5 novodobých umělců, jejichž obrazy trhají prodejní rekordy

Abstraktní expresionismus je uměleckým směrem, který v posledních letech trhá jeden aukční rekord za druhým. Do hledáčku předních filantropů se dostala jména jako Jackson Pollock, Mark Rothko nebo Willem de Kooning, jenž je také držitelem zlaté medaile za vůbec nejdražší prodaný novodobý obraz.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Je na vás tento umělecký směr moc abstraktní? V tom případě nabízíme umělce, jako jsou komiksový král Roy Lichtenstein nebo neuvěřitelně výkonný a umělecky různorodý Pablo Picasso. Pokud tedy máte pár přebytečných miliard, do těchto 5 malířů se skutečně vyplatí investovat.

Roy Lichtenstein

Nejcennější obraz: Mistrovské dílo (Masterpiece), 1962

Prodejní částka: 3,4 miliardy korun

Nejdražší obraz malíře, grafika a sochaře Roye Lichtensteina s názvem Mistrovské dílo se prodal loni v lednu, a to za částku 165 milionů dolarů. Pochází z roku 1962 a jde o jednu z prvních ukázek jeho typického díla - umělec, jenž by byl víc spojovaný s kombinací pop artu a komiksu, by se hledal jen těžko.

Roy Lichtenstein se narodil v roce 1923 a původně ho uchvátil kubismus a abstraktní expresionismus. Jenomže poté se potkal s Andy Warholem, aby se z nich staly vůdčí osobnosti nově nastupujícího pop artu. I ke komiksům se dostal vlastně náhodou, za což mohl jeho syn a věta, „že se s tátou klidně vsadí, že tak hezky jako Walt Disney Mickey Mouse nenakreslí.”

Jeho nový, všemi barvami a nápisy zářící styl, se ale zpočátku s úspěchem nepotkal: po jeho první výstavě se v časopisu Life objevil kritický článek, jenž se ptal, jestli v Americe někdy vystavoval horší umělec než právě Lichtenstein. Mezi Royova nejznámější díla patří Prásk! (Whaam!) a  Topící se dívka (Drowning Girl), tím nejdražším je ale právě Mistrovské dílo. Původní majitelka Agnes Gund za něj vyinkasovala 165 milionů dolarů a hned 100 milionů věnovala na reformu amerického soudního systému.

Pablo Picasso

Nejcennější obraz: Alžírské ženy (Les Femmes d`Alger, Version O), 1955

Prodejní částka: 3,7 miliardy korun

Španělský malíř a sochař Pablo Picasso žil v letech 1881 - 1973 a spolu s Georgesem Braquem patří k zakladatelům kubismu. Jako umělec byl pak mimořádně výkonný, odhaduje se, že vytvořil 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací, 13 500 obrazů a skic a 300 skulptur a keramických děl.

Mezi významné období umělce patří vytváření obrazů inspirovaných jinými slavnými malíři, třeba Goyou, Manetem nebo Poussinem. Alžírské ženy jsou pak Picassovým holdem Eugenovi Delacroixovi a jeho obrazu z roku 1834. Modelem mu tehdy stála múza a zároveň i budoucí manželka Jacqueline Roque. Španělský umělec namaloval celou sérii, kdy jednotlivé obrazy označoval písmeny A až O. Ten, co se prodal na newyorské aukci v roce 2015, byl pak tím závěrečným.

Jackson Pollock

Nejcennější obraz: Číslo 17A (Number 17A)

Prodejní částka: 4,1 miliardy korun

Obraz s názvem Číslo 17A je pátým vůbec nejdražším obrazem, který se kdy prodal. Bylo to v září 2015 a milovník moderního umění, jinak také finančník a investor Kenneth C. Griffin za něj zaplatil přes 4 miliardy korun. Na seznamu nejdražších uměleckých děl všech dob má pak Pollock ještě jeden zářez v podobě Čísla 5, 1948 (No. 5, 1948) s cenovkou 2,88 miliardy.

Číslo 5, 1948 ale není zajímavé jen díky vysoké ceně, za níž se prodal. Možná už jste slyšeli o jisté kamioňačce v důchodu Teri Horton. Ta před pár lety navštívila jeden americký bazar a v něm koupila obří abstraktní dílo za pouhých 5 dolarů (cenu usmlouvala ze 7 dolarů).

Protože se jí ale dílo nikam nevešlo, nakonec se ho rozhodla sama prodat v pouličním bazaru před svým domem. Tehdy okolo procházel jistý učitel umění, který zmínil velmi nápadnou podobu s jistým Jacksonem Pollockem. Teri na to odpověděla dneska už legendární větou „Who the fuck is Jackson Pollock?!”

Kdo to je, už pětaosmdesátiletá důchodkyně ví moc dobře, odborníci na umění ale stále pravost jejího obrazu zpochybňují. Ona má však forenzní důkaz v podobě otisku prstu na obraze, který stoprocentně Pollockovi patří. Problém ale je, že forenzní důkazy umělecký svět neakceptuje. Ti, kdo věří, že jde o Pollocka, pak zmiňují, že by mohlo jít o původní dílo Číslo 5, 1948, jenž poté umělec přemaloval. O kamioňačce i jejím Pollockovi byl v roce 2006 natočen dokument Who the #$&% is Jackson Pollock.

Mark Rothko

Nejcennější obraz: Číslo 6, fialová, zelená a červená (No. 6, Violet, Green and Red), 1951

Prodejní částka: 3,8 miliardy korun

Mark Rothko se narodil v roce 1903 v litevském městě Dvinsk, už záhy ale spolu s rodiči emigroval do Spojených států. Po studiích na univerzitě Yale ho nejprve zaujal surrealismus, nakonec ale propadl abstraktnímu expresionismu a je zakladatelem uměleckého směru s názvem Color Field Painting.

Nejznámější je díky obřím obrazům s barevnými bloky zářivých barev, jež se jakoby vpíjejí do pozadí. Stejnou technikou se vyznačuje i Číslo 6 (fialová, zelená a červená), jenž v roce 2015 koupil za 186 milionů dolarů ruský podnikatel Dmitrij Rybolovlev.

Rothko nejprve maloval velmi barevná díla, poslední léta jeho života ale poznamenaly deprese, které podle mnohých zapříčinily i výběr tlumenějších a tmavších odstínů. Mark Rothko ukončil svůj život sebevraždou v roce 1970.

Willem de Kooning

Nejcennější obraz: Výměna (Interchange), 1955

Prodejní částka: 6,2 miliardy korun

Kdybychom článek o nejdražších obrazech světa psali před loňským listopadem, byl by malíř a sochař Willem de Kooning jeho neoddiskutovatelným králem. Obraz Výměna (Interchange) se v září 2015 totiž vydražil za neuvěřitelných 300 milionů dolarů (asi 6,2 miliardy korun). Loni ho však z trůnu sesadil Leonardo da Vinci, když se jeho portrét Salvator Mundi prodal za 450,3 milionů dolarů.

Ale zpátky k Willemu de Kooningovi. Ten žil v letech 1904 - 1997 a patří mezi vůdčí osobnosti abstraktního expresionismu, nevyhýbal se ale ani tomu figurativnímu. Stejně jako Pollock a několik dalších umělců byl také členem tzv. Newyorské školy.

Willem se narodil v Nizozemí a zajímavostí je, že do školy chodil jen do 12 let. Poté se na vzdělávání vykašlal, protože se chtěl naplno věnovat komerčnímu designu. Což se ukázalo jako víc než dobrá cesta: už v 16 se totiž stal artdirectorem významného nákupního centra.

Svoji největší slávu ale Nizozemec získal až ve Spojených státech, kam roku 1926 připlul lodí (a ze začátku se tu živil jako malíř pokojů). Krom Výměny patří mezi jeho významná díla také Žena III (Woman III), jež se v roce 2006 prodala za 137,5 milionu dolarů, nebo Policejní věstník (Police Gazette). Ten si od hudebního producenta Davida Geffena koupil za 63,5 milionu dolarů americký investor a filantrop Steven A. Cohen.

No items found.