Zonky recenze 2021 (úrok, poplatky, srovnání)

Zajímá vás půjčka od Zonky? V dnešní recenzi se na ni podíváme. Zaměříme se na nejdůležitější věci, jako je důvěryhodnost, výše úroku či rychlost vyřízení půjčky a tyto parametry ohodnotíme na stupnici 1 až 10. Také srovnáme Zonky s konkurencí a zjistíme, jestli je nejvýhodnější.
Od
redakce Fondik.cz
21/10/19

1. Důvěryhodnost služby Zonky

Důvěryhodnost služby Zonky jsme v recenzi ohodnotili 5 hvězdičkami z 5. Na trhu je od roku 2015 a má 2 licence od ČNB.

Nebankovní společnost Zonky funguje od roku 2015 a zabývá se zprostředkováním online půjček mezi lidmi – na jedné straně stojí žadatelé o půjčku, na straně druhé investoři, kteří se na jejich půjčku skládají. Tímto způsobem již společnost zařídila půjčky za více než deset miliard korun.

Stojí za ní finanční skupina PPF, jejímž zakladatelem je nejbohatší Čech Petr Kellner. Především je však potřeba zmínit, že je držitelem dvou různých licencí udělených Českou národní bankou (licence nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a licence platební instituce) a spadá tak pod její dohled.

Důvěryhodnost jakékoliv společnosti ale většinou nejlépe prověříme v recenzích klientů, kteří s ní už mají reálnou zkušenost. Podívali jsme se tedy na téměř 1 100 uživatelských hodnocení Zonky na jejich facebookové stránce. V průměru dosahují úctyhodných 4,5 hvězdičky z 5 a tady jsou některé z nich:

Facebooková recenze služby Zonky - Vláďa chválí rychlost poskytnutí úvěru (20 minut) a upomínací SMS před splátkou.
Facebooková recenze služby Zonky - Anička chválí slovy "opravdu rychlý a levný". Také dodává, že zaměstnanci jsou příjemní.

Důvěryhodnost hodnotíme: 10/10

2. Výše nabízeného úroku

Výši nabízeného úroku na Zonky jsme v recenzi ohodnotili 5 hvězdičkami z 5. Úrok začíná na 2,99 % ročně.

Nejnižší možný úrok, který nám může Zonky poskytnout, je 2,99 % p.a. a nejnižší RPSN je 3,62 % p.a., což je momentálně na trhu s půjčkami nejlepší nabídka. I u bank ale můžeme najít nízké úroky, například od 3,9 % u Air Bank nebo od 3,8 % u Equa bank. Všechny tyto instituce včetně Zonky nám navíc umožňují předčasné splacení půjčky, mimořádné splátky i změnu výše splátek zcela zdarma a nevyžadují ručitele či hmotnou zástavu. Přesto, co se týče úroku, vycházejí nejvýhodněji právě Zonky.

Abychom od Zonky získali minimální úrok, je potřeba splňovat určité podmínky, které souvisejí s naším platebním profilem a historií. Ty dohromady určují náš takzvaný rating, tedy jakési číselné vyjádření toho, jak rizikový jsme klient. Toto číslo pak odpovídá právě vyměřenému úroku:

Přehled ratingů na Zonky, které určují výši úroku půjčky. Nejnižší úrok je 2,99 % ročně, nejvyšší pak 19,99 % ročně.

Ve zkratce to funguje tak, že pokud máme stálé zaměstnání, pravidelný příjem a žádný negativní záznam v registru dlužníků z minulosti, existuje šance na 2,99% úrok dosáhnout. O tom, co všechno se o nás instituce dozví v registrech dlužníků, jsme psali tady.

Je nutné zmínit i nejvyšší možný úrok, který dosahuje 19,99 % p.a., a maximální RPSN ve výši 26,91 %. Takový úrok může získat klient, který měl nebo má špatnou platební morálku u svých jiných závazků a nestabilní příjem. Pokud se však jevíme jako bezproblémový žadatel, Zonky nám pravděpodobně nabídne velmi nízký úrok – polovina jejich klientů získá úrok do 5,99 % p.a.

Výši nabízeného úroku hodnotíme: 10/10

PŮJČIT SI NA ZONKY

3. Poplatky

Poplatky na Zonky jsme v recenzi ohodnotili 4 hvězdičkami z 5. Zonky si účtuje jeden poplatek 2 % z vypůjčené částky.

Ohledně poplatků jsou Zonky velmi transparentní – účtují si jeden jediný, a to 2 % z vypůjčené částky. Ten představuje jednorázovou odměnu pro společnost Zonky za zprostředkování půjčky a je již započítán v RPSN. Pokud bychom si tedy například půjčili nejvyšší možnou částku, tedy 750 000 korun, poplatek bude činit 15 000 korun. Naopak nejméně si lze půjčit 20 000 korun, v takovém případě by pak poplatek činil 400 korun.

A jak jsou na tom banky?

 • Například Komerční banka si také účtuje jediný poplatek, a to 490 korun za poskytnutí půjčky. Předčasné splacení je zdarma.
 • Equa bank, Air Bank a ČSOB si neúčtují poplatek ani za zřízení půjčky, ani za její předčasné splacení či mimořádnou splátku.
 • Oproti tomu Moneta si účtuje poplatek za poskytnutí půjčky (na pobočce nebo po telefonu) ve výši 1 295 korun a za předčasné splacení 0,5 až 1 % z nesplacené části jistiny. Platíme i za jiné položky, například 100 korun za změnu data splátky.
 • UniCredit si stanovuje poplatek za poskytnutí půjčky ve výši 1 500 korun a za předčasné splacení také až 1 % z nesplacené jistiny.

Poplatky hodnotíme: 8/10

4. Výše půjčky a doba splácení

Výši půjčky a dobu splácení na Zonky jsme ohodnotili 4 hvězdičkami z 5.

Se Zonky si můžeme půjčit 20 000 až 750 000 korun a splácení svého závazku si rozložit na 12 měsíců až 84 měsíců (tedy na sedm let).

Některé banky umožňují vyšší půjčku nebo delší dobu splácení než Zonky:

 • Například s Air Bank si můžeme půjčit až 900 000 korun na maximálně 92 měsíců.
 • S UniCredit Bank až 1 000 000 korun na 120 měsíců.
 • A s Komerční bankou dokonce 2 500 000 korun na 96 měsíců.

Půjčovat si milionové částky a splácet spoustu let ale není vždy zrovna výhodou. Jednak se samozřejmě více zadlužíme, jednak se s dobou splácení zvyšuje i celková částka, kterou nakonec za půjčku zaplatíme. Suma 750 000 korun a až sedmileté splácení (navíc s možností kdykoli půjčku splatit předčasně) by měly vystačit na refinancování, rekonstrukci, splacení školného a jakékoliv další nutné výdaje, aniž by nás dlouhodobě zadlužily, což je také jeden z cílů společnosti Zonky.

Maximální výši půjčky a dobu splácení hodnotíme: 8/10

5. Rychlost a vyřízení půjčky

Rychlost vyřízení půjčky na Zonky jsme ohodnotili 4,5 hvězdičkami z 5. Půjčka je vyřízená za několik minut až 2 dny.

Vyplnění internetového formuláře se žádostí o půjčku trvá přibližně deset minut. Vypracování nabídky ze strany Zonky pak může trvat pár minut až dva dny – záleží na komplikovanosti našeho případu. Pokud dodáme všechny potřebné informace, pobíráme stálý příjem a nemáme negativní záznam v registru dlužníků, během pěti minut se nám Zonky ozvou s nabídkou a chvíli po našem souhlasu už můžeme mít obnos na kontě. Většina klientů má tak maximálně do hodiny půjčku vyřízenou.

Pokud je náš případ komplikovanější (máme například nepravidelný příjem), může vypracování návrhu půjčky zabrat i několik hodin. Maximální doba jsou pak zmíněné dva dny, a to tehdy, když se jevíme jako rizikovější klient. V takovém případě po nás může Zonky požadovat další relevantní dokumenty – třeba výměr alimentů či důchodu, daňové přiznání nebo potvrzení příjmu od zaměstnavatele – a celý proces se tak trochu prodlouží.

I většina bank již zrychlila vyřizování půjček:

 • Například žádost o půjčku u Equa bank vyřídíme buď online či na pobočce během deseti minut a do hodiny od sjednání máme peníze k dispozici. Pokud si přejeme, aby nám při sjednání z domova doručil smlouvy kurýr, celý proces trvá jeden až dva dny.
 • Podobně je na tom i Komerční banka či ČSOB – při sjednání půjčky na pobočce anebo online s elektronickým podpisem smlouvy máme peníze k dispozici do hodiny.
 • S Air Bank si nejrychleji půjčíme přímo na jejich pobočce. Pokud si s sebou doneseme veškeré potřebné dokumenty (tj. doklad totožnosti a potvrzení o příjmu nebo výpis z účtu za poslední tři měsíce), vypůjčenou částku máme na účtu opět během jediné hodiny.

Rychlost vyřízení půjčky hodnotíme: 9/10

PŮJČIT SI NA ZONKY

6. Férovost

Férovost služby Zonky jsme v recenzi ohodnotili 5 hvězdičkami z 5. Zonky je férová a transparentní firma.

Férovost podmínek je něco, co bychom neměli při žádosti o půjčku přehlížet ani v případě, kdy ji nutně potřebujeme. Zonky nepředstavuje záložní řešení pro případ, kdy nám banky již nechtějí půjčit kvůli špatné platební morálce nebo příliš velkému množství dluhů. Nepůjčí ani osobám zatíženým exekucí nebo insolvencí, a to z jednoduchého důvodu – aby se dotyční nedostávali ještě hlouběji do dluhové pasti. Zatímco zoufalá situace těchto osob je dobrým zdrojem příjmů pro mnohé neférové nebankovní společnosti, které si tak mohou diktovat vysoké úroky a nevýhodné podmínky, Zonky se touto cestou „snadného výdělku“ vydat nechce.

Také smlouvy, které se Zonky podepisujeme, jsou zcela transparentní a všechny si je můžeme přečíst na jejich veřejné webové stránce. Stěžejní smlouva – Smlouva o hotovostním úvěru – je velmi jednoduchá, srozumitelná a obsahuje pouze čtyři strany textu. Celkově se Zonky ve svých dokumentech snaží vyhýbat často nesrozumitelné „bankovštině“, abychom vždy věděli, co podepisujeme.

Smlouva o hotovostním úvěru stažená ze stránek Zonky - je jednoduchá a má 4 strany.
Smlouva o hotovostním úvěru je velmi jednoduchá a má pouze 4 strany.

Pokud se stane nečekaná životní událost a my najednou nemůžeme půjčku splácet, Zonky s námi chce situaci především včas vyřešit. Pokud ale splátku nepošleme a ani nekomunikujeme, hrozí nám smluvní pokuta ve výši 500 korun. Když chybí už splátky dvě nebo je některá nesplacená více než tři měsíce, půjčka je zesplatněna. To znamená, že musíme vrátit nesplacenou část půjčky a zaplatit úrok z prodlení. Navíc nám může být účtována další pokuta ve výši 3 % z nesplacené části půjčky včetně úroku, roční úroková sazba a úrok z prodlení, který je momentálně Českou národní bankou stanoven na 9,75 %. Pokud stále nekomunikujeme, může být proti nám zahájeno soudní řízení a samozřejmě se také nevyhneme negativnímu záznamu v registru dlužníků.

Z toho jasně vyplývá, že stěžejní je komunikace – i když nemůžeme splácet, musíme se Zonky ozvat a dohodnout se na odložení či snížení splátek. Pak můžeme z celé situace vyváznout bez pokut a bez negativního záznamu v registru. Protože nám prostřednictvím Zonky půjčují peníze běžní lidé, je v zájmu všech stran nám pomoci.

Férovost hodnotíme: 10/10

7. Zákaznická podpora

Zákaznickou podporu jsme ohodnotili 5 hvězdičkami z 5. Podpora je nápomocná, milá a příjemná.

Zákaznickou podporu Zonky můžeme kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Bezplatná telefonní linka je pro nás připravená od 8.00 do 20.00 ve všední dny a od 8.00 do 18.00 během víkendů a svátků na čísle 800 449 999. E-mailová adresa pro směřování našich dotazů či žádostí pak zní info@zonky.cz. Pokud chceme rychlou odpověď, Zonky lze kontaktovat také přes jejich facebookovou stránku.

Musíme říct, že zákaznická podpora funguje velmi dobře:

 • Na e-mail jsme dostali plnohodnotnou odpověď hned druhý den, na Facebook dokonce během sedmi hodin.
 • Na telefonní lince jsme čekali na přepojení přibližně pět minut (mezitím nás automat upozornil, že hovor je nahrávaný, což je nutné opatření, které chrání i nás). Poté se nás ujala velmi příjemná operátorka, která nám trpělivě zodpověděla všechny naše dotazy. Pro někoho může být překvapivé, že nám lidé ze Zonky v komunikaci tykají, my jsme to však považovali za příjemné uvolnění atmosféry.

Zákaznickou podporu hodnotíme: 10/10

8. Závěrečné hodnocení

Naše závěrečné hodnocení služby Zonky je 4,5 hvězdičky z 5. Věříme, že Zonky nabízí nejlepší půjčku na trhu.

V některých oblastech se mohou zdát podmínky půjček u tradičních bank výhodnější (možnost půjčit si vysokou částku u Komerční banky, absence jakýchkoliv poplatků u Air Bank či Equa bank, možnost navštívit kamennou pobočku, ...). Zonky však v konkurenci obstojí nejen mnohem nižšími úroky, ale také naprostou transparentností, rychlostí a velmi lidským přístupem ke každému ze svých klientů. Oceňujeme hlavně vstřícnost při řešení nenadálých životních situací a celkový koncept, na kterém Zonky stojí – půjčky mezi reálnými lidmi, nikoli mezi institucemi a očíslovanými žadateli. Je to totiž poznat.

Závěrečné hodnocení v číslech: 9/10

PŮJČIT SI NA ZONKY

Pro úplnost ještě uvádíme reprezentativní příklad půjčky na Zonky: Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s úrokovou sazbou 5,99 % p.a., se splatností 60 měsíců, splátkou 2 957 Kč, poslední splátkou 2951,32 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 7,03 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet zákazníka. Celkem zákazník zaplatí 177 414,32 Kč.