Kolik stojí pohřeb - cena

„To si odkládám na pohřeb“ je pravděpodobně nejhorší věta, kterou můžeme od svých rodinných příslušníků slyšet. Jakkoli je představa za ní tíživá, nelze jim to ale vyčítat – pohřeb může být opravdu velkým zásahem do rodinného rozpočtu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
8/6/2022 2:00 AM

Výdaje začínají už na smrtelné posteli

Ať už je potřeba zavolat pohřební službu domů, do nemocnice nebo třeba do pečovatelského domu, výdaje začínají již převozem zesnulého. Jeho cena se pohybuje kolem 1 200 korun a zvyšuje se s ujetými kilometry, případně když se jedná o svátky nebo víkendy. Pokud pak musí být zesnulý ještě uchováván několik dní u pohřební služby, vyjde to na přibližně 500 korun za den.

Dalším krokem je rozeslání parte. Pokud ho svěříme do rukou pohřební služby, deset kusů vyjde na 500 až 1 000 korun a poplatek rozeslání je přibližně 600 korun. Také musíme zaplatit místo na hřbitově, a to zpravidla na deset let dopředu. Urnový hrob vyjde v průměru 800 korun, místo v kolumbáriu na 1 000 korun. U hrobů a hrobek je rozptyl větší – hrob může vyjít na 900 až 4 000 korun, hrobka na 3 000 až 12 000 korun. Poplatky za údržbu hřbitova se pohybují mezi 2 až 3 tisíci korun.

Rozdělení na pohřby s obřadem a bez obřadu

Cena pohřbu se dále odvíjí od toho, jaký typ pohřbu zvolíme. Máme na výběr buď zpopelnění bez obřadu, zpopelnění s obřadem anebo obřad s uložením rakve do země.

Pohřeb bez obřadu

Časově i finančně nejméně náročnou variantou je zpopelnění bez obřadu. To vyjde u většiny služeb na 10 až 12 tisíc korun (z toho urna stojí 500 až 1 500 korun, základní kremační rakev kolem 3 500 korun, zpopelnění kolem 2 000 korun), výjimečně i dráž.

Pohřeb s obřadem

Když se rozhodneme pro pohřeb s obřadem, náklady se mohou rázem zdvojnásobit. Pronájem smuteční síně vyjde na 3 až 7 tisíc korun. Zvykem je také objednat květinovou výzdobu, ačkoli ta samozřejmě není povinná. Skromnější výzdoba může vyjít na přibližně 3 000 korun, cena smutečního věnce začíná na 1 000 korun.

Pohřeb v kostele

Pohřeb v kostele spadá do kategorie pohřbu s obřadem. Náklady se mohou lišit podle konkrétního kostela a lokality, ale obecně musíme počítat s podobnými výdaji jako u smuteční síně. Pronájem kostela může stát kolem 3 000 až 10 000 korun, a k tomu se mohou přidat další náklady na varhaníka, zpěváky či jiné hudebníky. Květinová výzdoba pro kostelní obřad může vyjít na 3 000 až 5 000 korun.

Uložení do země

Nejdráže vyjde uložení do země. Kromě výše zmíněných poplatků spojených s obřadem musíme počítat s minimálně dalšími 4 tisíci korun za cenu rakve. Náklady na pohřeb dále rapidně stoupají, pokud například nemáme rodinnou hrobku a musíme tudíž nechat vykopat hrob a pořídit náhrobní kámen. Vykopání hrobu stojí většinou kolem 5 až 6 tisíc korun, v zimním období je ale logicky mnohem náročnější a ústavy si mohou účtovat i několikanásobně vyšší částku. Co se týče náhrobku, klasický žulový vyjde na přinejmenším 20 až 25 tisíc korun, vysekání jednoho písmena nebo znaku do kamene vyjde na přibližně 100 korun. U urnového hrobu může být cena až o 10 tisíc korun nižší, u většího hrobu naopak i více než dvojnásobně vyšší.

Kategorie Popis Cena (Kč)
Převoz zesnulého Cena za převoz, závisí na vzdálenosti a dni 1 200 + variabilní
Uchování zesnulého Cena za den u pohřební služby 500 za den
Rozeslání parte Cena za 10 ks + poplatek za rozeslání 500-1 000 + 600
Místo na hřbitově - Urnový hrob 800
- Místo v kolumbáriu 1 000
- Hrob 900-4 000
- Hrobka 3 000-12 000
Údržba hřbitova Roční poplatek 2 000-3 000
Zpopelnění bez obřadu Celkové náklady (včetně urny a rakev) 10 000-12 000
Zpopelnění s obřadem Celkové náklady (včetně pronájmu smuteční síně) Dvojnásobek bez obřadu
Pohřeb s uložením do země Celkové náklady (včetně rakev a vykopání hrobu) Podstatně vyšší
Smuteční hostina Cena závisí na místě a počtu osob Variabilní

Rodinná hrobka ušetří desítky tisíc

Nejdráže vyjde uložení do země. Kromě výše zmíněných poplatků spojených s obřadem musíme počítat s minimálně dalšími 4 tis korun za cenu rakve. Náklady na pohřeb dále rapidně stoupají, pokud například nemáme rodinnou hrobku a musíme tudíž nechat vykopat hrob a pořídit náhrobní kámen.

Vykopání hrobu stojí většinou kolem 5 až 6 tisíc korun, v zimním období je ale logicky mnohem náročnější a ústavy si mohou účtovat i několikanásobně vyšší částku. Co se týče náhrobku, klasický žulový vyjde na přinejmenším 20 až 25 tisíc korun, vysekání jednoho písmena nebo znaku do kamene vyjde na přibližně 100 korun. U urnového hrobu může být cena až o 10 tisíc korun nižší, u většího hrobu naopak i více než dvojnásobně vyšší.

Cena smuteční výzdoby, kytic a věnců

Smuteční výzdoba hraje významnou roli při pohřbu, ať už se jedná o smuteční kytice kolem rakve, smuteční věnce nebo kytice. Květiny symbolizují úctu, vzpomínku a lásku k zesnulému. Při výběru květinové výzdoby je důležité zvážit osobní preference zesnulého a rodiny, stejně jako celkový charakter obřadu.

Druhy smutečních kytic

Smuteční kytice do ruky

Smuteční kytice do ruky je volná smuteční vazba, která je ideální pro vzdálenější členy rodiny a děti. Její cena se pohybuje od 500 do 1 500 Kč. Tyto kytice jsou menší, což umožňuje pohodlné držení v ruce během obřadu a následné položení na hrob nebo vhození do hrobu.

Pohřební kytice se stuhou

Pohřební kytice se stuhou je větší a často obsahuje osobní vzkaz nebo poslední rozloučení napsané na stuze. Cena se pohybuje od 2 000 do 4 000 Kč. Tyto kytice jsou umístěny vedle rakve nebo přímo na ni a jsou viditelné během celého obřadu.

Pohřební kytice na položení

Tyto kytice jsou navrženy tak, aby byly estetické z každého úhlu a vydržely venkovní podmínky po delší dobu. Jsou určeny k umístění na hrob nebo vedle urny a jedná se většinou o malé kytice. Ceny začínají na 1 500 Kč a mohou dosáhnout až 3 000 Kč a více.

Smuteční věnce

Smuteční věnce symbolizují nekonečnost a věčný život. Jsou kruhového tvaru a umisťují se kolem rakve nebo na hrobě. Cena věnců se pohybuje od 1 500 do 5 000 Kč, v závislosti na velikosti a složitosti aranžmá.

Kytice na rakev

Kytice na rakev jsou velká aranžmá umístěná na vrchol rakve. Cena se pohybuje od 2 500 Kč výše, v závislosti na velikosti a typu květin. Tyto kytice jsou často velmi výrazné a obsahují různé druhy květin s významem pro zesnulého nebo jeho rodinu.

Co když na pohřeb nemám?

Zvykem, ale rozhodně ne povinnou součástí posledního rozloučení s blízkými je smuteční hostina. Zde se mohou částky velmi lišit podle počtu osob i místa. Pokud se rozhodneme pro malé rodinné posezení, kde se postaráme o jídlo sami, nemusí nás vyjít na více než 3 000 korun. Při hostině v restauraci je třeba počítat s alespoň jedním tisícem korun na osobu.

Nejnižší částka, na kterou tedy může důstojný pohřeb vyjít, je 10 tisíc korun. Samozřejmě se ale může stát, že rodina na něj nemá peníze. Pokud ho do čtyř dnů od úmrtí nesjedná, přechází tato povinnost na obec a mluvíme o sociálním pohřbu. Když ale pak rodině připadne nějaké dědictví, musí pohřeb obci proplatit. Rozhodně se tedy nejedná o snadnou cestu, jak se vyhnout nákladům na poslední rozloučení.