Rekordně nízká nezaměstnanost dále klesá

Český statistický úřad zveřejnil nová data, podle nichž rekordně nízká nezaměstnanost ještě více klesá. Nezaměstnanost v říjnu meziročně klesla o 0,5 procentního bodu na 2,1 procenta.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
30/11/2018

V České republice je aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí Evropské unie. Tento stav vede k tlaku na zvyšování mezd, protože pro firmy je stále obtížnější sehnat kvalitní zaměstnance zaměstnance.

„Celková míra nezaměstnanosti 2,1 procenta je na historicky nejnižší úrovni od roku 1993,” uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

„S nejvyšší mírou nezaměstnanosti se Česká republika potýkala v první polovině roku 2000, kdy překročila hranici 9 procent,“ dodal.

I nízká nezaměstnanost má svá rizika

Nízká nezaměstnanost platí v ekonomii za pozitivní jev, případ extrémně nízké nezaměstnanosti s sebou však nese jistá rizika, a to hlavně nedostatek lidí, který brzdí růst firem. Na tento fakt upozornila i Česká národní banka. Ta se již sedmým rokem ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ptá firem, co firmám brání v dalším růstu. Když průzkum začínal, byl nedostatek kvalifikovaných pracovních sil podle šéfů firem druhou nejmenší z devíti nabízených překážek. Loni v prosinci se poprvé dostal na první místo.

V Čechách je aktuálně největší sháňka po programátorech, zdravotních sestrách, svářečích či stavebních dělnících. Těch je dokonce o 12,7 tisíce méně, než kolik jich zaměstnavatelé potřebují.