Cenu piva zásadně ovlivní klimatické změny, varují vědci. O kolik nápoj zdraží?

Klimatické změny mají velký vliv na životní prostředí a pěstování zemědělských plodin, což se v budoucnu promítne i do ceny piva. Upozorňuje na to studie, kterou přinesl odborný časopis Nature Plants. Studie se snaží předpovědět vývoj ceny piva v příštích osmdesáti letech a podrobně mapuje faktory, které cenu ovlivní.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
20/11/2018

Podle vědců se pivovarníci a sládci budou potýkat s nedostatkem ječmene, který způsobí extrémní vedra a sucha. Problémy začaly už tento rok, kdy letošní úroda sladovnického ječmenu nebyla tak bohatá a kvalitní, jak se čekalo. Ječmen je přitom pro výrobu piva klíčovou potravinou a jeho nedostatek bude mít zásadní vliv na zdražení oblíbeného nápoje.

Z celosvětové produkce ječmene se k výrobě piva spotřebuje jedna šestina, zbytek je použit jako krmivo pro dobytek. Jak uvedli autoři studie, plodina je velmi náročná na pěstování a je také problém ji uměle nahradit, proto zatím neexistuje řešení, jak zdražování zabránit.

Očekává se, že pivo zdraží minimálně dvojnásobně

Mezi státy s největší spotřebou piva se v Evropě řadí Česká republika, Německo, Belgie či Irsko a očekává se, že právě tyto země pocítí zdražování nejcitelněji. Studie předpokládá, že v budoucnu zdraží pivo minimálně dvojnásobně. Pokud se naplní ty nejméně optimistické scénáře, tak dokonce pětinásobně.

Mohlo by to znamenat, že se kvůli tomu z piva stane exkluzivní nápoj, který nebude tak dostupný jako dnes. „Pokud si i v budoucnosti budete chtít k fotbalu dát pár piv, jediným řešením je zasáhnout proti globálnímu oteplování,“ vyzval profesor Univerzity ve východní Anglii Dabo Guan, který se na výzkumu podílel.

Odborníci varují, že pivo však není jedinou potravinou, kterou v budoucnu čeká zdražování. Cena poroste i u čokolády, kávy a čaje - klimatické změny se totiž dotknou všech plodin. Autoři studie se také nechali slyšet, že doufají, že jejich práce poslouží jako inspirace pro politiky a vládní činitele, kteří ještě zvýší své úsilí v boji proti globálnímu oteplování.