9 nejlépe vydělávajících kapel v historii

The Beatles, Queen anebo The Rolling Stones – to je jen pár příkladů hudebních velikánů, kteří navždy změnili hudební průmysl. Není tedy divu, že zároveň patří mezi nejvýdělečnější kapely historie. Kolik si vydělali a kdo další patří do žebříčku nejlépe placených kapel všech dob? Podívejte se na nejúspěšnější devítku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
23/11/2021 1:00 AM

1. U2

Energický Bono z kapely U2 zpívá na koncertě v černé kožené bundě.

Irská kapela se drží na scéně již více než 40 let, během kterých získala rekordních 22 cen Grammy. Opakovaně se také objevují na prvním místě nejlépe placených umělců roku, kde se umístili i minulý rok. Jejich turné Joshua Tree probíhající v letech 2017 a 2018 jim vyneslo 316 milionů dolarů, rekordní však bylo turné 360°, které vydělalo 736 milionů dolarů. Všechna dosavadní turné jim dohromady vynesla téměř 2 miliardy dolarů (téměř 47 miliard korun). Nejznámější člen kapely, Bono, má jmění v hodnotě 700 milionů dolarů (16,4 miliardy korun).

2. Abba

Dvě členky švédské skupiny ABBA zpívající na koncertě v Budapešti.

Ačkoli Skandinávie produkuje spíše rockové a metalové interprety, nejznámější a nejlépe vydělávající kapelou pocházející z těchto končin je bezesporu švédská Abba, jejíž taneční hity jsou oblíbené dodnes. Kapela si na prodaných albech a singlech, turné, koncertech, licenčních předmětech a autorských právech během svých aktivních let vydělala 2 miliardy dolarů a současné jmění každého z jejích čtyř členů je odhadováno na 200 až 300 milionů dolarů (tedy až 7 miliard korun).

3. The Beatles

Plakát ležící na černém stole, na kterém jsou vyobrazeni všichni členové slavné kapely Beatles.

„Brouci“ pocházející z anglického Liverpoolu bohatli velice pomalu. Postrádali schopného manažera a na svých prvních albech vydělávali jen jednu až dvě pence za kus. Později se však situace změnila a nakonec si mezi aktivními roky 1960 až 1970 vydělali dohromady kolem 600 milionů dolarů. Autorská práva a licenční předměty jim přinášely obrovské zisky i po rozpadu skupiny. Doposud aktivní Paul McCartney má jmění v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (29,2 miliardy korun), což z něj dělá nejbohatšího muzikanta na světě. Ringo Starr má majetek ve výši 350 milionů dolarů. Zesnulí členové John Lennon a George Harrison měli v době svého úmrtí jmění 800 milionů a 400 milionů dolarů.

4. The Rolling Stones

Pózující kapela Rolling Stones, na fotce nechybí frontman Mick Jagger se sebevědomím výrazem.

Britská kapela s jedním z nejproslulejších log hudební historie je aktivní od roku 1962 až doposud. Přes 200 milionů dolarů jí vyneslo jen koncertování. Celkové jmění legendární čtveřice je odhadováno na 900 milionů až jednu miliardu dolarů, z toho 360 milionů (8,4 miliardy korun) je přisuzováno zpěvákovi Micku Jaggerovi a 340 milionů (8 miliard korun) kytaristovi Keithu Richardsovi.

5. Pink Floyd

Člen kapely Pink Floyd Roger Waters koncertující s kytarou.

Další britská kapela, která ovládla svět hudby, započala své působení v 60. letech a na výsluní se udržela po tři další dekády. Prodaná alba, nahrávky a turné jim vydělaly přes 250 milionů dolarů. Turné pořádané mezi lety 2010 až 2013 pouze jedním z členů, Rogerem Watersem, The Wall Live vydělalo dokonce 458 milionů dolarů (10,7 miliard korun). Momentálně činí jmění všech členů kapely 685 milionů dolarů (16 miliard korun), z toho 310 milionů patří právě Watersovi.

6. Queen

Popartový plakát zobrazující 4 členy populární kapely Queen.

Britské hudební seskupení začalo působit stejně jako zmiňovaná Abba začátkem 70. let. Úmrtí Freddieho Mercuryho v roce 1991 sice znamenalo konec Queenů tak, jak je svět znal, tři zbývající členové jsou ale i přesto aktivními hudebníky dodnes. Prodané nahrávky, turné a koncerty jim vydělaly přes 200 milionů dolarů a jmění žijících členů kapely se v součtu blíží 590 milionům dolarů (13,8 miliardy korun). Freddie Mercury měl v na sklonku svého života jmění o hodnotě 30 milionů dolarů, což odpovídá dnešním 50 až 60 milionům dolarů.

7. Led Zeppelin

Černobílý archivní snímek zachycující koncert skupiny Led Zeppelin.

I další veleúspěšná kapela pochází z Velké Británie. Vznikla roku 1968, působila 12 let a prodala přes 110 milionů alb. Prodané oficiální nahrávky a turné vynesly jejím členům přes 300 milionů dolarů, z toho 3 miliony vydělala pouze skladba Stairway To Heaven. Jmění bývalých členů Jimmyho Page a Roberta Planta je odhadováno na asi 170 milionů dolarů (téměř 4 miliardy korun) a u Johna P. Jonese je to asi 80 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). Již zesnulý bubeník John Bonham měl v době úmrtí jmění o hodnotě 10 milionů dolarů, což by dnes odpovídalo přibližně 30 milionům.

8. AC/DC

Dva energičtí členové kapely AC/DC řádí na pódiu.

S australskými AC/DC se v tomto žebříčku konečně vydáváme mimo Evropu, ačkoli bratři, kteří kapelu začátkem 70. let založili, mají skotský původ. Skupina je aktivní doposud a celkové jmění jejích členů je odhadováno až na půl miliardy dolarů, z toho zakládajícím členům Angusovi a Malcolmu Youngovým je přisuzováno 140 a 100 milionů (3,3 miliardy a 2,3 miliardy korun). Mezi jejich nejvýdělečnější roky tohoto tisíciletí patřil zatím rok 2009, který přinesl 114 milionů dolarů, a rok 2015 s výdělkem ve výši 68 milionů dolarů.

9. The Eagles

Kytarista skupiny The Eagles Don Felder vystupující na pódiu - Felder se ke kapele přidal v roce 1975.

Americká rockově-country laděná kapela také vznikla počátkem 70. let a jejím největším hitem je jednoznačně Hotel California, který již přezpívalo mnoho dalších interpretů. Kromě přestávky mezi lety 1980 až 1994 je aktivní dodnes. Prodeji alb a koncerty si její členové do roku 2010 vydělali přes čtvrt miliardy dolarů, podobnou částku jim pak vyneslo jediné turné The History of Eagles pořádané mezi lety 2013 až 2015. Od roku 2016, kdy zemřel Glenn Frey, vystupují zbylí členové společně s jeho synem, ne však už pod jménem The Eagles. Za minulý rok si přišli na 100 milionů dolarů.

No items found.