Kolik si vydělají youtubeři v Čechách

Zatímco před několika lety je nikdo nebral vážně, dnes tito mladí lidé hýbou mediálním světem. Na mysli samozřejmě máme české youtubery, kteří svou zálibu postupně proměnili v prosperující byznys. A daří se jim. Výdělky rostou a není proto divu, že jejich profily na sociálních sítích se postupně plní fotkami luxusních dovolených a aut.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Časy, kdy teenageři natáčeli videa za rtěnku či počítačovou hru, jsou již dávno pryč. Youtubering se dnes naopak stal zajímavým povoláním a zároveň způsobem, jak relativně snadno přijít na hezké peníze. Ne každý se nicméně dokáže prosadit, protože konkurence je veliká. Několika mladým Čechům se však začalo dařit a do on-line světa tak vkročili naplno.

1 halíř za 1 zhlédnutí. Není to málo?

Mnoho z nás si proto dnes klade otázku, kolik si takový průměrný youtuber může vlastně vůbec vydělat. Na to však není jednoduché odpovědět, protože mladí lidé o výši svého honoráře většinou příliš nemluví. Leckdy kvůli smlouvám dokonce ani nesmí. Nicméně, na první pohled se odměny nezdají moc vysoké. Tak proč se tedy natáčení vlastně vůbec vyplatí?

Zdánlivě se jedná o snadnou matematiku. Za zhlédnutí jednoho videa s reklamou dotyčný obdrží haléř, tím pádem za stovku diváků dostane zhruba korunu. Na uživení by toto určitě nestačilo, avšak důležité je zejména překonat prvotní obtíže a zvolit správný obsah. Právě ten následně dokáže nasměrovat na kanál mnohem větší publikum a sledovanost rapidně vzroste.

Nejsledovanější čeští youtubeři

Oblíbené challenge, legrační pranky a také užitečné návody, to vše dokáže relativně snadno přitáhnout pozornost. Kdo je dostatečně kreativní a nestydí se, má o práci postaráno. A nejde přitom jen o cizince, velmi rychle se staly úspěšnými i tyto vesměs české kanály:

  • ViralBrothers
  • Fatty Pillow
  • ShopaholicNicol
  • Kovy
  • MenT
  • Pedros Game
  • Hoggy
  • Stejk

V případě některých přesahuje počet odběratelů až milion lidí. Samotný měsíční výdělek se pak pohybuje od desítek tisíc korun až k šestinulovým cifrám.

Co ovlivňuje výši příjmů na YouTube?

Nejdůležitější je samozřejmě široká divácká základna, nicméně mezi významná kritéria patří také:

  • země, odkud diváci pochází
  • kolik času u videa stráví
  • množství a typ reklam
  • počet kliknutí na reklamu

Nelze se proto divit, že dostat se k přesným číslům je mnohdy složité stejně jako, že slavné „Debilní kecy“ se raději přesunuly na anglický kanál. Větší počet odběratelů, navíc z jiných států zkrátka přináší vyšší zisky. Nicméně příjem českých youtuberů plyne i odjinud.

Merch i sponzoring

Pro ty, kdo s natáčením začínají, může být reklama ve videu vhodná forma přivýdělku. Nicméně zkušenější míří výše. Kdo je populární využívá i takzvaný merch, tedy prodej vlastních předmětů. Stačí si přitom vzpomenout na kontroverzního MikeJePana a jeho kolekci Nebuď Měšťák. Mezi teenagery se těšila velké oblibě a přitom se nejednalo o zrovna levné věci.

Nicméně, asi nejlépe se dnes dá vydělat na tvorbě sponzorovaných videí. Princip je přitom jednoduchý. Youtuber se domluví se společností a točí příspěvky, které propagují její výrobky či služby. Odměnou je slušný honorář a pokud má video úspěch, pomůže youtuberovi s navazováním spoluprací u dalších značek.

Láká vás natáčení? Zkuste to!

Nelze se proto divit, že ti nejlepší youtubeři dnes bez problémů dosáhnou měsíčně na statisíce korun. Pakliže jste kreativní extroverti a YouTube vás láká, můžete se do natáčení vrhnout i vy. Nezapomeňte se však obrnit trpělivostí a spíše než na miliony se těšte na to, že pomocí videotvorby poznáte nové tváře a posunete sami sebe kupředu.

No items found.