Vánoce se blíží. Jak ušetřit při nákupu dárků?

Vánoce jsou pro obchodníky tím nejziskovějším svátkem v roce, a tak není divu, že nás už od podzimu zaplavují vánoční akce a slevy. Jen v eshopech například Češi před Vánocemi utratí téměř 40 miliard korun, jak vyplývá z odhadů Asociace pro elektronickou komerci.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/11/2018

Češi podle průzkumů utratí za vánoční dárky až dvakrát tolik peněz, než plánují. V průměru pak každý člověk za vánoční dárky utratí více než pět tisíc korun. Pokud se chcete tyto Vánoce vyhnout velkému utrácení, ale stejně chcete své blízké maximálně potěšit, připravili jsme několik rad a doporučení, kterými se letos můžete řídit.

Nejdůležitější je začít s nákupem dárků včas

Část lidí nechává nákupy dárků na poslední chvíli, tím se ale připravuje o možnost výhodně nakoupit. Velká část slevových akcí, ve kterých se dárky dají koupit za sníženou cenu, totiž startuje už v listopadu. Je proto dobré si co nejdříve sepsat seznam věcí, které je potřeba koupit, a pak pravidelně sledovat nabídky obchodů a koupit v tu nejlepší chvíli.

Určete si rozpočet a naplánujte, co chcete koupit

Důvodem, proč mnozí lidé utratí za dárky více, než plánují, je to, že žádný plán většinou nemají. Nakupují impulzivně podle toho, co je zrovna ve slevě, takže je pak jednoduché utratit za dárky více, než si mohou dovolit. Řešením je určit si rozpočet, kolik za letošní Vánoce chcete utratit, a toho se striktně držet. Pomůže také udělat si seznam dárků, které chcete svým blízkým koupit, postupně si zaškrtávat to, co se podařilo sehnat, ale už se nenechat zviklat slevami a emocemi, pokud objevíte něco, co ve vašem seznamu nebylo.

Pomoci mohou cenové srovnávače

Pokud si chcete být jistí, že zboží nakupujete za tu nejlepší cenu na trhu, můžete využít nabídky cenových srovnávačů, které najdete na internetu. Cenové srovnávače vyhledají zboží, které sháníte, a srovnají jeho cenu napříč obchody. Vy tak budete mít jistotu, že cena, za kterou kupujete, je ta nejnižší. Nevýhodou srovnávačů však může být, že často srovnávají jen internetové obchody. Nezapomeňte proto zkontrolovat i nabídku kamenných obchodů, zda tam zboží, které sháníte, nepořídíte levněji.

Pozor na falešné slevy

V konkurenčním boji se část obchodů uchyluje k nekalým praktikám a nafukují slevy, které svým zákazníkům prodávají. Není tak výjimkou, že inzerují zboží zlevněné o desítky procent, které má však na trhu běžnou hodnotu, nebo ji dokonce převyšuje. Nakupujte tedy obezřetně, ideálně cenu zboží porovnejte s cenou, kterou nabízejí ostatní obchody a pak si vyberte tu nejvýhodnější nabídku.