Akciové fondy

Akciové fondy vyžadují pevné nervy a trpělivost. Zájem vzbuzují především u dynamických investorů, kteří jsou schopni ustát dlouhodobý sestupný trend a nebojí se podstupovat riziko. Odměnou jim je vysoký potenciál zisku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Typy podílových fondů
29/9/2018

Podívejte se na nejdůležitější informace o akciových fondech a zjistíte:

  • Do čeho investují akciové fondy?
  • Proč se do akciových fondů investuje na dlouhou dobu?
  • Co je to měnové riziko?
  • Kde můžu investovat do akciových fondů?

Díky odpovědím na výše zmíněné otázky se s akciovými fondy seznámíte natolik, abyste dokázali zhodnotit, zda-li jsou pro vás vhodnou a zajímavou investicí.

Do čeho investují akciové fondy?

Akciové fondy investují převážnou část prostředků do akcií českých nebo zahraničních společností. Jednoznačně nejoblíbenější jsou mezi investory americké akciové trhy. Firmy jako Microsoft, Starbucks či Apple lákají na pravidelný a velmi vysoký výnos. Ovšem pozor - na akciových trzích může být občas pěkně horko a platí zde, že akcie mohou dlouhou dobu velmi silně růst, ale pak mohou znenadání odepsat ze dne na den i několik procent. Proto jsou akciové fondy ty nejvíce volatilní fondy ze všech.

O tom, jak moc je fond rizikový, rozhodují země, sektory a obor podnikání, do kterých investuje. Při výběru fondu se vždy podívejte do statutu fondu na jeho investiční strategii. Zpravidla platí, že akcie více kolísají u rozvíjejících se trhů než u trhů rozvinutých.

Proč se do akciových fondů investuje na dlouhou dobu?

Akciové fondy jsou ideální volbou pro investory, kteří hledají investici na dobu 5 a více let. Ptáte se, proč je investiční horizont tak dlouhý? Vysvětlení je jednoduché. V krátkém období burzovní hodnoty jednotlivých akciových titulů kolísají. Historicky však propady střídají růsty, které jsou schopné více než vynahradit předcházející pokles hodnoty. Akciové trhy dlouhodobě rostou a právě to je hlavní důvod, proč jsou dobrou investicí.

Stále však platí, že investor by měl být připraven na významné poklesy celého trhu, a to až o několik desítek procent po dobu několika let. Udržet v takové situaci nervy na uzdě opravdu není jednoduché. Dlouhý investiční horizont minimalizuje riziko, protože během něj akcie projdou několikrát cyklem poklesu a růstu. Akciové fondy jsou v dlouhodobém horizontu nejziskovější, nicméně pro investora představují nejvyšší úroveň rizika.

Co je to měnové riziko?

S investováním do akciových fondů je spojeno měnové riziko. Toto riziko nesou investoři fondu, který investuje do akcií firem na zahraničních burzách. Peníze investora jsou v takovém případě před nákupem akcií směněny do cizí měny, což může být v případě kolísání kurzu riskantní. Pokud se chcete měnovému riziku vyhnout, vyberte si takový fond, který je proti němu zajištěn. Tuto informaci najdete ve statutu fondu.

Kde můžu investovat do akciových fondů?

Pokud byste rádi investovali do akciových fondů, doporučujeme vám otevřít si účet u J&T Banky (zřízení i vedení účtu je zdarma). Tato banka nabízí investice do více než 460 akciových fondů. V její nabídce nechybí akciové fondy od firem jako Franklin Templeton, BlackRock, BNP Paribas nebo Fidelity. Banka také nabízí investice do svého vlastního akciového fondu J&T Opportunity, který se zaměřuje na středoevropské akcie.

Celou nabídku podílových fondů od J&T Banky si můžete prohlédnout ZDE.

Akciové fondy odměňují za riziko

Za cenu kolísání hodnoty nabízí akciové fondy investorům možnost potenciálně dosáhnout nadstandardního zhodnocení, v průměru se zisk amerického akciového trhu pohybuje okolo 10 % ročně. Riziko spojené s investováním do akciových fondů lze snížit výběrem několika různých fondů s odlišeným zaměřením.

Investice do otevřeného podílového fondu akciového typu je vhodná pro dynamické investory, kteří v době poklesu zachovají chladnou hlavu. Patříte mezi ně?