Kolik vydělávají nejlepší streameři

Pro mladou generaci běžně konzumovaná zábava, pro tu starší něco těžko pochopitelného. Řeč je o streamování počítačových her, kdy mladí lidé sedí u počítače, hrají a před zapnutou kamerou virtuálně rozmlouvají se svými diváky. Streameři jsou fenoménem současného internetového dění, pro mladé lidi jsou podobně oblíbení jako celebrity a také si tolik umějí vydělat.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Popularita streamování se konzistentně zvyšuje od roku 2011, kdy byla světu představena platforma Twitch. Přes ní bylo poprvé možné začít vysílat a oslovit tak mladé publikum. Od té doby se objevilo několik podobných služeb a spolu s velkou dostupností rychlého internetu a rostoucí popularitou her tak vznikly ideální podmínky pro nový typ internetové zábavy.

Pokud se člověk chce stát streamerem, nepotřebuje k tomu vlastně nic víc než počítač, internet a talent zaujmout. Právě talent a charisma však rozhodují o tom, zda se podaří diváky zaujmout a udržet je u obrazovky. Ti nejlepší streameři si takto vybudovali početné fanouškovské základny, které své oblíbence pravidelně sledují - podobně jako starší generace sledují televizi.

Nejpopulárnější streamer “Ninja” si ročně vydělá přes 100 milionů korun

Odkud se ale berou vysoké výdělky a jak je možné, že si jednotlivci zvládnou vydělat tolik peněz, když je jen o počítačové hry? Příjmy streamerů můžeme rozdělit do několika kategorií. Tím hlavním jsou peníze z takzvaného “předplácení”, kdy diváci svému oblíbenci každý měsíc posílají peníze. Nejčastěji takto posílají částku ve výši 110 korun. Za to získají různé výhody - například přístup k již odvysílaným videím nebo možnost přihlásit se do speciálního chatu.

Dalším zdrojem příjmu jsou reklamy, které streameři umisťují do svých videí. Model fungování je podobný jako v televizi - vysílání se na chvíli přeruší a objeví se několikavteřinový blok reklamy, který se zobrazí všem divákům, kteří přenos sledují.

Třetím způsobem, jak streameři vydělávají, jsou takzvané “dotace”, kdy diváci mohou poslat streamerovi libovolnou částku a podpořit tak jeho tvorbu. I když se nejčastěji posílají částky v řádech korun, při vysokém počtu diváků se mohou příjmy v této kategorii vyšplhat až do statisíců ročně.

Nejpopulárnější streamer Richard Blevins, který je známý pod přezdívkou “Ninja” a streamuje populární hru Fortnite, si tak například v roce 2017 vydělal částku převyšující 100 milionů korun. Ninja patří ve světě internetového streamování mezi nejúspěšnější, ale i pohled na výdělky ostatních ukazuje, že je streamování lukrativním oborem. Kanaďan Michael Grzesiek si takto za minulý rok přišel na více než 60 milionů korun a další hvězda internetového vysílání, Američan Timothy John Bater, si vydělal přes 50 milionů. Výdělky internetových streamerů si tak v ničem nezadají s příjmy celebrit.

No items found.