Schválení půjčky na Zonky: Kdo dostane úvěr (2020)

Nebankovní společnost Zonky nabízí v současnosti jedny z nejlevnějších půjček, které lze v Česku najít, a tak jsme se rozhodli ji podrobně prozkoumat. Tentokrát jsme se zaměřili na samotný proces schválení půjčky. Kdo má šanci půjčku získat, jak rychle a s jakým úrokem? Nejen na tyto dotazy odpovídáme v článku.
Od redakce Fondik.cz
8/11/19

Zonky je poměrně mladá společnost, která vznikla teprve roku 2015. Od té doby však už zprostředkovala lidem půjčky za více než 8 miliard korun a je jednou z nejspolehlivějších nebankovních institucí poskytujících půjčky v České republice. Funguje na principu, že si lidé půjčují peníze mezi sebou – na jedné straně tak stojí člověk, který si potřebuje půjčit peníze, a na druhé straně člověk, který chce zhodnotit své úspory.

Schválí mi Zonky půjčku?

Všeobecnými podmínkami pro získání půjčky od Zonky jsou plnoletost a český bankovní účet. České občanství nutné není – půjčit si mohou občané jakékoliv země Evropské unie a Ukrajiny, ovšem jen pokud mají trvalý pobyt v České republice.

Důležitými kritérii pro získání půjčky jsou pak doložitelné (a v ideálním případě pravidelné) příjmy a bezproblémová finanční historie. Tu si Zonky ověřuje nahlédnutím do registrů dlužníků, kam se dostaneme, jakmile si sjednáme nějaký úvěr. V registrech lze najít jak negativní, tak pozitivní záznamy o našich půjčkách, hypotékách, kreditních kartách, kontokorentech, leasingu a také o zamítnutých nebo odvolaných žádostech o úvěry.

Pokud jsme neměli se splácením našich závazků v minulosti problémy a záznamy v registru jsou tím pádem pozitivní, je velmi pravděpodobné, že nám Zonky půjčí, navíc s nižším úrokem. V případě, že jsme si v minulosti vysloužili nějaký negativní záznam, po kterém už však následují záznamy pozitivní, máme stále ještě vysokou šanci půjčku získat. Překážkou není ani exekuce nebo insolvence, pokud je již alespoň 5 let uzavřenou záležitostí.

Naopak velkou překážkou jsou opakované negativní záznamy, které svědčí o naší nespolehlivosti ve splácení závazků. Pozor! Negativní záznamy můžeme získat nejen za to, že své závazky nesplácíme nebo opakovaně nedodržujeme data splátek, ale i za neproplacené faktury nebo neuhrazené pokuty. Může se mnohdy jednat o nízké dlužné částky, i tak nám ale v očích případných věřitelů přihorší.

Zonky nedokáží půjčit také nezaměstnaným žadatelům nebo žadatelům s probíhající exekucí či insolvencí. Snaží se tím chránit peníze svých investorů, kteří se na půjčky skládají, ale také ještě více neprohlubovat dluhy takto zadlužených osob.

Kdy nám Zonky schválí půjčku?

  • máme stálý příjem
  • v minulosti jsme neměli opakované problémy se splácením svých závazků
  • uplynulo už alespoň 5 let od doby, kdy jsme prošli insolvencí či exekucí (pokud vůbec)

Kdy nám Zonky půjčku neschválí?

  • nemáme stálý příjem
  • měli jsme v minulosti problémy se splácením svých závazků
  • máme probíhající exekuci či insolvenci
Nechat si spočítat váš úrok a vyřídit půjčku na Zonky online můžete ZDE.

Co dělat, pokud mi Zonky půjčku neschválí?

Protože půjčky financují svými penězi běžní lidé a nikoli instituce, v Zonky musí být při vyhodnocování potenciálních klientů obzvlášť obezřetní, aby chránili své investory. Po odmítnutí to ale přesto nemusíme hned vzdávat. Zonky si zakládá na individuálním přístupu a zákaznická podpora se s námi tedy ráda poradí o tom, proč bychom půjčku přece jen získat měli.

Stačí se ozvat na e-mailovou adresu info@zonky.cz nebo na bezplatnou telefonní linku 800 449 999 a předložit argumenty, které by nám mohly přilepšit. Mohou mezi ně patřit například vedlejší příjmy (brigáda, pronájem nemovitosti, příležitostné přivýdělky, …), další důkazy o bezchybné platební morálce anebo stabilní rodinné zázemí. I když si se Zonky můžeme půjčit na cokoliv, často taky pomůže dobré odůvodnění, proč a na co si vůbec chceme půjčit.

Pokud mi Zonky půjčku schválí, jaký dostanu úrok?

Úrok se pohybuje mezi 2,99 % až 19,99 % p.a. a jaký bude určen přímo nám se opět odvíjí od platební historie a schopnosti splácet. Na nejnižší úrok má šanci dosáhnout žadatel, který má stálé zaměstnání s pravidelným příjmem a žádné negativní záznamy v registru. Mohou pomoci i již zmíněné vedlejší příjmy, stabilní rodinná situace, nízký počet současných úvěrů a tak dále.

Polovina žadatelů o Zonky půjčku dosáhne na úrokovou sazbu nepřesahující 5,99 %.

Úrok pak zvyšuje nestabilní příjem (například u živnostníků nebo zaměstnanců vykonávajících sezonní práce), který naznačuje riziko, že můžeme mít problémy s pravidelným splácením. Když se k tomu přidají ještě negativní záznamy v registru dlužníků, úrok se může vyšplhat až k maximální výši 19,99 % (s maximálním RPSN 31,94 %).

Ačkoli Zonky k určení úroku používá složitý výpočet, dá se z výše uvedených příkladů vyvodit celkem jednoduchá rovnice – čím větší hrozí riziko, že nebudeme investorům schopni splácet vypůjčené peníze, tím vyšší úrok nám bude určen. Pokud ale s vyměřeným úrokem nejsme spokojení, opět máme možnost se ozvat e-mailem na info@zonky.cz nebo telefonicky na číslo 800 449 999 a všechny okolnosti, které by mohly prokázat naši schopnost splácet, znovu probrat se zákaznickou podporou Zonky.

Jak dlouho trvá schválení půjčky na Zonky?

Schválení a vypracování návrhu půjčky může trvat pár minut, ale i 2 dny – záleží na komplikovanosti našeho případu. Pokud jsme zaměstnaní, máme stálý příjem a v registrech o nás existují jen pozitivní anebo žádné záznamy, rozhodnutí o schválení půjčky pravděpodobně obdržíme během chvilky.

Pokud však pracujeme sezonně nebo na volné noze s nestabilním příjmem, máme mnoho dalších úvěrů, jsme na mateřské nebo rodičovské, existují o nás negativní záznamy v registrech dlužníků a tak dál, bude posouzení našeho případu o něco složitější. Schválení a návrh půjčky tak může lidem v Zonky trvat i celý den. Nejdelší doba, jakou schválení půjčky může zabrat, jsou 2 dny.

Celý proces můžeme do značné míry urychlit my sami, a to dvěma způsoby. Jednak uvedením co největšího množství informací o nás i o důvodu půjčky, které podle pravdy zadáme do formuláře se žádostí o půjčku, a jednak tím, že v pořádku dodáme veškeré potřebné dokumenty – to znamená čitelně naskenované doklady totožnosti, řádně doložené příjmy pomocí výpisů z účtu nebo potvrzení vyplněného nadřízeným, případně daňové přiznání, výměr důchodu nebo rodičovské, doklad o trvalém pobytu a podobně.

Hodí se ještě informace, že za schválení půjčky ani vypracování jejího návrhu nic neplatíme. První a jediný poplatek za služby společnosti Zonky nás čeká až po podpisu smlouvy o hotovostním úvěru. Je vždy ve výši 2 % z vypůjčené částky a představuje odměnu za zprostředkování půjčky.

Vyplatí se půjčka od Zonky?

S úrokovou sazbou začínající na 2,99 % a minimálním RPSN 3,64 % je Zonky momentálně nejlevnějším poskytovatelem půjčky na trhu. Navíc neúčtuje poplatky za předčasné splacení, mimořádné splátky ani změnu výše splátek.

Účtuje si jediný jednorázový poplatek ve výši 2 % z půjčované částky jako odměnu za zprostředkování půjčky. Pokud si tedy například vypůjčíme 85 000 korun, poplatek bude činit 1 700 korun. Tento poplatek je již započítaný v RPSN, což znamená, že ho budeme postupně splácet v rámci několika prvních měsíčních splátek, dokud nebude uhrazen. Díky takovému rozložení nás půjčka hned ze začátku finančně nezatíží.

Jak je na tom tedy Zonky v porovnání s bankami? Vybrali jsme pro srovnání několik příkladů:

  • Nejvýhodnější bankovní půjčky aktuálně poskytují Air Bank a ČSOB s úrokem začínajícím na 4,9 % a Equa bank s úrokem od 4,8 %. U Air Bank ani ČSOB nás nečekají žádné poplatky (za sjednání, vedení a předčasné splacení půjčky, za změnu výše měsíčních splátek ani za mimořádnou splátku). Equa bank obdobně nabízí sjednání, vedení, předčasné splacení půjčky i mimořádné splátky zdarma.
  • Také Česká spořitelna poskytuje úrokovou sazbu od 4,9 %. Za sjednání půjčky platíme 1 % z její celkové výše a za předčasné splacení nebo mimořádnou splátku uhradíme poplatek, který činí 0,5 až 1 % z výše splátky. Zdarma je vedení půjčky, změna data i výše splátek a také odklad splátky.
  • Moneta nově láká na snížený úrok začínající na 3,9 %. Sjednání půjčky je zdarma pouze při sjednání online nebo pomocí jejich mobilní aplikace, na pobočce nebo po telefonu za něj zaplatíme 1 295 korun. Za předčasné splacení je účtován poplatek ve výši 0,5 až 1 % z částky zbývající k doplacení. Minimální úrokovou sazbu snížila i Komerční banka, a to na 3,8 %. Správa, předčasné splacení i změny ve smlouvě jsou zdarma. Online sjednání je také zdarma, na pobočce však stojí 490 korun.

Jak si můžeme všimnout, v současné době již existuje mnoho výhodných půjček s minimální úrokovou sazbou pod 5 %. Přesto, co se týče úroku, je Zonky půjčka stále bezkonkurenční. Dalšími nezanedbatelnými výhodami jsou pak transparentnost a lidský přístup (více se můžete dočíst v naší recenzi).

Vyřídit půjčku na Zonky online můžete ZDE (odkaz vede na oficiální webové stránky Zonky).

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky na Zonky: Nejnižší úrok na Zonky je 2,99 % p.a. a více než polovina jejich zákazníků s půjčkou 150 000 Kč získá od Zonky úrok do 5,99 % p.a., RPSN pro tento reprezentativní příklad je 7,04 %, splátka 2 958 Kč, poslední splátka 2 894 Kč a jednorázový poplatek 2 % (v tomto případě 3 000 Kč). Celkem klient zaplatí po 5 letech 177 416 Kč za půjčených 150 000 Kč. Doba splácení může být od 6 měsíců do 7 let. Maximální RPSN je 31,94 %.