Vrtané studny - cena
Cena vrtané studny a kde si ji objednat?
Pokud se rozhodnete pro navrtání studny na svém pozemku, měli byste mít na paměti, že se nejedná o levnou záležitost. Výsledná cena totiž obsahuje kromě nákladů na samotnou výstavbu na vrtání studny také velké množství administrativních úkonů, za které musíte zaplatit.
Hydrogeologický posudek (4 - 17 tisíc Kč) s následným průzkumným vrtem (nejméně 12 tisíc Kč) a projektová dokumentace (10 - 15 tisíc Kč) jsou nutné pro získání stavebního povolení (300 - 600 Kč), teprve potom můžete přistoupit k samotnému hloubení studny. Zde bude hrát roli v ceně typ podloží, hloubka a průměr vrtu nebo i doprava vrtné techniky na váš pozemek, cena se tedy pohybuje mezi 30 až 100 tisíci Kč. Dále musíte poslat vzorek vody na chemický a bakteriologický rozbor (1 - 7 tisíc Kč) pro zjištění zdravotní nezávadnosti, a nakonec koupit ponorné čerpadlo (10 tisíc Kč). V případě potřeby také může být nutné dodatečné prohloubení studny, které vás opět bude něco stát a musíte si ho nechat schválit.
Sečteno a podtrženo, konečná cena za navrtání studny se nejčastěji pohybuje mezi 100 až 200 tisíci Kč, ale může být klidně i vyšší. Kromě již zmíněných povinných nákladů bude záležet na konkrétní firmě nebo projektantovi, které s nabídkou oslovíte. V České republice jich najdete poměrně hodně, není tedy problém se poohlédnout ideálně ve vašem regionu (pro snížení ceny za dopravu techniky) po firmách, které studniční práce provádějí a porovnat jejich nabízené ceny.

Co vás čeká při vrtání studny?
Jak přesně tedy proces vrtání studny probíhá? Prvním krokem je hydrogeologický posudek od hydrogeologa, který posoudí, jestli na vašem pozemku máte dostatečný silný proud podzemní vody pro zhotovení studny a také určí nejvhodnější místo pro její umístění a ideální hloubku. Takovýto posudek vám poté poslouží jako podklad pro samotnou projektovou dokumentaci a následné stavební řízení.
Abyste měli opravdu jistotu, že se podzemní voda v daném místě nachází, můžete si nechat provést průzkumný vrt. Jeho součástí je hydrodynamická čerpací zkouška, která ověří, že neklesá voda v okolních studních při čerpání vody. K tomu také budete potřebovat půjčit ponorné čerpadlo.
Jelikož je podle zákona vrtaná studna považována za vodní dílo, musíte k ní mít projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb, kterou předložíte na vodoprávním úřadě spolu s hydrogeologickým posudkem pro získání povolení ke stavbě studny a odebírání podzemní vody.
Samotný postup se však bude lišit podle toho, jestli chcete studnu stavět společně s domem nebo samostatně. Vyřízení je totiž jednodušší a levnější v prvním případě, pokud naopak studnu stavíte zvlášť, musíte mít navíc územní rozhodnutí o umístění stavby studny a až následně můžete požádat o povolení ke stavbě vodního díla a odběru podzemní vody.
Jakmile máte povolení, můžete začít kdykoliv samotné hloubení studny. Podle druhu podloží, hloubky a průměru vám firma navrhne konečnou cenu, počítejte však také s náklady na dopravu vrtné techniky na váš pozemek. Kromě vyhloubení vrtu je součástí práce i obsyp, jílování a vyčištění vrtu. A studna je hotova.
Než však studniční vodu začnete používat, počkejte nejméně měsíc a poté odeberte vzorek vody, který pošlete na chemický a bakteriální rozbor. Ty posoudí zdravotní nezávadnost vody, můžete si ale připlatit za komplexní analýzu, která vám ukáže i minimální množství organických látek a kovů.
Jakmile máte jistotu, že studniční vodu můžete bez rizika používat, čeká vás poslední krok, a tím je nákup ponorného čerpadla, které zvládne načerpat vodu z větší hloubky. V potaz berte jeho rozměry s ohledem na průměr vrtu studny, aby se do ní vešlo a mohli jste s ním lehce manipulovat, dále jeho výtlak a průtok vody. Pokud plánujete mít studnu jako zdroj pitné vody, pořiďte si čerpadlo s filtrem a při volbě materiálu dejte přednost nerezovému čerpadlu před plastovým.
Jednoznačnou výhodou vrtané studny je, že ji můžete kdykoliv prohloubit a získat více vody. Počítejte ale opět s nutností zažádat si o povolení od vodoprávních úřadů, které po vás znovu budou vyžadovat nový hydrogeologický posudek. A za oboje musíte opět zaplatit. Přestože se celkové náklady na navrtání studny mohou zdát vysoké, pamatujte, že má také vysokou návratnost do budoucna, kdy vám ušetří nemalé částky.