Španělé začínají sázet ve vánoční loterii. Oblíbený "Tlouštík" letos vyplatí rekordní částky

Její historie se začala psát v roce 1892, což z ní dělá druhou nejstarší loterii na světě. Z hlediska celkové částky na vyplacení výher se pak španělská vánoční loterie považuje za vůbec největší loterii světa. Oficiálně nese název Lotería de Navidad, ale v průběhu let se jí kvůli výši výher začalo přezdívat El Gordo, což v překladu znamená “Tlouštík”. Ve Španělsku odstartoval prodej losů k letošnímu ročníku, který bude z pohledu výher rekordní.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
22/11/2018

Letošní losování proběhne 22. prosince v Madridu a mezi výherce bude rozděleno 2,3 miliard euro. Na takto vysokou částku se skládá několik milionů Španělů, kteří se loterie pravidelně účastní. Španělská média El Gordo popisují jako fenomén posledních deseti let, kdy se loterie stala součástí vánočních tradic. Lidé si losy dávají jako dárek a na sociálních sítích vzniklo dokonce několik skupin, kde se lidé radí o tom, jaká čísla letos vsadit.

Za popularitou El Gorda stojí rozdělení výher mezi více sázejících a spojení s Vánocemi

Popularitu El Gorda vysvětluje hned několik faktorů. Loterie se nezaměřuje na obří jackpoty určené několika málo výhercům, ale místo toho se snaží výhry rozprostřít mezi co nejvíce sázejících. První cenou je 400 000 euro, v přepočtu tedy částka převyšující 10 milionů korun. Celkově však loterie rozdělí 2,3 miliard euro mezi desítky tisíc sázejících, a právě to ji dělá tolik populární.

Dalším důvodem popularity El Gorda je podle expertů propojení s tematikou Vánoc a velmi propracovaný marketing; televizní reklamy propagující loterii patří podle Španělů mezi ty nejpovedenější spoty a stát, který loterii provozuje, každý rok investuje do masivní reklamní kampaně.

Cena tiketů se liší, nejpopulárnější je varianta za 10 euro, nejdražší varianta, kdy se vsadí plný tiket, pak stojí 200 euro. Losování El Gorda je pak pro celé Španělsko svátkem - živý přenos se každoročně koná v Teatro Real, hlavní operní scéně v Madridu, a vítězná čísla zpívá pěvecký sbor školy San Ildefonso.