Studie zjistila, kolik peněz je potřeba k tomu, aby se člověk cítil šťastný

Za peníze si štěstí nekoupíš, říká se. Podle vědců tato fráze však tak úplně neplatí a spolu s narůstajícím majetkem se zvyšuje i pocit štěstí. Pokud ovšem člověk překročí určitou částku, už se na peníze jako na zdroj štěstí nemůže spoléhat. Nedávný výzkum prozradil, jak vysoká tato hranice je.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/3/2019

Podle analýzy dat získaných ve výzkumu Gallup World Poll je maximální částkou, do které člověku přinesou peníze štěstí, roční příjem ve výši 95 000 dolarů. To je v přepočtu zhruba 2,1 milionu korun.

Vědci také spočítali, jaká částka je potřeba pro takzvaný emoční blahobyt. To znamená stav, kdy se člověk nebojí o svou finanční budoucnost a má pocit, že má dostatečné finanční rezervy pro svůj život. Tato částka odpovídá ročnímu příjmu 60 - 75 000 dolarů, v přepočtu 1,35 - 1,7 milionu korun.

Množství peněz potřebné ke štěstí se liší stát od státu

Přitom však musíme brát v úvahu to, že zmíněné částky odpovídají celosvětovému průměru a v jednotlivých zemích se tato čísla mohou podstatně lišit. Takže zatímco pro lidi žijící v Latinské Americe by tato hranice ročního příjmu představovala 35 000 dolarů (790 000 korun), například v Austrálii by tamější obyvatelé potřebovali částku více než trojnásobnou. Data pro Českou republiku ukazují, že k maximálnímu štěstí stačí roční příjem ve výši 45 000 dolarů, v přepočtu  1 milion korun.

„Čím nižší roční příjem pod uvedenou hraniční částkou bude člověk získávat, tím méně šťastný ve svém životě bude. Jakmile ale hranici překročí, už nezáleží na tom, o kolik více bude vydělávat, jelikož mu podle výzkumu tyto peníze navíc další štěstí nepřinesou,” uvedl výzkumník, který se na studii podílel.

Laicky řečeno to znamená, že pokud například vysoce postavený manažer bude v Čechách vydělávat ročně 1 milion korun, nebude o moc šťastnější než jeho kolega, který si ročně vydělá 2 miliony korun. Hranice finančního štěstí je totiž na částce 1 milionu korun a vyšší příjem už podle studie nehraje roli.