Kolik si vydělají etičtí hackeři

Čerstvě publikovaná data společnosti Bugcrowd ukazují, že takzvaní "etičtí hackeři", které si firmy najímají, aby jim pomohli ochránit jejich bezpečnostní systémy, si ročně vydělají až 500 000 dolarů, v přepočtu více než 11 milionů korun.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Už dávno neplatí, že slovem hacker se označuje pouze nepoctivý počítačový expert, který firmám škodí a snaží se na jejich úkor obohatit. V posledních letech se rozmáhá nová hackerská disciplína, takzvaný "etický hacking", jejímž cílem je využít talentu a zkušeností počítačových odborníků pro dobrou věc.

Etické hackery využívá i Tesla či americké ministerstvo

Firmy si etické hackery mohou najmout, aby jim pomohli odhalit mezery a slabiny v jejich bezpečnostních systémech. Podle společnosti Bugcrowd této možnosti využívá řada předních světových společností, například i automobilka Tesla vizionáře Elona Muska či americké ministerstvo obrany.

Etičtí hackeři nejčastěji pracují jako freelanceři, které si mohou jednotlivé firmy najmout. Jejich odměna se pak určuje podle toho, jak závažný problém pomohou firmě odhalit. V některých případech se odměna vyšplhá až do několika desítek tisíc dolarů, a to hlavně pokud se hackerům podaří objevit zásadní mezery v zabezpečení.

Data ze studie firmy Bugcrowd ukázala, že 50 nejlepších etických hackerů si v tomto roce vydělalo v průměru 145 000 dolarů, v přepočtu více než 3 miliony korun. Ti vůbec nejlepší si pak přišli na částku, která převyšuje 11 milionů korun.

Data také ukázala, že byť je 94% těchto odborníků ve věku od 18 do 44 lety, najdou se však i takoví, kteří s prací etického hackera začali už na základní nebo střední škole.

"Platí, že je zde velmi nízká bariéra vstupu. Věk nehraje v podstatě žádnou roli, důležité jsou znalosti v IT a chuť pomáhat firmám objevovat skuliny a mezery v jejich systémech," doplnila Casey Ellis, která se na průzkumu podílela.

No items found.