Twisto recenze 2023 (funkce, poplatky, náramek)

Twisto je inovativní služba, která nám zjednodušuje provádění plateb při nákupu na internetu a může nám pomoci ušetřit nemalé částky. Pro spoustu lidí je však stále ještě neprozkoumanou novinkou, a proto jsme se rozhodli zjistit, co všechno vůbec umí, jak funguje a zda svým uživatelům přináší nějaká rizika. Vyplatí se vám?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Tipy
17/1/2021 1:00 AM

Jak Twisto používat a jaké má funkce?

1. funkce: Za nákup v internetovém obchodě zaplatíme až později

V e-shopech spolupracujících s Twistem (bude o nich řeč níže) můžeme nakoupit bez zaplacení. Na zaplacení pak budeme mít až 14 dní od chvíle, kdy byla zásilka e-shopem odeslána. To má hned dvě velké výhody:

  • Zboží můžeme zaplatit až po jeho obdržení a vyzkoušení.
  • Nákup je nám takto umožněn v době, kdy například teprve čekáme na výplatu a nemáme dostatek peněz na potřebné věci.

Platba s Twistem je rychlá a funguje velmi jednoduše. Při dokončování objednávky v daném e-shopu zvolíme možnost platby s názvem Twisto – a to je vše. Nezadáváme číslo své karty, nikde se nepotřebujeme předem registrovat a platba nám tak zabere sotva minutu.

Fakturu a pokyny ke splacení nám pak Twisto zašle na e-mailovou adresu, kterou jsme uvedli do objednávky, jakmile e-shop potvrdí přijetí naší objednávky. Částku pak musíme dle pokynů do dvou týdnů uhradit bankovním převodem, online převodem z karty, složenkou na České poště anebo vkladem v bance.

Internetových obchodů, které nabízí platební metodu Twisto, jsou již téměř čtyři stovky. Patří mezi ně například Slevomat, Zoot, Ticketportal nebo Dáme Jídlo. Zda je konkrétní e-shop zapojený do Twisto programu zjistíme během dokončování objednávky při výběru platby.

2. funkce: S Twisto účtem máme na zaplacení dokonce až 45 dní

Pokud se nám zalíbí možnost odkládat si platby o 14 dní, můžeme využít ještě komfortnější nabídku Twista odkládat si je dokonce až do 15. dne následujícího měsíce. Tuto výhodu získáme založením Twisto účtu, které je zcela zdarma.

Při platbách v e-shopech pak vše funguje úplně stejně jako bez účtu, akorát nám nejsou zasílány faktury e-mailem, ale utracené peníze se načítají na náš Twisto účet. Největší rozdíl je v tom, že na zaplacení nemáme 14 dní, ale nakupujeme celý měsíc s tím, že vše zaplatíme až v polovině toho dalšího. Pokud tedy nakoupíme například 1. října, zaplatit můžeme až v polovině listopadu - a na zaplacení tedy máme 45 dní. Navíc nezaplatíme oproti původní částce ani o korunu navíc.

Založení Twisto účtu má i další plusy. Jsou v něm zaznamenávány všechny naše nákupy jako na virtuální účtence, máme tedy neustálý přehled o našich výdajích. Jeho založením také získáme přístup ke službě Snap, která nám usnadní placení faktur a o které bude řeč níže.

TIP: Založte si Twisto a získejte 50 Kč zdarma

Pokud chcete Twisto vyzkoušet, máme pro vás akci, díky které získáte 50 korun zdarma! Stačí si založit Twisto účet přes tento odkaz a při registraci použít promokód FONDIK. Po dokončení registrace se pak 50 Kč objeví na vašem Twisto účtu.

3. funkce: Díky cash backu dostaneme peníze za naše nákupy

Další příjemnou výhodou, kterou s Twisto získáme, je možnost využít cash back. Jedná se o službu, díky které určité procento z ceny našeho nákupu dostáváme zpět, a Twisto ji nabízí pro více než 120 e-shopů. K této výhodě se dostaneme tak, že si založíme Twisto účet, v sekci „Výhody“ na stránkách Twista si vybereme e-shop, a poté už jen zbývá v něm nakoupit.

Na Twisto účet jsou nám pak během několika hodin připsána procenta z utracené částky, která se pohybují mezi 0,5 až 7,9 %. Získáme je ve formě kreditů. Ty pak můžeme utratit při jakýchkoli dalších nákupech, avšak až poté, co e-shop potvrdí naši objednávku, což může trvat i 12 dní a déle.

Mezi zapojenými e-shopy najdeme například Notino (zde získáme 0,5 – 5,3 % z cash backu), Hervis (2,6 %), Euronics (0,5 – 3,7 %), ale i spoustu zahraničních partnerů, jako je AliExpress (až 5,3 %), Booking (1,1 – 4 %) nebo eBay (až 3,2 %). Na přesné procento cash backu nemá vliv přímo Twisto, ale pravidla daného e-shopu. Může se lišit například podle druhu zboží.

4. funkce: Rychlá a pohodlná platba faktur s Twisto Snap

Další věc, kterou může Twisto účet nabídnout, je služba Snap, která nám pomůže s placením faktur. Namísto každoměsíčního opisování údajů z faktur a složenek je stačí vyfotit v Twisto mobilní aplikaci pomocí Snap funkce anebo přeposlat na e-mail plati@twisto.cz. Twisto dodanou fakturu v ten samý anebo v nejbližší pracovní den zaplatí, zašle nám o její úhradě potvrzení a proplacenou částku přidá do našeho měsíčního vyúčtování.

My jsme tak zbaveni té nejotravnější administrativy týkající se našich plateb a vyřídíme si všechny faktury během chvilky. Navíc si tak opět můžeme protáhnout jejich splatnost až do 15. dne následujícího měsíce (jen je potřeba si dávat pozor, aby se nám potom nenakupilo příliš mnoho odložených plateb, které nebudeme schopni splatit). Jediné, co za nás Twisto Snap vyřídit nemůže, je proplacení soudního příkazu, hypotéky, úvěru, půjčky a podobně.

Služba je zdarma a můžeme ji využívat i se základním tarifem, který taktéž nic nestojí. Jednotlivým Twisto tarifům se věnujeme v následujících řádcích.

Co se stane, když nestihneme platbu?

I když díky Twisto účtu platbu odložíme, stále musíme myslet na to, že ji budeme muset splatit, a neměli bychom si tak naložit více, než jsme poté schopni splácet. Pokud jen zapomeneme (to se však stává zřídka, Twisto na blížící se termín splátky upozorňuje předem) a do 5 dní zaplatíme, k námi utracené částce přibude ještě pokuta ve výši 150 korun. Ta pak po každých 5 dnech nabývá o 100 korun. Když zpoždění překročí 30 dnů, pokuta činí 650 korun a připočte se k ní ještě 10 % z dlužné částky.

S Twisto účtem můžeme také sami zažádat o odklad splátky nebo její části o jeden měsíc, ani to se však neobejde bez poplatku. Ten se odvíjí od výše odložené částky a pohybuje se v rozmezí 0,50 až 4,50 koruny za každou její započatou stokorunu. Pokud tedy zvládneme zaplatit alespoň část našeho dluhu u Twisto včas, vyjde nás to rozhodně levněji, než o měsíc odkládat splátku celou.

Je tedy patrné, že splatnost se vyplatí dodržet.

Abychom neplatili nic navíc, stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo – při platbě bez Twisto účtu musíme zaplatit do 14 dnů, při platbě s Twisto účtem to musíme stihnout do 15. dne následujícího měsíce. Takto jednoduše vytěžíme ze služby pouze její výhody a zaplatíme vždy jen to, co jsme utratili.

Jaké jsou na Twisto tarify? Vyplatí se pořídit si prémiový tarif? 

Twisto poskytuje tři základní tarify – bezplatný s názvem ONLINE a placené STANDARD a PREMIUM.

Přehled 3 tarifů, které Twisto nabízí. ONLINE je zdarma, STANDARD za 49 Kč měsíčně a PREMIUM za 99 Kč měsíčně.
Přehled 3 tarifů, které Twisto nabízí.

ONLINE (0 Kč)

S tímto tarifem můžeme platit v e-shopech a po zřízení Twisto účtu také platit až do 15. dne následujícího měsíce, používat cash back a proplácet faktury pomocí Twisto Snap.

STANDARD (49 Kč měsíčně)

Kromě všech ONLINE výhod dostaneme k tomuto tarifu ještě MasterCard kartu, kterou můžeme používat k placení, jako jsme zvyklí u běžné karty. Nelze s ní však vybírat hotovost z bankomatu. Za to s ní můžeme využít věrnostního cash back programu „MasterCard Priceless Specials“, ke kterému se lze připojit online registrací.

Když platíme takto zaregistrovanou kartou u vybraných obchodníků, mezi které patří třeba Orsay, Mol, Nutrend nebo Cinema City, získáme až 20 % z ceny nákupu zpět. Jakmile součet vrácených částek dosáhne 100 korun, MasterCard nám je vyplatí. Za každou platbu provedenou touto kartou kdekoli na světě navíc získáváme bonusové body, které určují úroveň našeho členství. Na každé úrovni pak máme k dispozici několik slevových kuponů u různých obchodníků.

Majitelé iPhonů nebo iWatch díky kartě také získají možnost pohodlně platit přes Apple Pay pomocí svého telefonu či hodinek. Stačí pouze potvrdit propojení s Twistem prostřednictvím aplikace Wallet nebo nainstalované Twisto aplikace.

Tarif také umožňuje využít službu Split, která spočívá v tom, že se o svoji útratu čekající na proplacení můžeme rozdělit s dalšími lidmi. Možnost „Splitnout útratu“ najdeme v detailu každé z plateb. Pokud má dotyčný Twisto účet, zobrazí se mu „splitnutá“ částka v jeho účtu, a pokud ho nemá, dozví se o platbě SMSkou nebo e-mailem. Na úhradu má 7 dní. Když to nestihne, je celá platba opět zaúčtovaná nám.

PREMIUM (99 Kč měsíčně)

Prémiový tarif se vyplatí hlavně osobám, které se často pohybují v zahraničí. Poskytuje nám všechny z výše vyjmenovaných výhod a přidává k nim ještě to, že s ním máme všechny transakce v zahraniční měně zlevněné o 5 %. S Twisto kartou totiž čerpáme slevu ve výši 3 % na každou zahraniční platbu a k tomu vždy o 2 % výhodnější kurz, než nabízí banky (tato 2% sleva se odvíjí od středového kurzu vydávaného Českou národní bankou).

Velkou úsporou je cestovní pojištění s plněním až do výše 3 000 000 korun pro celou rodinu, které dostaneme k tomuto tarifu zdarma. Jedná se o pojištění platné po celém světě 365 dní v roce poskytované pojišťovnou Uniqa. Vztahuje na léčebné výlohy, asistenční služby, úrazy a odpovědnost za škodu a je do něj zahrnut majitel Twisto PREMIUM tarifu, jeho druh/družka a děti (maximální počet osob je 6). Pojištění platí vždy na nejvýše 30 dní nepřetržitě strávených za hranicemi České republiky a na soukromé (nikoli obchodní) cesty.

Twisto účet si můžete zdarma založit ZDE - nyní navíc po registraci s promokódem FONDIK získáte 50 Kč.

Twisto náramek – vychytávka pro fajnšmekry

S Twisto účtem si můžeme kromě karty spárovat i platební náramek. Můžeme díky němu provádět bezkontaktní platby doslova mávnutím ruky, což oceníme například při sportu nebo v přelidněném baru. Je voděodolný, nemusí se nabíjet a můžeme si ho objednat zdarma společně s Twisto kartou.

Twisto náramek ležící na stole vedle MasterCard karty a mobilu, na kterém běží Twisto aplikace.
Náramek, se kterým se dá bezkontaktně platit v obchodech.

My si sice nedokážeme představit, že bychom tento náramek nosili pořád, spoustu tech-nadšenců a sportovců bude ale náramek určitě bavit. Podle Twista se navíc jedná o „budoucnost placení“, možná si na něj tedy nakonec budeme muset zvyknout i my. :-)

Naše zkušenosti s Twisto

Možnost platit v e-shopech pomocí pár kliknutí se nám rychle zalíbila, stejně jako možnost bezplatného vedení Twisto účtu, díky kterému máme o všech našich nákupech přehled a útratu tak držíme pod kontrolou. Právě kontrola je při používání Twista skutečně důležitá. Nelze ho brát jako „sponzora“ našich nákupů a je potřeba přesně dodržovat data splatnosti, jinak nám hrozí velmi nepříjemné poplatky.

Další příjemnou službou je cash back, který dokáže vynést i několik tisíc za rok. Stačí se naučit přes něj nakupovat u vybraných obchodníků a myslet na to nejen při pořizování spotřebního zboží, ale třeba i při nákupu lístků na koncert nebo poukázek na wellness pobyt.

Velmi oceňujeme nápad za Twisto Snap. Důležité faktury sice ještě stále proplácíme spíše „postaru“, ale když jsme neměli čas (anebo se nám zkrátka nechtělo), stačilo je vyfotit přes mobilní aplikaci a my jsme tak mohli tuto nepříjemnou povinnost alespoň trochu odložit. Místo vyřizování několika faktur jsme pak vyřídili jedinou platbu pro Twisto.

Karta MasterCard se vyplatí hlavně těm, kdo často provádějí zahraniční transakce, a náramek ocení především obdivovatelé všemožných chytrých vychytávek. Líbí se nám ale, že se Twisto snaží jít neustále technologicky dopředu.

Celkově tedy Twisto doporučujeme vyzkoušet. V případě, že by se vám zalíbila jeho bezplatná podoba a uvažovali jste nad některým z placených tarifů, je pro vás navíc dobrou zprávou to, že i u tarifů STANDARD a PREMIUM jsou první 3 měsíce užívání zdarma.

No items found.