J. K. Rowlingová: Jak se z podceňované spisovatelky stala miliardářka

Harry Potter je bezpochyby nejslavnější postavou fantasy světa. Jeho začátky však byly podobně skromné jako začátky ženy, která ho vytvořila. Co všechno musela nejbohatší autorka současnosti překonat, než se dočkala celosvětového uznání?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
7/11/2021 1:00 AM

Joanne Rowling je jednou z nejbohatších žen světa, na rozdíl od většiny z nich se však nenarodila do bohaté rodiny ani se neprovdala za boháče. Ve skutečnosti pochází z docela obyčejné rodiny, která její představivost a schopnost vyprávět považovala vždy spíše za zábavu než za něco, čím je možné zaplatit účty.

Negativní zkušenost inspirací

Pravdou je, že značnou část života měla spisovatelka skutečně problém platit účty, a navíc musela překonat několik osobních tragédií. I když vystudovala francouzštinu, což jí otevřelo cestu k lukrativním pracovním nabídkám, v žádné práci však moc dlouho nevydržela. Jak totiž uvedla v jednom z rozhovorů, „při schůzkách s nadřízenými nedávala pozor a raději si zapisovala své nové příběhy a vymýšlela jména postavám.“

V roce 1991, když jí bylo 25 let, předčasně zemřela její matka. Aby se Joanne vzdálila místu, které jí ji připomíná, uchýlila se do portugalského Porta, kde plánovala vyučovat angličtinu. Zde potkala žurnalistu Jorge Arantese a krátce na to se jim narodila dcera, už v roce 1993 se ale rozešli. V Portu se však zrodil příběh čarodějnického chlapce, a když se Rowlingová záhy vracela do Británie, „půlku jejího kufru už zaplňovaly zápisky s příběhy Harryho Pottera.“

Po návratu se stala nezaměstnanou samoživitelkou přežívající na sociálních dávkách, propadala depresím a dokonce zvažovala sebevraždu. Hluboké deprese ji později vedly ke stvoření postav zvaných Mozkomoři, které vysávají z obětí veškeré pocity štěstí.

Britská spisovatelka J. K. Rowlingová.

O Harryho nebyl zájem

Když se v roce 1995 odhodlala rozeslat první díl Harryho Pottera britským nakladatelům, nikdo o něj neměl zájem. Jedno malé, podivné nakladatelství jménem Christopher Little však rukopis ze zvědavosti přijalo. Autorka ale musela publikovat pod neutrálně znějícím jménem J. K. Rowling, protože chlapci by údajně mohli odmítat číst příběhy vytvořené ženou.

Původně bylo vydáno 500 kusů první knihy o Harrym Potterovi, nakonec se jich však prodalo 300 tisíc ve Velké Británii a 100 tisíc v USA. Následovaly další díly a také filmy – jen filmové zpracování prvního dílu vyneslo přes miliardu dolarů. V roce 2001 se Rowlingová také znovu vdala.

Bohatší než královna

Výdělky z knih a hlavně z autorských práv spisovatelce a její rodině konečně zaručují blahobyt. První miliardu dolarů (tehdy téměř 26 miliard korun) si vydělala už v roce 2004, titulu miliardářky se však vzápětí „zbavila“ tím, že značnou část jmění věnovala na charitu.

Jen na knihách vydělala asi 1,2 miliardy dolarů, ze zisků filmů inspirovaných jejími knihami získává 10 procent, z tematických parků a podobně 2 procenta, a to samozřejmě nejsou ani zdaleka všechny zdroje výdělku. Dnes je její majetek tedy opět odhadován na více než miliardu dolarů. Tím přibližně dvojnásobně překonává i královnu Alžbětu II., jejíž jmění je odhadováno na „pouhých“ 520 milionů dolarů, tedy necelých 12 miliard korun.

No items found.