Podílový fond – přehledné informace

Chtěli byste investovat své peníze do podílového fondu, ale tápete s výběrem? Abyste se v široké nabídce lépe zorientovali, vytvořili jsme pro vás krátkého průvodce. Dozvíte se, jak podílový fond funguje, na co si dát při jeho výběru pozor a který podílový fond dopadl v našem průzkumu nejlépe.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Co jsou podílové fondy?
3/4/2020

Co je to podílový fond?

Podílový fond představuje jeden ze způsobů, jak zhodnotit vaše peníze. Finanční prostředky do podílového fondu vkládá mnoho lidí, jedná se tedy o soubor jednotlivých investic – v podstatě balík peněz, do kterého každý z investorů přidal nějakou částku.

Tento „balík“ má potom na starosti investiční společnost (přesněji řečeno její investiční manažer), která se snaží peníze z něj co nejvýhodněji investovat a tím je rozmnožit. Vydělají na tom obě strany: investiční společnost dostane od investorů poplatky za správu fondu a investoři dostanou zisk z investic, které za ně společnost udělala.

Typy podílového fondu

Existuje mnoho různých fondů, které se navzájem liší v dynamičnosti, výnosu i kolísavosti. Vybere si mezi nimi tak každý typ investora. Základními typy fondů jsou tyto:

 • Akciové fondy - investují do akcií firem obchodovaných na burze. Nabízí nejvyšší výnosy, zároveň jsou ale nejrizikovější a jejich hodnota často a výrazně kolísá.
 • Dluhopisové fondy - investují do dluhopisů a jsou díky nízké kolísavosti ideální pro opatrné investory. Přesto však mohou nabídnout zajímavý výnos.
 • Fondy peněžního trhu - tyto fondy vám přinesou nejmenší riziko a tím pádem i nejnižší výnos. Investují převážně do státních dluhopisů.
 • Smíšené fondy - představují kombinaci investování do akcií, dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Rozmanitost investic zaručuje rozložení rizika a zajímavý výnos.

Podílový fond a poplatky

Společnost, která za podílovým fondem stojí, si za jeho správu účtuje až 3 různé poplatky. Bývají udávány v procentech a měli byste je vždy zohlednit při výběru toho nejvýhodnějšího podílového fondu. Na jaké poplatky narazíte?

 • Vstupní poplatek

Vstupní poplatek platíte jednorázově při vstupu do podílového fondu a zpravidla je ve výši několika procent z vaší vstupní investice. Pokud například investujete 5 000 Kč a vstupní poplatek jsou 3 %, bude vám strženo 150 Kč. Celkově tedy bude investováno 4 850 Kč.

 • Výstupní poplatek

Tento poplatek vám může být účtován za vystoupení z fondu, tedy ukončení vaší investice. Měl by vás především odradit od předčasného výběru peněz z podílového fondu, a tak může být účtován třeba jen po dobu několika prvních let. V současné době už se ale jedná o přežitek a většina společností od něj ustoupila úplně.

 • Správcovský poplatek

Klíčovým poplatkem je poplatek správcovský. Platíte ho totiž za každý rok, po který vaše investice trvá. Snadno díky němu získáte přibližnou představu, jaké roční zhodnocení vám fond může reálně přinést – stačí ho odečíst od historického zhodnocení. Pokud je tedy historické zhodnocení například 4,5 % za rok a správcovský poplatek 1 %, mohl by se výnos pohybovat kolem 3,5 %. Při investici 5 000 Kč byste tak mohli mít po roce na účtu 5 175 Kč.

Co sledovat při investování do fondu?

Abyste vybrali ten správný podílový fond, je potřeba sledovat hned několik základních parametrů, o kterých už jsme se v článku zmínili. Pojďme se tedy detailně podívat na 3 nejdůležitější z nich:

 • Historické zhodnocení

Jedná se o údaj, který nám říká, jaký výnos fond přinášel v minulých letech. Nelze ho sice brát jako záruku budoucích výnosů, můžete ho ale využít jako ukazatel pro to, co od fondu očekávat. Čím déle podílový fond funguje, tím průkaznější tedy tento údaj samozřejmě je. U těch nejvýdělečnějších fondů může být i dvouciferný, pro takové fondy však platí, že je jejich výnos velmi kolísavý a peníze byste v nich tak měli mít alespoň 5 let.

My doporučujeme spíše klidnější nízkorizikové fondy, mezi které patří fond smíšený či podílový. U těch byste měli hledat historické zhodnocení, které přesahuje zhodnocení na spořicích účtech, tedy vyšší než 2 % za rok.

 • Poplatek

Jak už víte, poplatky jsou celkem tři – vstupní, výstupní a správcovský. Zatímco na výstupní poplatek již standardně nenarazíte, vstupní a správcovský jsou běžnou součástí fondu. Vstupní poplatek by se měl pohybovat v řádu maximálně několika procent. Správcovský je pak většinou ve výši 1 až 2 % za rok a měli byste mu věnovat největší pozornost, protože přímo ovlivňuje celkový roční výnos podílového fondu.

 • Investiční společnost

Velmi důležitou součástí podílového fondu je i společnost, která ho spravuje. Investicí do fondu jí svěřujete své peníze, a proto je nutné hledat společnost, která má dlouhou bezproblémovou historii, je spolehlivá a prověřená. Pokud váháte, můžete si ji ověřit v obchodním rejstříku, zavolat na její zákaznickou linku nebo si pročíst recenze na internetu. Zpravidla se můžete spolehnout na investiční společnost, kterou je banka, protože bankovní licenci od České národní banky by měli získat vždy jen prověřené a stabilní instituce.

Jaký podílový fond doporučujeme k investici?

1. Podílový fond J&T Money

Na základě uvedených parametrů jsme prozkoumali fondy na českém trhu a zjistili, že nejlepší volbou pro široké spektrum investorů je podílový fond J&T Money od J&T Banky. J&T Banka je silná stabilní společnost, která vznikla již roku 1992 a v roce 2019 měla čistý zisk 3,16 miliardy korun. Její recenzi si můžete přečíst tady.

A co byste měli o jejím fondu J&T Money vědět?

 • jeho historické zhodnocení je 3,61 % p.a. (již po odečtení poplatků)
 • vstupní poplatek je 0,8 %
 • správcovský poplatek je 1 % p.a.
 • minimální vstupní investice je pouhých 300 Kč
 • minimální investiční horizont (plánovaná doba investice) je 1 rok
 • funguje již od roku 2012
 • už pětkrát získal mezi smíšenými fondy ocenění Investice roku, naposledy v roce 2019
Graf ukazující stabilní a vysoké zhodnocení fondu J&T Money od J&T Banky.
Historické zhodnocení fondu J&T Money.

INVESTUJTE DO J&T MONEY

Co se nám líbí na fondu J&T Money

Hlavní předností podílového fondu J&T Money je vyváženost, která panuje mezi nízkou kolísavostí a poměrně vysokým historickým výnosem. Ten momentálně dosahuje 3,61 % ročně. Dalšími výhodami jsou možnost investovat do fondu už od 300 Kč a minimální investiční horizont stanovený na pouhý 1 rok, což dělá fond přístupným i pro úplné začátečníky mezi investory.

J&T Money investuje převážně do firemních dluhopisů, tedy cenných papírů, které firmy používají pro svůj rozvoj. Do portfolia fondu jsou zařazeny pouze stabilní firmy. Patří sem například energetická skupina EPH podnikatele Daniela Křetínského nebo sázková společnost Sazka Group. Díky nízké kolísavosti můžeme doporučit investici na 1 až 3 roky.

Jak můžete investovat do fondu J&T Money?

Stačí vyplnit tento registrační formulář na stránkách J&T Banky. Hned poté můžete začít investovat do fondu J&T Money už od 300 Kč.