Britové se připravují na brexit. Studie spočítala, kolik je bude stát

Dohoda o brexitu, kterou s představiteli Evropské unie vyjednala britská premiérka Theresa Mayová, přijde průměrného Brita na 700 až 1100 liber (v přepočtu 20 - 32 tisíc korun) ročně. Vyplývá to ze studie, o které informoval list Financial Times.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
29/11/2018

Studii si nechal zpracovat Národní institut pro ekonomický a společenský výzkum (NIESR) a její data ukazují, že dohoda o brexitu bude pro Brity výhodnější, než takzvaný tvrdý brexit, při kterém by Velká Británie opustila EU bez jakékoli vyjednané dohody.

I tak ale Britové odchod z unie citelně pocítí. Brexit se totiž negativně promítne do národního důchodu, a to hlavně v důsledku poklesu obchodu, zahraničních investic a přílivu zahraničních pracovníků, pro které může být výhodnější zvolit si pro práci jinou zemi než Velkou Británii.

Prognózy ukazují, že by si brexit ukousl 4 procenta z britského národního důchodu, což představuje částku 1 090 liber (31 930 korun) ročně na osobu do roku 2030.

Dohodu, kterou Theresa Mayová, bude nejprve potřeba schválit v parlamentu. Očekává se, že britská premiérka by mohla hlasování naplánované na 11. prosince prohrát až o 200 hlasů. V posledních dnech se spekuluje, že takový scénář by znamenal příležitost pro opoziční stranu labouristů, která by se pasovala do role hlavních podporovatelů nového referenda a snažila by se o to, aby Velká Británie z Evropské unie vůbec nevystoupila. Klíčovým termínem zůstává 11. prosince, kdy výsledek hlasování o návrhu Mayové napoví o dalším vývoji událostí.