Jak se naučit cizí jazyk? Stačí vám jedna hodina denně, tvrdí jazykoví experti

Ovládat cizí jazyk je v dnešní době nesporně obrovskou výhodou. Pustit se do studia nové řeči však není pro mnoho lidi vůbec snadné. Odrazuje je představa tisíce neznámých slovíček, odlišná gramatická struktura i strach z toho, že učení půjde velmi pomalu. Navíc v dnešní hektické době je pro většinu z nás obtížné najít si na učení se potřebný čas. Odborníci se však shodují, že výrazných pokroků se dá dosáhnout i díky pouhé jedné hodině denně, kterou jazyku věnujete.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

S pomocí aplikací jako Duolingo či Rosetta Stone si můžete osvojit základní fráze daného jazyka za velmi krátký čas. Polyglot Timothy Doner doporučuje zaměřit se na něco, co vás zajímá a baví a sehnat si k tomu patřičný materiál v daném jazyce. „Pokud rádi vaříte, kupte si kuchařku v cizím jazyce. Jestliže jste fanoušci fotbalu, sledujte odteď zápasy v řeči, kterou se chcete naučit,“ radí Doner. „Vůbec nevadí, pokud z celého textu či videa porozumíte pouze pár slovíčkům a zbytek vám bude znít jen jako nesrozumitelné blábolení – za nějaký čas si daná slovíčka osvojíte a mnohem snadněji vybavíte.“

Důležité je učit se nový jazyk průběžně a nespěchat na sebe

Základem také je vyhradit si každý den alespoň hodinu času na učení se. Názory jazykových expertů na to, jak byste tento vyhrazený čas měli strávit, se celkem různí a každý doporučuje jinou osvědčenou metodu. Na jednom se však polyglotové a lidé ovládající více jazyků shodují: polovinu vyhrazené doby věnujte konverzaci – ať už přímo s rodilým mluvčím nebo s někým, kdo daný jazyk dobře ovládá. „Kromě klasického kladení a zodpovídání otázek a procvičovacích aktivit byste si měli popovídat také o kultuře země, kde se jazykem mluví,“ říká Beverly Baker, profesor vyučující na University of Ottawa. „Tuto část bych rozhodně neopomínal. Když toho bude člověk o dané kultuře vědět víc, bude mít hned větší motivaci jazyk se naučit.“

Častou chybou je podle jazykových expertů úporná snaha memorizovat slovíčka a výslovnost si procvičovat sami doma. Nijak vás to totiž neposouvá vpřed a nejste pak schopni vést skutečnou konverzaci. Ve skutečnosti se tak neučíte cizí jazyk, ale obrazové a zvukové asociace. Proč byste si tedy měli rozložit čas věnovaný učení v průběhu celého týdne? „Jestliže se snažíte nabiflovat se vše najednou, váš mozek nedokáže nové poznatky spojit s předchozí látkou a navázat tak na to, co už umíte. Je to stejný případ jako když se někdo učí hrát na hudební nástroj,“ vysvětluje Baker.

No items found.