Uber vstupuje na burzu. Z některých svých původních investorů udělá miliardáře

Technologická firma Uber, která provozuje stejnojmennou taxi aplikaci, míří po několika měsících příprav na burzu. V prohlášení oznámila, že své akcie bude prodávat na newyorské Wall Street za cenu 45 dolarů za akcii. To celou firmu ohodnocuje na 82 miliard dolarů. Pro původní investory, kteří do Uberu investovali už na jeho začátcích, je vstup na burzu dobrou příležitostí, jak odprodat a zhodnotit svůj podíl. Z některých investorů Uberu se díky tomu stanou miliardáři.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Cena 45 dolarů za jednu akcii Uberu je o něco nižší, než kolik trhy očekávaly. Podle analytiků je způsobená především mizernými výsledky konkurenční aplikace Lyft, která na burzu vstoupila na konci března, a jejíž akcie od té doby vytrvale klesají. Z počáteční hodnoty 78 dolarů se dostaly až na současných 55 dolarů. Uber se chce takovému zklamání vyhnout, a proto nasadil nižší cenu za akcii, u které je pravděpodobnější, že nebude klesat, ale naopak růst.

Firma Uber vstupuje na burzu při ceně 45 dolarů za akcii.

Jakkoli je budoucí vývoj ceny akcií Uberu nejistý, už nyní se dá říct, že firma vytvoří několik dolarových miliardářů. A to především z řad lidí, kteří byli u jejího počátku. Jedná se o zakladatele a také o investory, kteří v začátcích poskytli Uberu peníze na jeho rozjezd. Ti všichni si teď mohou mnout ruce, protože své podíly mohou na burze odprodat a přeměnit na miliardy dolarů. Kdo na IPO Uberu vydělá nejvíce?

Travis Kalanick

Spoluzakladatel a dřívější hlavní tvář Uberu Travis Kalanick byl v roce 2017 z firmy odvolán. Akcionářům vadilo, že Kalanick pěstoval ve firmě drsnou firemní kulturu, ve které bylo přehlíženo sexuální obtěžování i genderová diskriminace. Z managementu firmy sice Kalanick odešel, ale i tak si ponechal svůj podíl ve výši 6,7 %, který má dnes hodnotu 5,3 miliardy dolarů. Na burze zatím plánuje odprodat celkem 3,7 milionu akcií (v hodnotě 166,5 milionu dolarů). Je ale pravděpodobné, že se v budoucnu zbaví i zbytku svého podílu a přijde si tak na miliardy dolarů.

Velikost podílu: 5,3 miliardy dolarů

Garret Camp

Kanadský podnikatel není ve světě byznysu žádným nováčkem. Předtím, než pomáhal Travisu Kalanickovi založit Uber, prodal Camp svůj startup StumbleUpon společnosti eBay za 75 milionů dolarů. Potom ho však zaujal byznysový svět taxi aplikací a přidal se k Uberu, do kterého i investoval. V současné době drží ve firmě 6% podíl, který má hodnotu 3,7 miliardy dolarů. Na burze plánuje prodat celkem 3,1 milionu akcií v hodnotě 139,5 milionu dolarů.

Velikost podílu: 3,7 miliardy dolarů

Saudská Arábie

Public Investment Fund, který investuje prostředky bohaté Saudské Arábie, patří mezi největší akcionáře Uberu. Do firmy fond investoval v roce 2016 a poslal do ní celkem 3,5 miliardy dolarů. Public Investment Fund v tuto chvíli drží celkem 4,3 % akcií, které mají hodnotu 3,27 miliardy dolarů. Fond je tedy jedním z mála dřívějších investorů, kteří na investici do Uberu nevydělali - jeho podíl má nyní o zhruba 200 milionů dolarů nižší hodnotu, než za kolik ho před lety koupil.

Velikost podílu: 3,3 miliardy dolarů

SoftBank Vision Fund

S podílem 16,3 % patří fond Vision Fund japonské banky SoftBank k největším investorům Uberu. Fond operuje s celkovým investičním kapitálem o velikosti 100 miliard dolarů a investuje do těch největších a nejrychleji rostoucích společností. Vedle Uberu investoval například také do firmy na pronájem kanceláří WeWork nebo výrobce grafických karet Nvidia. V Uberu patří fondu Vision Fund podíl v hodnotě 10 miliard dolarů. Na burze se plánuje zbavit 5,45 milionu akcií v celkové hodnotě 245 milionů dolarů. I po tomto kroku bude fond vlastnit více než 12 % firmy.

Velikost podílu: 10 miliard dolarů  

Google

Internetový gigant Google se stal nečekaným akcionářem poté, co firmu Uber obvinil z porušení obchodního tajemství. To se týkalo samořiditelných vozů Waymo. Google, který samořiditelné vozy vyvíjel, napadl u soudu Uber, že neprávem okopíroval a přivlastnil si některé jeho technologie. Jako součást vyrovnání pak Google získal akcie v Uberu v hodnotě 245 milionů dolarů. Google ale vlastní i další akcie Uberu, nakupoval je průběžně během let. V tuto chvíli drží podíl ve velikosti 4,2 % a prý nemá v tuto chvíli v plánu prodat na burze jedinou akcii.

Velikost podílu: 3,2 miliardy dolarů  

Jeff Bezos

Nejbohatší člověk světa s majetkem ve velikosti 160 miliard dolarů zbohatl díky svému internetovému obchodu Amazon. V byznysu mu v posledních letech vyšla ještě jedna sázka, a tou byl právě Uber. Bezos do něj v roce 2011 investoval 3 miliony dolarů. Firma byla tehdy teprve na začátku své cesty, a tak se i její hodnota pohybovala na výrazně nižších úrovních než dnes. Bezos tak díky tomu svou investici zhodnotí více než 230x násobně - jeho podíl má totiž v těchto dnech hodnotu 629 milionů dolarů.

Velikost podílu: 629 milionů dolarů  

Arianna Huffington

Slavná řecko-americká podnikatelka a autorka, zakladatelka webu HuffingtonPost, je dalším člověkem, kterému Uber vydělá pěkné peníze. Huffington v roce 2016 nastoupila do představenstva firmy a i když do ní nikdy přímo neinvestovala, za práci v představenstvu si vysloužila 22 000 akcií. Ty může na burze proměnit na 1 milion dolarů. Huffington je také velmi dobrou přítelkyní zakladatele Uberu Travise Kalanicka, který ji do představenstva společnosti přivedl.

Velikost podílu: 1 milion dolarů  

Celebrity

Vedle profesionálních investorů investovaly do Uberu i některé celebrity. Vedle sportovce Lance Armstronga jde například o bývalého manažera zpěvačky Lady Gaga Troye Cartera či o slavný umělecký pár Jay-Z a Beyoncé. Podle agentury Bloomberg investice do Uberu nejvíce změnila život Armstrongovi, kterého zachránila před bankrotem. Bývalý slavný profesionální cyklista do Uberu investoval 100 000 dolarů. Jeho podíl má dnes hodnotu minimálně 20 milionů dolarů. Velikost podílů ostatních celebrit nebyla nikdy oficiálně zveřejněna.  

No items found.