Cena vlašských ořechů v roce 2024

Vlašské ořechy jsou oblíbenou pochoutkou, která zároveň obsahuje obrovské množství prospěšných látek pro naše zdraví těla i duše. Můžete je zobat samostatně nebo přidat do cukroví, zákusků nebo i salátů, jejich využití v kuchyni je široké. Kde vlašské ořechy seženete a na kolik vás vyjdou?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
28/3/2023 10:45 AM

Kolik stojí vlašské ořechy a kde je koupíte?

Vlašské ořechy jsou jedny z nejznámějších a nejrozšířenějších druhů ořechů na světě a každý z nás je zná velmi dobře. Možná vás překvapí informace, že jich existuje až na 50 odrůd a liší se svou barvou jader, velikostí a tvarem a samozřejmě i chutí. Vlašské ořechy můžete pořídit jak loupané, tak neloupané, a jejich cena závisí převážně na kvalitě plodů. Nejčastěji tak koupíte 1 kg loupaných ořechů mezi 300 a 400 Kč, balení o váze 200 až 250 g se pohybují cenově okolo 100 Kč.

A kde se po vlašských ořechách poohlédnout? Stačí zavítat do jednoho z nejbližších supermarketů, kde najdete jak levnější i dražší značky loupaných vlašských ořechů, tak neloupané ořechy, kterých si často můžete nabrat, kolik chcete a cena se poté odvíjí od výsledné váhy. Další variantou jsou obchody se zdravou výživou, ať už kamenné nebo internetové, které ručí za vysokou kvalitu zboží, a můžete si tak být jistí, že si na vlašských ořechách opravdu pochutnáte, počítejte však s vyšší cenou.

Vlašské ořechy - superpotravina a pochoutka v jednom

Vlašský ořech je ve své podstatě peckou plodu stromu - ořešáku královského a skládá se z jedlého jádra, které je obklopené pevnou skořápkou ze dřeva. Kromě toho, že skvěle chutnají a používají se při pečení a zdobení sladkostí a cukrovinek, jsou také zdrojem velkého množství důležitých živin pro lidské tělo. I proto jsou považovány za jednu z nejzdravějších potravin vůbec.

A co tedy vlašské ořechy obsahují? Převážně 70 % tuků, z nichž většina jsou prospěšné omega-3 mastné kyseliny,  dále mají 18 % bílkovin, 3 % sacharidů, kyselinu listovou, vitamíny E, B1 a B6 a navíc také minerály jako hořčík, draslík, zinek, vápník, měď, železo a fosfor. Pokud tedy pravidelně jíte malé množství vlašských ořechů každý den, snižujete riziko vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních nemocí, udržujete si zdravou hladinu krevního tlaku a nízkou hladinu cholesterolu.

Mezi další pozitivní přínosy konzumace vlašských ořechů patří podpora správného vývoje (především u dětí) a fungování mozku, zdravé trávení, lepší kvalita vlasů, nehtů a pokožky, zdravé kosti a správné fungování nervového systému, kvalitnější spánek a také snížení stresu a celkové zlepšení psychiky. Benefitů je opravdu nespočet, neměli byste je tedy šetřit pouze na Vánoce. Můžete si je přidat do ovesné kaše nebo do cereálií, jogurtu nebo na zákusek.

Skladování a zavařování vlašských ořechů

Pokud si koupíte větší množství vlašských ořechů, které chcete pravidelně dlouhodobě konzumovat, je důležité nepodcenit jejich správné skladování. Měli byste je dát do vzduchotěsné sklenice, kterou necháte v suchu a ve tmě v místnosti o teplotě mezi 10 a 20 stupni Celsia. Další možností je zmražení ořechů, opět ale platí, že je nejprve nasypete do vzduchotěsné dózy a tu vložíte do mrazáku.

Možná vás překvapí informace, že jádra vlašských ořechů lze také zavařit. Stačí ořechy dát do čistých suchých sklenic, které vložíte do trouby předehřáté na 80 stupňů na 3 minutky, následně je vyndáte a zavřete víčkem, otočíte dnem nahoru a necháte vychladnout. Vlašské ořechy můžete také zavařit s rozpuštěným medem, a tím je zakonzervovat.

Autor: Karolína Hušáková, Foto: Pixabay, Zdroj: Google

No items found.