Mladý Číňan prodal svou ledvinu, aby si mohl koupit iPhone. Dnes je upoutaný na lůžko

V roce 2011 se mladík z Číny, v médiích označovaný jako Wang, rozhodl na černém trhu prodat svou ledvinu, aby si za obdržené peníze mohl pořídit nový iPhone. Po podstoupení operace se však jeho zdravotní stav zhoršil a dnes je kvůli následkům vyoperování ledviny doživotně upoutaný na lůžko.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
26/3/2019

Když se Wang rozhodl, že prodá jednu svoji ledvinu, aby získal peníze na vysněný iPhone, bylo mu pouhých 17 let. Dnes, o osm let později, svého rozhodnutí lituje, jelikož trpí vážnými zdravotními komplikacemi, které mu neumožňují zvednout se z lůžka, a je plně odkázaný na pomoc členů své rodiny. Jeho druhá ledvina začala totiž nedlouho po operaci selhávat a nyní musí Wang pravidelně podstupovat dialýzu.

Mladík si za peníze koupil iPhone a iPad

Nebezpečný zákrok vyoperování ledviny proběhl na neautorizované klinice, kam se mladík dostal prostřednictvím neznámých mužů na internetu, kteří mu za ledvinu slíbili 22 000 čínských jüanů (v přepočtu 70 000 korun). Za ty si poté chlapec koupil iPhone 4 a iPad 2.

Wang o vyoperování ledviny později řekl své matce, jež vše nahlásila na policii. V roce 2012 bylo devět lidí obviněno ze zapojení do případu, následně policie zatkla pět lidí, kteří se na zákroku podíleli a zničili chlapci zdraví. Média upozorňují, že ve světě nejde zdaleka o jediný případ, kdy se mladý člověk rozhodl k riskantnímu činu, aby si vydělal peníze na věc, kterou nutně nepotřebuje.