoliv, často taky pomůže dobré odůvodnění, proč a na co si vůbec chceme půjčit.

Pokud mi Zonky půjčku schválí, jaký dostanu úrok?

Úrok se pohybuje mezi 2,99 % až 19,99 % p.a. a jaký bude určen přímo nám se opět odvíjí od platební historie a schopnosti splácet. Na nejnižší úrok má šanci dosáhnout žadatel, který má stálé zaměstnání s pravidelným příjmem a žádné negativní záznamy v registru. Mohou pomoci i již zmíněné vedlejší příjmy, stabilní rodinná situace, nízký počet současných úvěrů a tak dále.

Polovina žadatelů o Zonky půjčku dosáhne na úrokovou sazbu nepřesahující 5,99 %.

Úrok pak zvyšuje nestabilní příjem (například u živnostníků nebo zaměstnanců vykonávajících sezonní práce), který naznačuje riziko, že můžeme mít problémy s pravidelným splácením. Když se k tomu přidají ještě negativní záznamy v registru dlužníků, úrok se může vyšplhat až k maximální výši 19,99 % (s maximálním RPSN 31,94 %).

Ačkoli Zonky k určení úroku používá složitý výpočet, dá se z výše uvedených příkladů vyvodit celkem jednoduchá rovnice – čím větší hrozí riziko, že nebudeme investorům schopni splácet vypůjčené peníze, tím vyšší úrok nám bude určen. Pokud ale s vyměřeným úrokem nejsme spokojení, opět máme možnost se ozvat e-mailem na info@zonky.cz nebo telefonicky na číslo 800 449 999 a všechny okolnosti, které by mohly prokázat naši schopnost splácet, znovu probrat se zákaznickou podporou Zonky.

PŮJČTE SI NA ZONKY

Jak dlouho trvá schválení půjčky na Zonky?

Schválení a vypracování návrhu půjčky může trvat pár minut, ale i dva dny – záleží na komplikovanosti našeho případu. Pokud jsme zaměstnaní, máme stálý příjem a v registrech o nás existují jen pozitivní anebo žádné záznamy, rozhodnutí o schválení půjčky pravděpodobně obdržíme během chvilky.

Pokud však pracujeme sezonně nebo na volné noze s nestabilním příjmem, máme mnoho dalších úvěrů, jsme na mateřské nebo rodičovské, existují o nás negativní záznamy v registrech dlužníků a tak dál, bude posouzení našeho případu o něco složitější. Schválení a návrh půjčky tak může lidem v Zonky trvat i celý den. Nejdelší doba, jakou schválení půjčky může zabrat, jsou dva dny.

Celý proces můžeme do značné míry urychlit my sami, a to dvěma způsoby. Jednak uvedením co největšího množství informací o nás i o důvodu půjčky, které podle pravdy zadáme do formuláře se žádostí o půjčku, a jednak tím, že v pořádku dodáme veškeré potřebné dokumenty – to znamená čitelně naskenované doklady totožnosti, řádně doložené příjmy pomocí výpisů z účtu nebo potvrzení vyplněného nadřízeným, případně daňové přiznání, výměr důchodu nebo rodičovské, doklad o trvalém pobytu a podobně.

Hodí se ještě informace, že za schválení půjčky ani vypracování jejího návrhu nic neplatíme. První a jediný poplatek za služby společnosti Zonky nás čeká až po podpisu smlouvy o hotovostním úvěru. Je vždy ve výši 2 % z vypůjčené částky a představuje odměnu za zprostředkování půjčky.

Vyplatí se půjčka od Zonky?

S úrokovou sazbou začínající na 2,99 % a minimálním RPSN 3,64 % je Zonky momentálně nejlevnějším poskytovatelem půjčky na trhu. Navíc neúčtuje poplatky za předčasné splacení, mimořádné splátky ani změnu výše splátek.

Účtuje si jediný jednorázový poplatek ve výši 2 % z půjčované částky jako odměnu za zprostředkování půjčky. Pokud si tedy například vypůjčíme 85 000 korun, poplatek bude činit 1 700 korun. Tento poplatek je již započítaný v RPSN, což znamená, že ho budeme postupně splácet v rámci několika prvních měsíčních splátek, dokud nebude uhrazen. Díky takovému rozložení nás půjčka hned ze začátku finančně nezatíží.

Jak je na tom tedy Zonky v porovnání s bankami? Vybrali jsme pro srovnání několik příkladů:

  • Nejvýhodnější bankovní půjčky aktuálně poskytují Air Bank a ČSOB s úrokem začínajícím na 4,9 % a Equa bank s úrokem od 3,8 %. U Air Bank ani ČSOB nás nečekají žádné poplatky (za sjednání, vedení a předčasné splacení půjčky, za změnu výše měsíčních splátek ani za mimořádnou splátku). Equa bank obdobně nabízí sjednání, vedení, předčasné splacení půjčky i mimořádné splátky zdarma.
  • Také Česká spořitelna poskytuje úrokovou sazbu od 4,9 %. Za sjednání půjčky platíme 1 % z její celkové výše a za předčasné splacení nebo mimořádnou splátku uhradíme poplatek, který činí 0,5 až 1 % z výše splátky. Zdarma je vedení půjčky, změna data i výše splátek a také odklad splátky.
  • Moneta nově láká na snížený úrok začínající na 3,9 %. Sjednání půjčky je zdarma pouze při sjednání online nebo pomocí jejich mobilní aplikace, na pobočce nebo po telefonu za něj zaplatíme 1 295 korun. Za předčasné splacení je účtován poplatek ve výši 0,5 až 1 % z částky zbývající k doplacení. Minimální úrokovou sazbu snížila i Komerční banka, a to na 3,8 %. Správa, předčasné splacení i změny ve smlouvě jsou zdarma. Online sjednání je také zdarma, na pobočce však stojí 490 korun.

Jak si můžeme všimnout, v současné době již existuje mnoho výhodných půjček s minimální úrokovou sazbou pod 5 %. Přesto, co se týče úroku, je Zonky půjčka stále bezkonkurenční. Dalšími nezanedbatelnými výhodami jsou pak transparentnost a lidský přístup (více se můžete dočíst v naší recenzi).

PŮJČTE SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky na Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.