Kryptoměny versus podílové fondy! Do čeho investovat?
O samotném Bitcoinu a kryptoměnách toho bylo obecně za posledních několik let napsáno opravdu hodně, a proto nemá cenu detailně rozebírat samotnou technologii blockchainu, tržní kapitalizaci, princip těžení a problematiku decentralizace. Z pohledu investora to ani není důležité, protože Bitcoin a další kryptoměny lze z investorského hlediska považovat za komodity. Na co myslet, když se do nich rozhodnete investovat?
Srovnání rizikovosti u podílových fondů a kryptoměn
Rizikovost podílových fondů je vždy stanovena na základě typu fondu a historických údajů o kolísání hodnoty investice. Riziko je vyjádřeno na škále od 1 do 7, kde 6 až 7 představuje vysokou úroveň rizika. Zpravidla jsou do těchto rizikových tříd zařazeny dynamické fondy, jejichž portfolio je složeno z akcií a aktiv na rozvojových trzích. Takové hodnocení vám přináší poměrně velké množství informací, na základě kterého máte možnost se jako investor rozhodnout.
Kryptoměny jsou mimo dostupnou škálu. Je důležité upozornit na to, že investice do kryptoměn včetně Bitcoinu patří k těm vůbec nejrizikovějším. Je vše pouze bublinou? Jaká bude hodnota Bitcoinu například za 10 let? Nahradí kryptoměny klasické peníze? Odpovědí je mnoho, ale žádná z nich nemusí být správná. Nikdo neví, jestli bude Bitcoin jednou mít hodnotu miliardy, nebo jestli bude za pár let vůbec existovat.
Příběhy Bitcoinových milionářů rezonují na sociálních sítích a lákají do světa kryptoměn lidi bez zkušeností s rizikovými investicemi. Ne každá investice má šťastný konec, třebaže to tak při čtení bláznivých příběhů o zbohatnutí přes noc může vypadat. Dokonce i ty nejrizikovější podílové fondy jsou výrazně konzervativnější než investice do kryptoměn. Rizikovost proto nepřehlížejte a nikdy neinvestujte více, než můžete ztratit. Ve skutečnosti je představa, že o veškeré peníze můžete velmi rychle přijít, praktickou racionální brzdou.
Tip: Kde a jak nakoupit Bitcoin se dozvíte v článku na webu 5nej.cz.
Pravidelná investice se vyplatí u fondů i kryptoměn
Zahlédnete, že cena Bitcoinu letí nahoru. Berete do ruky kartu od vašeho bankovního účtu a s cílem vydělat na růstu investujete vše, co jen můžete. Vyplatí se taková strategie? Pravděpodobně ne. Růst nemusí trvat tak dlouho, jak předpokládáte. Navíc u kryptoměn nikdy nevíte, kdy dojde k zásadnímu poklesu, a zbytečně byste tak riskovali. Cykly nelze předvídat.
Chcete-li minimalizovat riziko, je lepší investici rozložit a kryptoměnu nakupovat dlouhodobě. Tím se nákupní cena zprůměruje a vy si nemusíte nadávat za to, že jste nakoupili v ten nejméně vhodný moment. Investování do podílových fondů je v tomto ohledu identické. Stejně tak platí, že investovat do kryptoměn i fondů můžete již od velmi malých částek v řádu stokorun. V případě nákupu kryptoměn se však do hry zapojují poměrně vysoké poplatky směnáren. U Bitcoinu přičtěte také poplatky za transakci, které tvoří nezanedbatelnou položku.
Minimální investiční horizont u kryptoměn
U podílových fondů je doporučený investiční horizont jasně stanoven finanční institucí a je určitou předpovědí toho, na jak dlouho se vám vyplatí investovat. U kryptoměn žádný minimální investiční horizont neexistuje. Na jedné směnárně můžete kryptoměnu nakoupit a v druhé ji za minutu prodat. Vše záleží pouze na vás a na tom, jaký jste investor a jak moc virtuálním měnám důvěřujete.
I tak se najde mnoho lidí, které nezajímají krátkodobé fluktuace, ale dlouhodobý trend. Vzhledem k rostoucímu zájmu o kryptoměny a technologii blockchain předpokládají, že se jim vyplatí strategie dlouhodobého držení (HODL). Na tom, co je v případě kryptoměn dlouhodobé držení, by bylo možné také dlouze debatovat. Pro někoho to mohou být tři měsíce, někdo další se chystá Bitcoin držet několik let. Konzervativním investorům bude vyhovovat nakoupit, nestarat se a po několika letech zjistit, jakou má jejich investice hodnotu.
Nejoblíbenější kryptoměny investorů
Kryptoměny nepředstavuje pouze Bitcoin. Existují tisíce dalších kryptografických měn (tzv. altcoinů) a další neustále vznikají. Z pohledu investora jsou právě altcoiny zajímavou příležitostí a cestou, jak diverzifikovat riziko prostřednictvím dostatečně pestrého portfolia měn. Vsadit vše pouze na Bitcoin doopravdy není dvakrát promyšlená strategie. A jaké altcoiny vzbuzují největší zájem?
Ethereum
Tato kryptoměna s přezdívkou Bitcoin 2.0 je stejně jako Bitcoin založena na distribuované databázi blockchain. Využívá vlastní programovací jazyk a umožňuje tak vznik tvorbu decentralizovaných aplikací. Tato vlastnost zároveň patří k jedněm z největších kladů Etherea.
Ripple
Ripple je digitální měna a síť, která vznikla v roce 2012. Cílem celého projektu je eliminovat poplatky spojené s internetovými platbami. Platby v Ripple síti jsou schvalovány prakticky okamžitě. Nevýhodou je, že Ripple nelze považovat za klasickou kryptoměnu. Jedná se o privátní produkt společnosti Ripple Labs a nemá decentralizovaný charakter.
Bitcoin Cash
Bitcoin Cash vznikl 1. srpna 2017. Důvodem pro vznik byla technická omezení klasického Bitcoinu. Odštěpením se tato omezení vyřešila a Bitcoin Cash si jako kryptoměna velmi rychle získal důvěru díky jeho lepší praktické využitelnosti a podpoře ze strany celé řady investorů
Cardano
Cardano patří k relativně mladým kryptoměnám. Představuje nejen měnu, ale také technologickou platformu s příkladnou flexibilitou, která se může stát základem pro provozování finančních aplikací. Prioritou tvůrců je použitelnost pro korporátní zákazníky a soulad s požadavky regulačních úřadů. Cardano má díky tomu velkou šanci na budoucí masové přijetí.
Litecoin
Tato alternativní digitální měna založená na Bitcoinu vznikla 7. října 2011. Patří tak k jedněm z nejstarších kryptoměn. Síť zvládá větší rychlost a objem transakcí. Litecoin využívá k těžbě dalších coinů algoritmus Scrypt. Z pohledu mnoha investorů patří k podhodnoceným měnám.
Finální srovnání
Ze srovnání podílových fondů a kryptoměn nikdy nevzejde jednoznačný vítěz. Jedno je však jisté. Kryptoměny jsou spojeny s velkým rizikem a tím pádem také potenciálně velmi vysokým zhodnocením. Pokud se nechcete cítit tak, že vám ujel vlak, lze doporučit investovat pravidelně po menších částkách, a to nejlépe do různých kryptoměn, které si můžete z online směnáren převést do hardwarové peněženky.
Nákupy kryptoměn nemají v některých ohledech daleko k sázení s vysokým rizikem. To nic nemění na tom, že jsou zajímavou příležitostí pro aktivní spekulanty. Konzervativní investory bez ochoty podstupovat nervy drásající poklesy budou stále více oslovovat stabilnější podílové fondy.