Respirátor FFP2 - cena v roce 2022

Respirátor se v posledních letech stal nedílnou součástí našich životů stejně jako mobil, sluneční brýle nebo klíče od bytu. Co ale vlastně znamená označení FFP2, jaká je cena respirátoru a jak s ním správně zacházet, to už mnoho lidí neví.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/4/2022 2:00 AM

Respirační ochranné masky pomáhají chránit naše dýchací cesty před pronikáním škodlivých mikroorganismů a částic. FFP2 chrání naše dýchací orgány před kouřem, prachem, aerosoly a mikroorganismy a poskytuje nám tak účinnou ochranu před infekcí COVID-19. Jeho ochranná funkce je v Evropě standardizována podle normy EN 149 což znamená, že pokud si koupíte jakýkoli respirátor označený FFP2, vždy bude ve stejné kvalitě, ať už má jakýkoli design.

Samotný výrobek musí být také opatřen potřebným certifikátem, který potvrzuje, že prošel testy bezpečnosti, účinnosti a kvality. Může být vyroben z různých filtračních materiálů, které mají jedno společné: dokážou zachytit přiměřené množství škodlivých částic ze vzduchu. Proto je nejdůležitější součástí respirátoru účinný filtr.

Cena respirátoru FFP2

Respirátory se v poslední době staly téměř módním doplňkem, který najdete v mnoha stylech, barvách, i typech. S jakými respirátory se můžete na českém trhu setkat a kde jej můžete koupit?

Základem jsou obyčejně bílé či černé respirátory FFP2, které jsou talé zároveň nejrozšířenější. Jejich cena se pohybuje mezi 5–7 Kč za kus. Nejlevněji je samozřejmě pořídíte při nákupu celého balení, nejdražší jsou typicky kusové respirátory, které najdete ke koupi například na benzínce nebo v obchodě.

Pokud míříte výš, může být vaší volbou nanorespirátor FFP2, který koupíte v ceně kolem 250 Kč za kus. Výjimkou nejsou ani nanorespirátory, posázené blyštivými kamínky nebo květinovými potisky.

Dětské respirátory FFP2 jsou trochu jiná liga. Zde si výrobce nevystačí jen se základními barvami, a tak dětské respirátory najdete v modré, růžové, zelené – anebo s potiskem oblíbené postavičky nebo hračky. Cena dětských respirátorů FFP2 je kolem 170 Kč za kus, protože bývá vyroben z nanovlákna. U respirátorů je obvykle uvedeno, pro jak staré děti je určen, abyste dokázali vybrat správnou velikost.

Pokud zabrousíme do vyšší cenové kategorie, můžete také narazit na samosterilizační respirátor, jehož cena se pohybuje okolo 500 Kč za kus. Tento výrobek se vyplatí zejména, pokud máte velkou spotřebu jednorázových respirátorů, nebo pokud je pro vás sterilizace respirátoru nepohodlná a zdlouhavá.

Jaký je rozdíl mezi nanorespirátorem a běžným respirátorem FFP2?  

Běžné respirátory zachycují viry na elektrostaticky nabitou netkanou textilii, zvanou meltblown. Vlhkost dechu elektrostatiku vybíjí a běžný respirátor proto dechem uživatele ztrácí na účinnosti. Proto se doporučuje běžný respirátor poté, co navlhne, vyměnit za nový.

Respirátory s nanovláknem také obsahují elektrostaticky nabitý filtr z netkané textilie. Vlhkost však jejich uživatele trápit nemusí. Nejmenší částice nečistot včetně virů filtruje mnohem účinnější nanovlákenná membrána, která je přibližně stokrát hustší než meltblown.

Jak respirátor dezinfikovat?

  • Aerosolovým rozprašovačem

Po každém použití se doporučuje aplikovat dezinfekci formou aerosolového rozprašovače na vnější i vnitřní stranu masky. Nicméně pokud je respirátor zaprášený, čištění mu už nepomůže. V tom případě jej vyměňte za jiný.

  • V mikrovlnné troubě

Respirátor bez kovových částic navlhčete vodou, například rozprašovačem. Mikrovlnnou troubu nastavte na tři až pět minut, podle jejího výkonu.. Musíte ale proces sterilizace hlídat – pokud byl respirátor málo navlhčen, může dojít k jeho vzplanutí.

  • UV lampou

Pokud máte UV lampu nebo horské sluníčko, můžete respirátor sterilizovat také tak, že každou jeho stranu osvítíte tři minuty. 

I když ale svůj respirátor vydezinfikujete, nemáte bohužel jistotu, že bude stejně funkční, jako před prvním použitím. Chcete-li být opravdu spolehlivě chráněni, používejte respirátor vždy jednorázově a místo dezinfekce investujte do nového, stoprocentně funkčního.

Jak správně respirátor nosit 

Kvalitní respirátory mají obvykle dvě pásky, které jdou přes vaši hlavu tak, aby přitáhly okraje masky těsně k vašemu obličeji. Tím se zabrání úniku vzduchu kolem okrajů. Na horním okraji nebo v něm je pásek, který se používá k uchycení masky kolem nosu. Respirátorová maska ​​by se měla pohybovat dovnitř a ven s vaším dýcháním. Při výdechu byste neměli cítit únik vzduchu pod okrajem masky.

Při nasazování a sundávání obličejové masky si řádně očistěte ruce, zakryjte si respirátorem ústa a nos a ujistěte se, že mezi obličejem a maskou nejsou žádné mezery.

Při sundávání respirátor odstraňte zezadu – nedotýkejte se přední části masky, na které mohou být zachyceny viry. Nepoužité obličejové masky přenášejte v čistém uzavíratelném sáčku, jako je mrazicí sáček na zip, papírový sáček nebo látkový sáček. Cílem je, aby se nepoužitý respirátor nedostal do styku s povrchem, který by mohl být znečištěný.

Třídy masek podle jejich účinnosti

Ochranné dýchací masky se vyrábí ve třech třídách filtrace: FFP1, FFP2 a FFP3, přičemž samotná zkratka FFP pochází z anglického výrazu „Filtering Face Piece“. 

Před nákupem je potřeba vědět, k čemu bude maska ​​sloužit (tedy před čím by nás měla konkrétně chránit) a tomu přizpůsobit výběr. Pokud se chcete chránit před COVID-19, zvolte masky třídy COVID-19, FFP3 nebo FFP2. Pokud pracujete v prašném prostředí a chcete si chránit dýchací cesty, maska ​​třídy FFP1 nabídne dostatečnou ochranu.

  • Maska FFP1

Tyto masky chrání před většími prachovými částicemi a aerosoly, proto se používají například ve stavebnictví, ale před COVID-19 nás neochrání. Masky třídy FFP1 musí zachycovat alespoň 80 % částic ve vzduchu.

  • Maska ​​FFP2

Chrání proti nejjemnějším prachovým a aerosolovým částicím, a pokud tyto masky dokážou filtrovat částice o velikosti 0,11 µm, poskytují účinnou ochranu proti viru. Masky třídy FFP2 musí zachytit alespoň 94 % částic ve vzduchu.

  • Maska ​​FFP3

Slouží jako nejúčinnější ochrana proti bakteriím, virům, plísním a toxickým jemným částicím. Masky třídy FFP3 musí zachytit alespoň 99 % částic ve vzduchu. Jejich hlavní nevýhodou je nízká prodyšnost, která ztěžuje dýchání a při dlouhodobém používání může mít za následek pocit dušnosti.

Historie respirátorů

V prvním století našeho letopočtu přišel vynálezce Plinius starší s nápadem použít zvířecí měchýř k ochraně horníků před vdechováním prachu z těžby. Jeho nápad je vůbec prvním zaznamenaným pokusem o respirátor. 

Dalším raným vynálezcem byl Leonardo Da Vinci, který doporučoval používat na obličej mokrou tkanou látku k ochraně před toxickými chemikáliemi.

Po rozšíření potřeby ochrany plic průmyslových dělníků nabídli vynálezci v následujících staletích další řešení. Například v roce 1848 tehdejší respirátor používal k filtrování prachu jednocestné ventily navlhčené ovčí vlnou.

Poté vývoj pokračoval dál, až k současným respirátorům. Respirátory se běžně používaly za světových válek, v prašném prostředí při práci - a dokonce byly i rozdávány dětem v Severočeském kraji jako ochrana při inverzích.

V Asii jsou respirátory používány naprosto běžně v případě, že máte chřipku, kašel nebo rýmu a nechcete nakazit ostatní kolem vás. I proto bylo i před Covidem běžné vidět asijské turisty s rouškami a respirátory.

No items found.