Kolik stojí rasta copánky - cena

Dříve exotický prvek spojovaný s určitými kulturami nebo typy společenství dnes můžeme vidět na ulicích mnohem častěji. Také se kolem nich v poslední době rozhořela diskuze, zda mohou rasta copánky nosit všichni, nebo zda jde o případ kulturní apropriace.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
8/6/2022 2:00 AM

Kdo nosil rasta copánky?

Zatímco u bělochů je to často výraz příslušnosti k určité skupině, nebo o osobní preferenci, u jiných etnik jde v mnoha případech o nutnost. Vlasy afroameričanů mají totiž svá specifika.

A jak to s copánky tedy začalo? Copánky se objevovaly už před 4 000 lety ve starověkém Egyptě. Jednotlivé designy účesu označovaly jak sociální postavení, tak místo, odkud nositel copánků pocházel. Stejně tak byly určité vzory určené pro různé události, například svatbu. 

Nejenže ženy využívaly čas strávený pletením copánků (a to nebylo málo času) ke společenským aktivitám a debatám, také se během pletení předávala tradice ze starších na mladší. Mladší děti vše nejprve pozorovaly, poté si začaly jednodušší designy zkoušet.

Copánky ale najdeme i v jiných kulturách. V Indii, Číně nebo Mexiku jsou copánky spojovány s vyšší třídou, a hlavně s lidmi spojenými s vírou (šamani, aztéčtí kněží apod.). Vyskytovaly se ale i v Evropě, například u Keltů, Vikingů a Řeků. Římané popisovali Kelty jako ty s „vlasy jako hadi“. 

Důležitá je ovšem také Afrika, kde byly copánky a dredy spojovány se silným rasovým a spirituálním významem. Afričanům se takové účesy také lépe tvoří, často se jim udělají úplně samy. Na základě této africké spirituality vzniklo na Jamajce rastafariánské hnutí. 

S čím se rasta copánky spojují dnes?

Jeden z viditelných prvků rastafariánství je účes, a to dredy nebo copánky. Rastafariáni si tak chtějí najít cestu zpátky k zemi původu, Etiopii. S tím je spojeno také hnutí Back to Africa, které mělo velký vliv na rasta komunitu. Proto jsou také základní barvy hnutí červená, žlutá a zelená, tedy barvy, jež najdete na etiopské vlajce. Proč Etiopie? Rastafariáni totiž považují císaře Haile Selassie za znovu zrozeného Ježíše, hnutí je silně napojeno na víru a spiritualitu.

Rastafariáni tak rebelují proti dominantní britské kolonizaci Jamajky. Vetšina Jamajčanů však nepatří mezi rastafariány. Vizuální atributy, jako jsou dredy, copánky, kouření marihuany nebo i využití tří výše zmíněných barev se rozšířily i mezi širší populaci. To se stalo částečně i kvůli reggae, hudebnímu stylu, kterému se věnoval například Bob Marley. Marley sám rastafarián byl, a protože byl velmi populární, z atributů představujících rastafariánství a jeho hlubší hodnoty se do jisté míry stala pouze otázka stylu.

Kolik vás budou stát?

Cena se bude samozřejmě lišit podle toho, jak husté a dlouhé máte vlasy, a také podle toho, jak tenké budete copánky chtít, jelikož od toho se odvíjí i doba pletení. Dále hraje roli, zda vám budou přidávat umělé prameny (za ty samozřejmě zaplatíte navíc), nebo budou použity pouze vaše vlasy. Cena se liší i podle toho, zda máte „evropské“, „asijské“ nebo jiné vlasy. Celý účes vás tak bude stát mezi 3 000 a 6 000 Kč. Důležité je také počítat se sundáváním, jelikož i to se platí. Přesto se vyplatí jít k odborníkům a nepokoušet se o to doma. 

zdroj: Shutterstock

Jak se copánky vyrábí?

Rasta copánky jsou spletené po celé hlavě. Mohou být úplně tenké, nebo i tlustší, ale tak jako tak jde o poměrně náročnou aktivitu, která vyžaduje hodně času a trpělivosti. Některé náročnější účesy se splétají i dva dny. Jsou potřeba samozřejmě i dlouhé vlasy, ale pokud je nemáte, a přesto byste copánky chtěli, může vám pletařka na vaše vlasy navázat umělé prameny.

Několik dní před pletením si nesmíte mýt vlasy. Je totiž snazší, když jsou trochu mastné. Do copánků se pak vplétá vlákno zvané kanekalon. Vytvoří se smyčka a připevní se ke kořínku vlasů. Pak se splete copánek Pokud si necháte plést klasické copánky, pletařka bude pokračovat až na samý konec vlasů. Dalším možným stylem je ale tzv. Open rasta. V tomto případě se používá speciální pony-kanekalon a vlasy se nedoplétají až do konce, dole zůstanou volné prameny vlasů. Většinou se naplétá 180-400 copánků podle hustoty vlasů. Zakončují se tavením (pomocí ohně), horkou vodou, gumičkou, korálkem nebo speciálním uzlíkem. Proto je dobré vyhledat odborníka a nedělat to doma. To samé platí pro sundavání copánků. 

Jak o ně pečovat?

Péče o spletené vlasy je specifická, obzvlášť pokud byly použity i umělé prameny. Pokud máte jemnější vlasy a více se vám lámou, je dobré si ještě před pletením či navazováním pořídit vhodné doplňky stravy. Rasta copánky jsou totiž těžké a vlasy by vám mohly pod jejich tíhou vypadat. Při navazování se také na vlasy aplikuje teplý olej. 

Poté, co budete mít copánky hotové, byste si je měli poprvé umýt až po měsíci. Potom už můžete jednou za týden. Do konečků si také můžete po umytí stříknout bezoplachový kondicionér. S mokrými vlasy byste ale neměli chodit spát, jelikož by měly co nejdříve vyschnout a při spánku na mokrém polštáři se do nich mohou dostat různé bakterie. Také byste měli střídat různé účesy, aby zátěž vyvíjená na kořínky nebyla pořád na jednom místě. V opačném případě totiž hrozí vypadání vlasů. 

Po sundání copánků (nejlépe u odborníka) byste měli absolvovat posilovací kůru, aby se vaše vlasy daly do pořádku. Přece jenom je tento typ účesu pro ně poměrně velkou zátěží. 

Zajímavosti o rasta copáncích:

  • Klasické barvy kanekalonu jsou červená, zelená a žlutá - barvy, jež můžete vidět také na etiopské vlajce. 
  • Copánky mohou mít různou šířku, ty nejtenčí můžete mít na hlavě až šest měsíců. Problémem mohou být odrosty, obzvlášť pokud vám vlasy rostou rychle. Můžete jít ale na přepletení. 
  • Doba naplétání bývá mezi dvěma a deseti hodinami. Některé účesy se však pletou i dva dny.
  • Dredy a copánky (ty o něco méně) jsou často spojovány s negativními stereotypy. Jsou vnímány jako nehygienické a špinavé. 
  • Copánky se nemusí česat (to by šlo těžko) ani mýt, vlasy s v nich nemastí.
No items found.