Jaké věty neříkat na pracovním pohovoru

Pracovní pohovor je jednou z věcí, kterou nemá mnoho lidí v lásce. Nezáleží přitom na tom, zda jste čerstvým absolventem, nebo jste na pracovním trhu již řadu let. Svět se spolu se všemi novými technologiemi, vysokými nároky a očekáváními řítí neustále dopředu a když se pak člověk ocitne v životní fázi hledání nové práce, prezentace sebe sama v tom nejlepším světle se stává mimořádnou výzvou.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Pokud chcete na pohovoru zazářit, kromě známých a osvědčených rad jako dorazit včas, vhodně se obléknout a dostatečně se informovat o všem, co se týká dané společnosti, byste se měli zaměřit zejména na verbální komunikaci. Odborníci v oboru se podělili o své zkušenosti a vybrali fráze, které byste před personalistou či potenciálním zaměstnavatelem v nejlepším případě neměli nikdy vyslovit. Pojďme se na ně podívat - třeba vám u pohovoru pomůžou.

1. „Tohle bez problému zvládnu.“

Buďte naprosto upřímní ohledně svých dovedností a schopností. Žádný potenciální zaměstnavatel nechce slyšet vaše sliby, že se s konkrétními úkoly bez námahy vypořádáte a že to pro vás „není žádný problém“. Když totiž prohlásíte, že něco můžete udělat bez problému, nemusí to automaticky znamenat, že to ve skutečnosti udělat chcete, nebo že jste dostatečně schopní to udělat. Když řeknete „bez problému“, mnoho lidí si to může naopak vyložit tak, že to pro vás problém bude. Buďte upřímní a zbytečně své schopnosti nenadsazujte. Uvidíte, že v očích zaměstnavatele se pak stanete někým, kdo působí věrohodně a umí dodržovat své sliby.

2. „Rychle se učím.“

Prohlášením „rychle se učím“ nepřímo přiznáváte, že máte v určitých oblastech mezery. Navíc tato věta může pro personalistu znít jako otřepaná fráze. Raději se svěřte s nějakou kratší historkou, která demonstruje vaše schopnosti. Zmiňte se o nějaké dovednosti, již jste si zvládli osvojit během chvíle a která přinesla pozitivní výsledek. Nebo ještě lépe, snažte se vysvětlit svůj způsob uvažování, který jste při tom použili a ukažte tak svou schopnost přizpůsobit se různým situacím.

3. „V předchozí práci se ke mně nechovali dobře.“

Stěžování si na předchozí zaměstnání je pro potenciálního zaměstnavatele vždy výstražným znamením. Navíc negativní vyjádření změní tón konverzace, která se může vydat jiným směrem, než byste chtěli. Zaměstnavatel se poté spíše zaměří na důvody, proč by vás neměl přijímat než naopak. A to může být jedním z důvodů, proč místo nedostanete.

4. „Jaké je finanční ohodnocení?“

Co spolehlivě přivede konverzaci na bod mrazu? Dotaz ohledně platového ohodnocení položený hned na začátku pohovoru. Namísto abyste společnost přesvědčili o svých schopnostech a přínosu, který byste mohli firmě nabídnout, otázka finančního ohodnocení vyvolá dojem, že se o práci zajímáte pouze kvůli penězům. Vyčkejte, až s platovými podmínkami přijde sám zaměstnavatel. Potom využijte příležitosti a položte konkrétní otázku týkající se společnosti. Bude to tak vypadat, že vás zajímá primárně daná pracovní pozice a že onu práci nechcete dělat jen kvůli penězům.

5. „Nemám žádné otázky.“

Až na vás přijde řada s dotazy, ptejte se! V tomto bodě byste měli mít v hlavě spoustu otázek ohledně společnosti, jejího cíle a fungování a požadovaných kvalitách, jež by zaměstnanec měl splňovat. Zaměstnavatelé touží po angažovaných, nadšených uchazečích, takže dejte najevo svůj entuziasmus pokládáním inteligentních dotazů o pracovních očekáváních a o tom, jak se jich dá nejlépe dosáhnout.

No items found.