5 znaků, podle kterých poznáte, že je pro vás vaše práce toxická

Každý už asi někdy zažil špatný týden v práci. V některých případech se ale ze špatného období může stát permanentní stres, který má na člověka negativní vliv. To se začne projevovat na fyzickém i psychickém zdraví. Tělo začne člověku vysílat varovné signály, kterými se snaží naznačit, že něco není v pořádku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Častým původcem těchto potíží může být fakt, že člověk pracuje v zaměstnání, kde se necítí dobře, a že dělá práci, která ho z nějakého důvodu stresuje a vysiluje. Takovou práci pak odborníci nazývají toxická. Její znaky jsou nenápadné a často připomínají běžnou nemoc. Je velmi důležité tyto znaky nepřehlížet a včas si uvědomit, že za zdravotní problémy nese vinu právě práce. Podívejte se nyní na znaky, podle kterých poznáte, že je pro vás vaše práce toxická. V závěru pak přidáme několik tipů, jak se se situací vypořádat.

1. Nemůžete spát

„Bezesné noci jsou jedním z nejčastějších příznaků toho, že je v práci něco špatně,“ říká klinická psycholožka Monique Reynolds z psychoterapeutického centra sídlícího v Marylandu. „Lidé buď nemohou spát, jelikož jejich mysl jede na plné obrátky, nebo se neustále budí. Uprostřed noci je probudí myšlenky na všechny pracovní povinnosti, které je v zaměstnání čekají, a které je trápí.“ Je normální, pokud se jedná o několik bezesných nocí. Jestliže se ale ze dnů bez dostatečného spánku stane rutina, je to znak toho, že se z práce stalo toxické prostředí.

2. Máte bolesti hlavy

Svaly v těle se začnou samy napínat, pokud se snaží uchránit tělo před poraněním. Jestliže člověk podvědomě vnímá svou práci jako nebezpečné prostředí, tělo automaticky stáhne všechny svaly těsně k sobě. Při opakujících se pnutí v oblasti krku, ramen a hlavy vám tělo dává najevo, že je něco špatně, a znamená to, že zřejmě pracujete ve stresových podmínkách. Následkem jsou pak migrény a urputné bolesti hlavy.

3. Pociťujete bolest svalů

Stresová práce způsobuje, že mozek začne na základě předpokládané hrozby vylučovat do oběhového systému těla adrenalin včetně dalších stresových hormonů. „Náš nervový systém se v nevhodném pracovním prostředí ocitá neustále na hraně,“ vysvětluje Reynolds. „Jsme v nepřetržitém napětí a očekávání, že něco špatného přijde. Mozek se tak snaží připravit se například na nadřízeného nebo kolegu a zajistit, abychom byli schopni na případnou nepříjemnou situaci pohotově reagovat.“ Z neustálého napětí je pak možné pociťovat pravidelnou bolest svalů.

4. Jste častěji nemocní

Jestliže se často potýkáte s nachlazením a chřipkou, zamyslete se nad tím, jaké pocity ve vás vyvolává vaše práce. Z mnoha výzkumů totiž vyplývá, že chronický stres vyvolaný prací vážně ovlivňuje imunitní systém, což má za následek větší náchylnost k nemocem.

5. Změnila se vaše chuť k jídlu

Chuť k jídlu je úzce spojená s mozkem. Stres vyvolává v těle adrenalin a dává tělu znamení, že má pozastavit trávení a soustředit se na záchranu před hrozícím nebezpečím. V případě dlouhodobého stresu začne lidská nadledvina vylučovat kortizol, hormon, jenž u člověka vyvolává pocit hladu. Emocionální úzkost způsobená prací tak nutí tělo, aby začalo hledat útěchu v jídle a vy začnete více jíst, aniž byste ve skutečnosti měli opravdový hlad.

Pokud zjistíte, že se tento problém týká i vás, a že příčinou vašich zdravotních potíží může být toxická práce, je hlavní si problém přiznat a začít ho řešit. Řešení je přitom velmi individuální. Pro někoho to může být změna práce a pracovní pozice, pro jiného pak narovnání vztahů na pracovišti a vytyčení hranic, za které ostatní nepustíte. Například pokud v práci často zůstáváte přesčas a doděláváte práci za ostatní, pravděpodobně se budete cítit o mnoho lépe, jakmile s tímto zlozvykem skoncujete.

Pomoci může také pravidelný režim, kdy do svého života dostanete více spánku, pohybu a zdravé stravy. Důležitým krokem je pak práce na takzvané work-life balance. To znamená, že svůj osobní život od práce jasně oddělíte a budete si naplno užívat svůj volný čas. Pokud však problémy přetrvávají a lidem se nedaří svou situaci zlepšit, je na místě poradit se s lékařem či vyhledat pomoc psychoterapeuta.

No items found.