7 triků, jak ušetřit při nákupu oblečení

Zkusili jste si někdy spočítat, kolik peněz se vám válí v šatníku? Všechny ty spontánní nákupy, věci v akci, které bylo škoda tam nechat, kalhoty do kterých zhubnete… To je přesně ten důvod, proč za módu utrácíme zbytečně moc peněz a stejně pak nemáme co na sebe.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

V tomto článku bychom vám rádi nastínili záhadu té hromady nenošeného oblečení ve vaší skříni a také přidáme sedm tipů, které vám při další nákupní horečce pomohou zachovat chladnou hlavu a ušetří spoustu peněz:

1. Kupujte jen to, co vám padne právě teď!

Zkoušíte si v kabince jeden kousek už několik minut? Natáčíte se ze strany na stranu a furt vám tam něco nesedí, přitom je to tak hezký svetřík? Možná když shodíte pár kilo dolů, nebo to tady necháte zabrat … Tohle je jasné ne. Pokud musíte koupi jakkoli obhajovat, rovnou to odneste zpátky na věšák. Pokud vám to nesedne právě teď, šance že to vynosíte později, je nulová.

2. Máte to opravdu kam nosit?

Našla jste je. Vysněné lodičky, v barvě co ke všemu ladí a stylu co k vám sedí. A ta cena! To by byla škoda tam přeci nechat. Až na ty podpatky. Ty jsou docela vysoké. Nevadí, to se zvládne, kdyžtak doma trochu potrénujete. Vysněné botky koupíte, pochlubíte se doma, dáte do skříně a… necháte je tam ležet. Nepůjdou s vámi do kina, ani na ples, nebo na oběd s kamarádkou. Boty jsou to hezké, ale podpatky dost nepohodlné. Takže jednou to nevyjde, protože s nimi přece nepojedete autobusem. Podruhé nevíte, zda vás nečeká po obědě ještě nějaké běhání po městě no a na plese byste v nich celý večer nevydržela. Za pár let je pak darujete, nebo prodáte. Také jste si někdy všimli, že obchody jsou plné lodiček na jehlách, které pak na nikom nikdy nevidíte? Tady to máte.

TIP: Příště až budete cokoli zkoušet, upřímně si odpovězte na otázku: Kdy si to hodlám vzít reálně na sebe? Dnes večer? Zítra do práce? Pokud vás napadne něco ve stylu „až mě pozvou na Grammy“, tak je tam rovnou nechte.

3. Potřebujete k tomu něco dokupovat? Nebrat!

Další super úlovek. Bundička co dobře sedí a ta zářivá barva! Ta vás v zimě hezky odliší od té šedo-černé záplavy zimních bund v ulicích. To nevadí, že máte zbytek šatníku v úplně jiných barvách. Stačí koupit novou kabelku, nebo nějaký šátek. A bude to chtít i jinou čepici, ta z loňska k tomu nepůjde. A peníze naskakují.

Pokud doma už nemáte něco, co by se k tomu hodilo, prostě to neberte. Jinak strávíte hodiny dokupováních zbytečných doplňků jen proto, abyste si obhájila jeden nepromyšlený nákup. Když si něco zkoušíte, zkuste si vybavit konkrétní věc, co už máte doma a se kterou to vynosíte.

4. Značková kabelka o tisíce levněji aneb kouzlo online sekáčů

Slow fashion frčí a počet second hand obchodů roste jako nikdy před tím. A už se tam dávno nevyskytují jen sepraná batikovaná trika. Různé Facebookové skupiny nebo online portály jsou plné kvalitních modelů, které své majitelky už omrzely. A nejedná se o žádný plevel. Ulovit můžete značkové kabelky i boty ještě z této sezóny. Tyhle kousky majitelky posílají dál, aby si uvolnily místo v šatníku na další rok.

Třeba na značkových kabelkách tam můžete ušetřit tisíce. Za novou kvalitní kabelku, co vydrží roky bez oděrek, zaplatíte v obchodě několik tisíc korun. Ale použité, bez jakékoliv vady na kráse, koupíte z druhé ruky mnohem levněji. Stále se jedná o tu značkovou kabelku, co vydrží. Jen ji už někdo měl párkrát na sobě. Kabelka vypadá jako nová, ale cena musí jít dolů. Je to pořád mnohem lepší investice než za model z obyčejného obchodu s oblečením, který se do půl roku odře.

5. Odebírejte newslettery

Ano, myslíme ty otravné maily, které pravidelně mažete. Také nesnášíme všechna ta okýnka, která na nás vyskočí při návštěvě každého webu. Ale zkuste jim příště věnovat trochu pozornosti. Hlavně u obchodů s módou se vám často snaží přímo pod nos naservírovat nějakou tu slevu, která někdy může stát za to.

TIP: Že se nechcete všemi těmi reklamami probírat každý den ve vašem mailu? Udělejte si separátní e-mail, který použijete třeba jen na newslettery a registraci na různé akce. Až budete potřebovat něco nakoupit, všechny nabídky budete mít hezky na jednom místě.

6. A cashbacky znáte? Nechte si část peněz z nákupů vrátit!

Tohle je důležitý tip. Cashback portály jsou weby, přes které když nakoupíte, dostanete část svých peněz zpátky. Většinou se jedná o pár procent z utracené částky, ale při větších nákupech to jsou i stovky korun. Není v tom žádný háček ani trik. Pro každý portál (v ČR jich funguje několik) je nutná registrace a pak se jen na konkrétní obchod prokliknete z jejich linku. Nákup klasicky zaplatíte a peníze pak dostanete později zpět na váš účet.

Jak si to mohou dovolit? Od e-shopu dostanou odměnu za přivedeného zákazníka a o tu se s vámi rozdělí.

7. TIP na konec: musí to opravdu stát tolik?

Ačkoli s námi asi nebude každý souhlasit, jsou prostě věci, za které nemusíte tolik utrácet (i když vám reklamy budou tvrdit opak). Opravdu potřebujete legíny na běhání za 2 000 Kč? Krém za 3 000 Kč? Nejde to levněji? Určitě nešetřete na kvalitních botách, kabelce nebo módním kousku od lokálního návrháře. Ale většina drahých věcí, které spadají pod velké značky, nemá takovou cenu, jakou si za ně obchodníci účtují.

No items found.