8 nejčastějších podvodů, které vás mají připravit o peníze

Nezaměstnanost je rekordně nízká a každý má tak možnost najít dobrou práci. Někteří lidé se však raději živí nepoctivě a to tím, že okrádají druhé. Přestože za největší oběti klasických podvodů považujeme většinou seniory, na pozoru by se měl mít každý. Nečekaný útok na vaši peněženku totiž může přijít i na internetu, kde podvodníci zkoušejí stále vynalézavější praktiky.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Statistiky hovoří jasně. Jen v roce 2017 čeští kriminalisté řešili přes tisíc majetkových trestných činů. Pokud se domníváte, že to není zrovna moc a podvodů spíše ubývá, není to tak. Nesmíme totiž zapomínat na to, že mnoho obětí raději nic nehlásí. Stejně tak ne každý ví, že ve spárech šejdířů uvízl. Z počátku totiž působí velmi přesvědčivě a to nejen na seniory.

Podvodníci už neútočí jen na seniory

Přestože právě senioři patří mezi osoby, na které se podvodníci zaměřují nejčastěji, do problémů se může lehce dostat každý. Stačí jen, když si nedáte pozor a budete příliš důvěřiví. Připravili jsme pro vás osm nejčastějších triků, které podvodníci zkouší, abyste si na ně mohli dát pozor a nenaletěli.

1. Až příliš výhodné bydlení

Nabídka zní na první pohled lákavě. Krásný třípokojový apartmán v centru Prahy za deset tisíc, no neberte to. Vše vypadá dobře až na jeden malý háček. Majitel pobývá dlouhodobě v cizině a tak vás požádá o zaslání zálohy s tím, že nazpět pošle klíče. Právě k tomu však po provedení platby nejspíš nikdy nedojde a majitel přestane komunikovat. Tento podvod se rozmohl hlavně v posledních letech. Doporučujeme se s majitelem nejdříve osobně sejít a nikdy neposílat peníze předem.

2. Levné zboží z ciziny

Během brouzdání na internetu vás zaujme e-shop s kvalitními věcmi a spoustou slev. Na nic nečekáte, kliknete na tlačítko objednat a zaplatíte převodem. Jenže zboží nakonec nedorazí a na reklamace nikdo neodpovídá. Pokud objednáváte na internetu, doporučujeme prověřené internetové obchody, které na trhu působí už nějaký čas a mají dobré uživatelské recenze.

3. Vykutálená nevěsta

Nejen v Číně, ale už i u nás doma přibývá mužů, kteří hledají svou vyvolenou prostřednictvím zahraničních online seznamek. Velká radost pak nastává, když dostanou zprávu od neznámé krásky. Neformální konverzace se postupně změní ve velkou lásku a často se stává i to, že žena požádá muže o prostředky na letenku a vízum, aby je mohla vidět. Jakmile však peníze zašlou, dotyčná se odmlčí a peníze zmizí spolu s ní. Při hledání vztahu na internetu doporučujeme být obezřetní - a to hlavně na zahraničních seznamkách.

4. Falešný vnuk

Oblíbený způsob podvodníků, jak vylákat celoživotní úspory ze seniorů. Stačí si opatřit číslo oběti a zjistit, zda má vnuka. Následuje emotivní telefonát, ve kterém podvodník vylíčí příběh o tom, že se vnuk dostal do problémů a potřebuje finanční pomoc. Většina starších lidí tlaku podlehne a požadovanou částku na účet zašle. Někdy se setkáte i s tím, že podvodník chce hotovost, pro kterou pošle svého komplice.

5. Prozvonění a položení

Pokud obdržíte nepřijatý hovor z neznámého čísla, mějte se na pozoru. Tato praktika se mezi podvodníky nazývá wangiri. V případě, že zavoláte zpět, se váš účet povážlivě nafoukne. A důvod? Právě jste totiž uskutečnili mezinárodní telefonát, z jehož přesměrování získá útočník tučnou provizi. Pokud neočekáváte hovor z ciziny a někdo vám odtud zavolá, může být lepší na hovor nereagovat a ušetřit si tak případné starosti.

6. Podvodný e-mail z banky

Této technice se říká phishing a za oběť jí padlo již mnoho Čechů. Přitom nic na první pohled nenaznačuje, že se jedná o podvod. Do e-mailu obdržíte zprávu z vaší banky či pošty. Na jejím konci bude žádost o přechod na webovou stránku a zadání hesla. Když tak učiníte, útočník získané údaje použije, aby se mohl obohatit na váš úkor. Doporučujeme podobné podezřelé emaily vůbec neotvírat.

7. Nezvaný elektrikář

Nejspíše nejznámější podvod u nás. Neznámý člověk za dveřmi se vetře do bytu s tím, že jde zkontrolovat odběr elektřiny. Následně odvrátí vaši pozornost a odchází, ovšem nikdy ne s prázdnou. Obrana je přitom jednoduchá. Stačí, když neotevřete nikomu bez ohlášení.

8. Blízký přítel v nouzi

Kdo si myslí, že falešný vnuk míří jen na starší generace, mýlí se. Aktivní uživatelé sociálních sítí zase mohou obdržet žádost o pomoc od svého známého. Ta spočívá v tom, že za něj ze své karty uhradíte malý obnos. Ve skutečnosti se ovšem vaše údaje dostanou do rukou podvodníků a ti pak mohou přes internet z účtu vybírat, jak dlouho budou chtít. Podezřelé zprávy od přátel raději kontrolujte a neváhejte odesílateli zavolat. Někdo mohl jeho účet nabourat a nyní se za něj vydává.

Co dělat, když se stanete obětí podvodu?

Pokud se z nějakého důvodu necháte nachytat a o peníze skutečně přijdete, začněte ihned jednat. Nenechávejte si nic pro sebe a jděte celou věc oznámit na Policii ČR. Můžete se navíc spolehnout, že nakonec bude podvodník často skutečně dopaden a potrestán. Nehledě na to, že pokud se o svůj příběh podělíte, pomůžete varovat ostatní.

No items found.