Koníček, který vám pomůže dožít se 100 let

S překvapivým zjištěním přišel britský web BBC. Ten zveřejnil výsledky studie, která označila zahradničení za ten nejzdravější koníček, který u člověka může snížit riziko některých nemocí a významně prodloužit délku života, v některých případech i na 100 a více let.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
16/12/2018

Výzkumník Daniel Buettner zkoumal celkem pět míst, která jsou známá tím, že se jejich obyvatelé dožívají vysokého věku: Okinawa v Japonsku, Nicoyu v Costa Rice, Ikarii v Řecku, Loma Lindu v Kalifornii a Sardinii v Itálii.

Lidé v těchto oblastech dodržují hned několik zvyků, které jim prodlužují zdraví - podle studie to je například pravidelné každodenní cvičení či dieta postavená na rostlinné stravě. Tím hlavním, co ale obyvatelé v těchto místech sdílejí, je zahradničení, kterému se věnují i ve vysokém věku. Studie zaznamenala, že lidé v těchto oblastech zahradničí i v osmdesáti a v devadesáti letech věku a nezřídka kdy se dožívají stovky.

Zahradničení prodlužuje život a snižuje hladinu stresu

Je známým faktem, že pobyt venku a fyzická práce prodlužují život, a zahradničení skvěle kombinuje oboje. "Pokud zahradničíte, vaše tělo vyvíjí aktivitu, která vás ale zbytečně nezatěžuje. A také si zvyknete na pravidelnost a řád," řekl Buettner. Podle něj lidé, kteří zahradničí, žijí déle a jejich koníček jim navíc pomáhá snížit hladinu stresu.

Web BBC zveřejnil i data z nedávného výzkumu z Nizozemska, který účastníky rozdělil na dvě skupiny. První skupina 30 minut seděla v místnosti a ta druhá stejnou dobu zahradničila. Když pak výzkumníci porovnali náladu v obou skupinách, zjistili, že pouhých 30 minut stačilo k tomu, aby se lidé, kteří zahradničili, cítili "plně nabití energii" a objevila se u nich menší hladina stresu než před začátkem testu. U skupiny, která seděla, se pak nálada ještě zhoršila a hladiny stresu byly vyšší než před testem. Další studie z Austrálie, která dopady zahradničení na zdraví zkoumala, navíc zjistila, že u žen, které pravidelně zahradničí, se snižuje riziko demence o 36 %.