Byznysmen Kevin O'Leary: Tohle jsou tři věci, za které mileniálové zbytečně vyhazují peníze

Stěžovali jste si někdy svým blízkým, že jste zase na mizině? Pokud patříte mezi ty, kteří o své finanční situaci často vtipkují, ale ve skutečnosti pro ně tato otázka představuje vážný problém, spadáte nejspíše do kolonky mileniál. Kevin O'Leary, hvězda reality show Shark Tank (obdoba českého pořadu Den D), v níž se setkávají investoři s podnikateli prezentujícími své investiční návrhy, nedávno vyjmenoval tři konkrétní věci, za které dnes mladí lidé utrácejí, a které jsou podle jeho názoru „totálně hloupé“. Najdete se také v následujícím seznamu?
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
15/2/2019

1. Káva za 4 dolary

Káva za 4 dolary (92 korun - pozn. red.). Neskutečně hloupé,“ nechal se slyšet O'Leary. „Kávu si můžete udělat sami doma za 18 centů. Proto pokud nemáte dostatek vlastních úspor, nekupujte si kávu za 4 dolary,“ radí úspěšný byznysmen. Cena kávy se celosvětově liší, například ve Spojených státech si dáte malý šálek kávy ze Starbucks za 2,75 dolarů. Pokud chcete kávu s příchutí, bude vás to stát přes 5 dolarů. V Evropě se pak ceny pohybují mezi 3-7 dolary.

2. Boty

„Nepotřebujete více než čtyři páry bot. Vystačíte si s žabkami, teniskami a dvěma páry společenských bot. Pokud si kupujete víc párů bot, než je nutné, pak jste hlupák. Nikdy si je neobujete a budou se vám válet doma v botníku několik let,“ říká O'Leary. Podle průzkumu z minulého roku 75 % žen v USA vlastní více než 20 párů bot, zatímco průměrný americký muž jich má doma 12.

3. Džíny

K životu vám stačí tři páry džínů, víc není potřeba, tvrdí hvězda Shark Tanku. „Pokud vlastníte více jak tři páry džínů – černé, bílé a klasické modré – jste hlupák. Nepotřebujete jich tolik,“ tvrdí. Džíny stojí v průměru 60 dolarů, což znamená, že "Američané utratí za džíny celkem 38.5 milionu dolarů každý den. Za rok to pak činí 14 miliard dohromady,“ uvádí O'Leary.

Byť mohou výroky O'Learyho znít zbytečně ostře, v jednom má úspěšný americký investor pravdu. U nakupování se vyplatí sledovat náklady a přemýšlet o tom, jestli je daná věc skutečně potřeba. Při troše odříkání pak může člověk ušetřit spoustu peněz a dopřát si za ně zážitky, které skutečně stojí za to.