5 nejlépe placených profesí v České republice

Prošli jsme největší pracovní sektory od lékařství až po politiku a vybrali z nich profese, které se nejvíce vyplatí. Zajímá vás, jaká povolání mají v Čechách největší perspektivu a kdo si vydělá nejvíce?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

1. Řídící letového provozu

Asi nebude překvapením, že nejvíce si vydělají lidé na vedoucích pozicích ve finančním, farmaceutickém a IT sektoru. Možná byste ale jen tak netipli, kdo si vydělává nejvíce v pozici zaměstnance. Jsou to osoby řídící letový provoz – v průměru si přijdou na asi 200 000 korun měsíčně. Když vám ještě k tomu prozradíme, že jejich práce se skládá z dvouhodinových intervalů, mezi kterými mají vždy hodinu volna, začínáte už asi pekelně závidět.

Plat je to ale zasloužený. Taková práce vyžaduje plnou soustředěnost, chladnou hlavu, schopnost rozmyslet se během vteřiny. Navíc máte neustále v rukou životy desítek lidí – vydáte jeden špatný nebo nepřesný pokyn a máte na triku ohromnou katastrofu.

2. Krizový manažer

Když se řekne „manažer“, představíme si člověka v předraženém obleku s miliony na kontě – zpravidla to tak i je. Ale není manažer jako manažer. Pomyslným králem mezi nimi je manažer krizový. Jak už napovídá název profese, má za úkol vytáhnout vás (nebo spíše vaši firmu) z průšvihu. Musí se vyznat ve financích, právu, lidských zdrojích a snášet obrovský tlak. Jeho plat je úměrný náročnosti povolání – přijde si klidně na 200 tisíc korun měsíčně. Když je výjimečná firma ve výjimečném svrabu, může se však částka zvýšit i dvoj až trojnásobně.

3. Estetický chirurg

Je to další povolání, kde máte obrovskou zodpovědnost za někoho jiného a neúspěch je nepřípustný. Zatímco průměrný plat lékařů s jinou specializací se v nemocnicích pohybuje kolem 50 tisíc měsíčně (přičemž aby na tuto částku dosáhli, musí dělat výrazné přesčasy) a při soukromé praxi mezi 60 až 80 tisíci měsíčně, plastický chirurg si na soukromé klinice může přijít na asi 150 tisíc korun měsíčně. Navíc, v přepočtu na hodinovou mzdu je na tom z lékařů opravdu nejlépe a v práci tráví nejméně času. Není se ale čemu divit, unavený chirurg by mohl způsobit pohromu.

4. IT specialista/vývojář

Profese související s informačními technologiemi nemůže v tomto žebříčku chybět. Neustálé zvyšování platů IT specialistů je dáno mimo jiné i tím, že jich trvale nedostatek. V amatérském „ajťákování“ má zálibu mnoho mladých lidí, málokdo to ale dotáhne do zdárného konce i s potřebným studiem. Firmy si tak své IT specialisty hýčkají, za hodinu práce jim mohou zaplatit 1500 korun, za složitější úkony až 3000 korun. Nevýhodou (a zároveň výhodou) je, že ne vždy je možné odpracovat klasických 8 hodin denně 5 dní v týdnu, a tak si specialista přijde průměrně na 60 až 150 tisíc měsíčně.

5. Poslanec

Ze všech zmíněných povolání je na tom poslanec vlastně nejlépe, co se týče požadavků na dokončené studium nebo předchozí zkušenosti v oboru (a vlastně i na tu zodpovědnost). V Česku je teoreticky jeho minimální měsíční plat necelých 71 tisíc korun, reálně si ale vydělá v průměru kolem 94 tisíc korun za měsíc. To už ujde, co myslíte?

No items found.