Světové milníky finančního světa: jak se tvořila dnešní ekonomika v historii
Dnes jsou nám všechny tyto nástroje jednoduše dostupné pro různorodé platby, převody, ale také sázky přes oblíbené platformy, jako je Hellspin Czech nebo oblíbené nákupy online, které jsou dnes primárním způsobem nákupu v mnoha zemích světa. Podívejme se proto na některé důležité milníky finančního světa.
Nejstarší světové měny a historie české koruny
Po celém světě dnes existuje na 180 oficiálně uznávaných měn, kterých je možné využívat pro placení v různých regionech. Jaká měna se považuje za nejstarší dodnes používané platidlo? Odpovědí je Britská libra (Šterlinků). Jako platidlo na území dnešní Velké Británie se objevuje již v 8. století, v té době na území vládli Normané. Naopak nejstarší dochované bankovky v papírové podobě mají svůj původ v Číně za Ming dynastie –bankovka “Da Ming tongxing baochao” byla v tehdejší Číně v oběhu během 14.století.
A jak se to má v českou korunou? Samotná koruna nemá dlouhou historii a vydává se od vzniku samostatné České koruny, předcházela ji koruna Československá. Platidla na území Českého království však má evropsky i světově významnou historii spojenou s těžbou stříbra v Kutné Hoře, díky jejímu bohatství se mohl razit tzv. Pražský groš a to od roku 1300 do roku 1644.
Nástup komerční doby: první světové burzy a založení české burzy
Dnes světové burzy hýbou světem a jejich pohyby jsou neodmyslitelně spojeny nejen s politickým, ale také dalším ekonomickým děním, změnami klimatu, válečnými konflikty, ale také skandály a bojkoty – to všechno má dominový efekt po celém světě. Výrazné změny na světové burze ovlivňují měnové politiky, změny úrokových sazeb nebo politická rozhodnutí v jednotlivých zemích, jako tomu bylo například v průběhu Covidové pandemie.
Kdy ale vznikla původní burza? V historii existuje několik zemí, které měly velký vliv na vznik mezinárodního obchodu, ačkoliv původně za doprovodu nechvalné kolonizační historie. A jednou z takových zemí je Holandsko, právě zde vzniká v historii první burza v roce 1611, zakládá ji Sjednocená východoindická společnost (Dutch East India Company), která je mimo jiné první akciovou společností ve světové historii. Burza Amsterdam stock exchange funguje dodnes pod indexem AEX.
V České republice se burza objevuje o více než století později, v roce 1871 vzniká Burza cenných papírů Praha (známá pod indexem PX). Té předcházela pouze burza tzv. prozatímní. Po jejím založení se objevovaly první úspěchy díky obchodování s komoditami, které navazovaly na úspěchy českého průmyslu, zejména ve výrobě a prodeji cukru a to až do 2. světové války. Za předchozího komunistického režimu nebyla její funkce povolena, znovu se tak pražská burza otevírá po Sametové revoluci.
Nástup kryptoměn a jejich uplatnění v České republice
Odkazem moderní doby jsou nejen online platby, ale zejména kryptoměny. Zpočátku nejistý projekt dnes představuje miliardové investice po celém světě se stále novými vznikajícími tokeny. Kdo stojí za vznikem kryptoměn dodnes není zcela jasné a znám je pouze pseudonym Satoshi Nakamoto. Ačkoliv vývoj začal koncem 90. let, první kryptoměna, kterou byl Bitcoin, se oficiálně spouští v roce 2009.
Decentralizované, částečně anonymní a v mnoha regionech i dnes bez příslušných regulací. S rozmachem kryptoměn, vznikem nových altcoinů (jako jsou Ethereum, DOGE, Litecoin, TRON nebo USDT a další) se však objevuje volání po větších regulacích. Z pohledu českého právního řádu existuje kryptoměna jako komodita od roku 2012. V roce 2020 poté Evropská unie představuje plán na jednotné regulace a dozor nad nákup a použitím kryptoměn. Nejnovější změny poté přinese “Zákon o digitálních financích”, který patří mezi nově schválené návrhy zákona.