Zaměstnanecké benefity, které opravdu fungují

Většina společností dnes již běžně nabízí svým zaměstnancům nespočet zaměstnaneckých výhod, které je tak mají namotivovat a napomoci k lepšímu pracovnímu výkonu. Ty tam jsou doby, kdy zaměstnancům stačily stravenky. Dnes ty nejprogresivnější firmy nabízejí například ovoce zdarma, ledničky plné vychlazených nápojů, permanentku do fitka nebo extra čas na cestování. V dnešním článku se podíváme na 3 vůbec nejzajímavější benefity podle kariérních expertů.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Lidé jsou v současnosti víc než kdy dříve ochotni změnit své zaměstnání. Šance najít si lepší práci je totiž mnohem vyšší, než tomu bylo kdysi. Statistiky ukazují, že muži ve věku mezi 25 a 34 lety stráví u jednoho zaměstnavatele v průměru 2,9 roku. Ve srovnání se statistikou z roku 1983, kdy průměrné období na jednom pracovním místě činilo 3,2 let, došlo k zajímavému propadu.

Progresivnější zaměstnavatelé se nyní předhánějí v tom, kdo nabídne svým zaměstnancům lepší firemní benefity, aby si tak stávající zaměstnance ve firmě udrželi. Z nepřeberného množství zaměstnaneckých výhod však nejsou všechny tak účinné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Které z firemních benefitů mají podle odborníků ty nejlepší prokazatelné výsledky a zároveň jsou mezi zaměstnanci nejoblíbenější?

Neomezená dovolená

Některé ze společností, které udávají trend, včetně Netflixu či konglomerátu Virgin Group, nabízejí svým zaměstnancům neomezenou dovolenou, kdy si zaměstnanci mohou vzít volna, kolik chtějí oni sami. „Neomezené volno zvyšuje uvědomění si vlastní ceny,“ říká Suzanne Goulden, expertka z personální firmy SHRM. „Zaměstnanci opravdu oceňují to, že se s nimi zachází jako s dospělými, a především oni sami ví nejlépe, kdy volno skutečně potřebují.“ Podle dosud provedených studií je pauza od práce prospěšná jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele. Výzkum z roku 2015 zjistil, že zaměstnanci, kteří čerpají všechny dovolené v průběhu roku mají vyšší šance na povýšení či zvýšení platu dokonce o šest procent ve srovnání s těmi, kteří si dovolenou nevyberou.

Práce z domova

Ledničky nacpané k prasknutí, večeře zdarma a pohodlné gauče na pracovišti sice mohou znít jako skvělé benefity, po nichž každý zaměstnanec touží, nemusí tomu tak ale být ve všech případech. Namísto přetváření kanceláře na místo, které se podobá domovu, by podle některých kritiků měli zaměstnavatelé spíše lidem umožnit pracovat z domova. „Většina lidí, kteří mají flexibilní pracovní dobu, kterou si řídí sami, věnují práci většinou více času a jsou za možnost být pánem svého času svému zaměstnavateli vděční,“ říká Susan Cartwright, profesorka z univerzity v Lancasteru.

Fitness, sport a cvičení

Na základě výzkumu porovnávajícího účinnost školení pro zvládání stresu, kognitivně-behaviorální terapii a cvičební plán pro zaměstnance, se jako nejúčinnější možnost ukázala posledně jmenovaná možnost. Cvičení pomáhá redukovat stres a snižuje napětí, takže po něm lidé znovu získají chuť do práce a podávají lepší výkony. To vysvětluje, proč 38 % zaměstnavatelů pravidelně organizuje sportovní zápasy napříč podnikem a snaží se zaměstnance motivovat k účasti. Společnosti nabízející tento benefit totiž věří, že zdravý zaměstnanec rovná se šťastný zaměstnanec.

No items found.