Nejslavnější čínský kapitalista je komunista. Na šéfa Alibaby prasklo, že je členem strany

Deník Wall Street Journal přinesl informaci o tom, že nejbohatší Číňan Jack Ma je členem čínské komunistické strany. O této možnosti se už dříve spekulovalo, nikdy však nebyla potvrzena. Jack Ma se ke své politické příslušnosti nikdy příliš nevyjadřoval, informaci přinesly až nyní čínské státní noviny People’s Daily.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
27/11/2018

Noviny také informovaly, že Jack Ma byl oceněn za přínos v modernizaci čínské ekonomiky. Wall Street Journal uvádí, že za vším může být snaha čínské vlády o lepší PR směrem k podnikatelům. Ma je v Číně považovaný za podnikatelskou ikonu, jeho společnost Alibaba Group patří mezi nejúspěšnější firmy na čínském trhu a jeho majetek je odhadován na 42 miliard dolarů.

Od skromných začátků k ohromnému majetku

Jack Ma se narodil v čínském městě Hangzhou a jeho příběh by se dal popsat jako čínský sen. V mládí žil ve skromných poměrech a nejdříve se mu profesně vůbec nedařilo - Ma dokonce přiznal, že se hlásil do více než 30ti zaměstnání a nikde ho nepřijali. Košem dostal například i v čínské pobočce KFC.

Ma se proto rozhodl naučit anglicky a začal se živit tím, že provázel anglicky mluvící turisty. Znalost cizího jazyka mu pak značně pomohla v jeho podnikatelských začátcích, kdy se v roce 1994 dozvěděl o internetu a s americkými přáteli se vypravil do USA. Tam vznikl nápad na založení firmy, který původně vyvíjela internetové stránky.

Jack Ma však rychle pochopil, že daleko větší potenciál má na internetu prodej zboží, a tak o několik let později založil společnost Alibaba. Ta se brzy stala největším čínským online tržištěm na internetu, kde můžou obchodníci nabízet své zboží zákazníkům. Jack Ma se díky tomu stal nejbohatším Číňanem a jeho společnost má dnes hodnotu 400 miliard dolarů.