9 českých a světových umělců, kteří mají investiční potenciál

Přemýšlíte nad investováním? Jako první se nabízejí kryptoměny, ty ale v posledních měsících doslova létají nahoru a dolů a odhadnout, kdy je ten správný čas na nákup, tak není úplně jednoduché. Tak proč nezkusit umění?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Statistiky říkají, že my Češi do umění své peníze ukládáme velmi rádi. Proto vám přinášíme inspiraci na 9 českých i světových výtvarníků a designérů. Vedle studia názorů kritiků a všemožných udílení uměleckých cen jsme je volili hlavně podle toho, jak nás jejich díla baví.

Právě láska na první pohled je totiž podle nás při výběru umění pro investici vlastně to nejdůležitější: ten správný obraz či design se hledá hlavně srdcem, protože žádná investice není nikdy a za žádných okolností stoprocentní. Kdyby náhodou investiční záměr nevyšel, bude vás hřát pocit, že vám umělecká díla dělají radost každý den. Je tedy libo legendární porcelánové holínky či grafiky z obálky singlu Coldplay? Čtěte dál!

1. Sam McKinniss

Výstavy po Spojených státech, Německu nebo v Hong Kongu už stihl absolvovat dvaatřicetiletý brooklynský umělec Sam McKinniss. Jeho modlou je kýč, na jehož hraně neustále osciluje. A pak také hudba, s níž je vedle lásky ke květinám velká část jeho tvorby spojená.

Sam McKinniss maluje olejovými barvami a akrylem na plátno, většinou dle fotografií. V jeho sbírce je tak třeba nahá Drew Berrymore s kopretinami ve vlasech, Michael Jackson, Beck, Frida Kahlo anebo Prince na motorce. Právě poslední zmíněná malba zaujala novozélandskou umělkyni Lorde a Sama oslovila, aby jí vytvořil booklet k její nové desce. Skvělé Melodrama pak nese McKinnissův portrét zpěvačky a skladatelky v peřinách.

Tip pro investici: celebrity. Jejich portréty jsou tím, co McKinnisse dělá McKinnissem.

Cena: v aukci i do 10 000 dolarů (asi 208 tisíc Kč), pevné ceny se pohybují okolo 14 000 dolarů (291 tisíc korun).

2. Kryštof Hošek

Figurativní motivy jsou to, co baví sochaře Kryštofa Hoška. A taky popart, karikatury a samozřejmě provokace. Absolventa ateliéru sochařství pražské AVU můžete znát jako autora karikatur Miloše Zemana (Národ sobě, 2013), Vladimira Putina (Poserství míru, 2014) či krémovou obří hlavu (Instant Love) z Piazetty Národního divadla z roku 2016.

Tip pro investici: jeho ironické politické busty stihly Kryštofa Hoška proslavit nejen po celé naší republice.

Cena: k doptání v galerii The Chemistry.

3. Míla Fürstová

Jestli má Chris Martin nějaké kamarády, kteří se narodili v Česku, pak mezi nimi nechybí ani Míla Fürstová. Právě ji si totiž kapela vybrala, aby se postarala o výtvarné zpracování obálky k albu Ghost Stories (2014) včetně přebalů všech singlů.

Výtvarnice žije ve Velké Británii, kam z Čech odjela poté, co ji nevzali na Akademii výtvarných umění. V Anglii obor vystudovala a už hezkých pár let se jím i živí. Většinou tvoří technikou leptu, při němž se na povrchy jako měď nebo plexisklo nanáší vosk. Následně se do něj ryje, a pak se používá kyselina. Ta vyleptá místa nezakrytá voskem. Což je i způsob, kterým vznikl přebal desky Coldplay.

Tip pro investici: k dostání jsou stále díla, jež Míla vytvořila pro Coldplay, třeba pro singl Magic. Londýnská Brook Gallery ale prodává i celou řadu dalších Míliných děl. Najdete je tady.

Cena: Díla začínají na 495 librách (asi 14 200 Kč), Magic vás pak vyjde na tisíc liber (28 700 Kč).

4. Borna Sammak

USA, Londýn nebo Berlín, tam všude filadelfský malíř, sochař a fotograf žijící v Brooklynu už vystavoval. Patří skupiny, jež miluje barvy, nápisy, pop-art a nebojí se svým uměním vyjadřovat.

Inspiraci hledá Borna Sammak ve streetartu i každodenním životě, a tak některá jeho díla působí jako graffiti, na jiných zase soustředí třeba věci, typické pro konzum. Důležitou roli ale hrají i nápisy. Pokud chcete svůj interiér oživit něčím veselým, jsou díla Borny Sammaka dobrou volbou.

Tip pro investici: koláž. Jakoukoliv koláž od Borny Sammaka. Z jeho tvorby jsou asi nejpopulárnější.

Cena: k doptání v newyorské galerii JTT.

5. Liviu Mihai

Existencionalismus je uměleckým směrem, jímž svá díla nazývá rumunský umělec LIviu Mihai nejčastěji. Držitel prestižní ceny Gaudeamus za dílo pro halu Romexpo v Bukurešti má v záloze ještě titul Nejlepší umělec Mezinárodního veletrhu umění v Oxfordu z roku 2014.

Krom Bukurešti a Rumunska je populární hlavně ve Velké Británii, kde vystavoval už mnohokrát, a také v Rakousku. Na svých obrazech nejčastěji ztvárňuje portréty zvířat i lidí (krom těch neznámých namaloval například i princeznu Dianu nebo Donalda Trumpa), ve svém repertoáru má ale i kresby či 3D instalace. A jeho díla nabízí i prestižní galerie Saatchi.

Tip pro investici: snové portréty lidí nebo zvířat jsou to, co Liviu Mihaie proslavilo. Pokud chcete ušetřit, sázkou na jistotu jsou limitované tisky jeho děl. Širokou nabídku najdete třeba zde.

Cena: malby na plátnech pořídíte od zhruba 1 600 dolarů (33 000 Kč), tisky začínají na 40 dolarech (830 Kč).

6. Cy Gavin

Někam mezi naivitu a surreálno lze zařadit díla Američana Cy Gavina. Malíř inspiraci čerpá hlavně ze svého okolí, rodiny i historie. A důležité jsou pro něj i Bermudy, kde se narodil jeho otec a kam často vyráží ať už objevovat rodinnou historii či se kochat nádhernými scenériemi. To vše na jeho obrazech najdete - zachycuje místní faunu i flóru nebo komplikovanou historii, jíž coby významný bod v době obchodu s otroky Bermudy mají a s níž se doposud nevyrovnaly.

Do umění se Cy Gavin zamiloval už v dospívání, a tak každou volnou chvíli trávil v Muzeu umění Carnegie v Pittsburghu, kde vyrůstal. „V tomhle muzeu jsem strávil snad celé svoje dětství, řekl magazínu Artnet umělec. „Vstupné bylo ale hodně drahé, asi 13 dolarů, což jsem si nemohl dovolit. Přišel jsem ale na to, že vstup do knihovny je zdarma. Z ní pak vedl výtah dolů, kudy jste se do muzea mohli zadarmo prosmýkout,” směje se.

Cy Gavin do svých děl často zahrnuje i předměty, jež si ze svých cest vozí, třeba růžový bermudský písek nebo místní kosatce. Umělec doposud vystavoval v galeriích po Spojených státech, nyní se ale intenzivně připravuje na výstavu, která bude probíhat od února 2018 v Paříži.

Tip pro investici: vyberte některé z děl, jenž Cy Gavin vytvořil o domově jeho otce Bermudách. Kritici je považují za nejhodnotnější.

Cena: k doptání u samotného umělce nebo v některé z galerií, jež ho zastupují.

7. Pasta Oner

Tlapka Mickey Mouse, inspirace Andy Warholem, ikonické předměty popartu a zářivé barvy. Pražského graffiti umělce rozhodně nelze označit za začátečníka, pokud ale hledáte něco, do čeho investovat své peníze a co je naprostá tutovka, pak je to právě Pasta. Ten nás už stihl reprezentovat na výstavě EXPO v Šanghaji, vystavoval ale i v Berlíně, Belgii, Velké Británii, Brazílii či Peru.

Krom své volné tvorby spolupracoval výtvarník a autor celé řady instalací třeba s ponožkovou velmocí Happy Socks, výrobcem trendy láhví Sigg a momentálně si od něj můžete koupit i kolekci talířů nebo hrníčků na kafe. Pasta je také k mání v charitativním obchodu Amnesty International a k vidění jsou jeho díla po celé republice. Nejvíc pozornosti asi přilákal jeho murál nedaleko dejvického Kulaťáku Choose To Be Happy, k vidění je i v pražském metru, na Letné nebo na Chodově.

Tip pro investici: v případě, že jste rentiér, oslovte Pastu napřímo a nechte si vytvořit dílo na zakázku. Jinak zkuste třeba nabídku Amnesty International anebo limitovanou sérii porcelánu od značky Rosenthal.

Cena: Servírovací talíř Rosenthal pořídíte za 1 999 Kč, láhev Sigg stojí 630 Kč.

8. Jenny Lundgren

Sérií snových portrétů s nejasnými konturami obličeje je známá švédská malířka Jenny Lundgren. Absolventka umělecké vysoké školy ve Vídni běžně vystavuje po celé Skandinávii, ale i v Nizozemí, Rakousku a v roce 2016 si odbyla premiéru za velkou louží v New Yorku.

Krom malby na plátno ráda tvoří i perokresbou na papír, kde vedle portrétů zaznamenává také přírodu. Obojí pak najdete v nabídce umělecké galerie Saatchi, v níž lze zvlášť perokresby sehnat za velmi dostupnou cenu.

Tip pro investici: portréty v pastelových barvách se budou vyjímat v každém interiéru. Na kresbách zase ušetříte.

Cena: Kresby začínají na 300 dolarech (6 200 Kč), malby pořídíte od 4 000 dolarů (83 000 Kč).

9. Maxim Velčovský

Porcelánová holínka byla tím, čím se Maxim před lety proslavil. Od té doby ušel celkem velký kus cesty. Jeho díla najdete v muzeích v Londýně, Mnichově nebo Lausanne, ale i v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Kreativní ředitel sklářské společnosti Lasvit, pedagog a designér je známý svou hrou s předměty konzumu, retrem nebo popartem. Z porcelánu tak třeba vytvořil papírový tácek, na který dostanete párek u stánku, nebo vroubkovaný plastový kelímek.

Ve své tvorbě nejčastěji pracuje s porcelánem a sklem - navrhl třeba charitativní láhev pro Pilsner Urquell, v Lasvitu zase vytvořil fascinující Frozen Lamp, lampu, která chvíli evokuje svěšený květ vlčího máku, chvíli zas vodu, jež po příchodu ledové královny zůstala tak, jak v tu chvíli zrovna byla.

Tip pro investici: Maximovy holínky jsou už skoro legendární. Zkuste třeba jejich cibulákovou variantu anebo tu výstředně metalickou.

Cena: Cibulákové i metalické holínky stojí 7 760 Kč, třeba slánku a pepřenku ve tvaru Matrjošky ale pořídíte už za 520 Kč.

No items found.