Nicnedělání může pomoci k větší psychické pohodě i lepšímu zdraví. Naučit se ho je snadné

Povinnosti se na vás valí ze všech stran, máte potřebu něco neustále dohánět a i když se hodně snažíte, máte pocit, že výsledek nikdy není dost dobrý? Možná vám v životě chybí jedna důležitá činnost. Nicnedělání. Byť tento název zní úsměvně, podle psychologů se jedná o velmi důležitou součást našich životů, kterou je potřeba trénovat. Naučit se tuto techniku je přitom snadné.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
29/11/2020 1:00 AM

Nicnedělání je dopředu stanovený a jasně ohraničený čas, kdy se nebudete věnovat žádné činnosti, a kdy se budete soustředit jen na sebe. Nepatří sem ani čtení knížky či sledování seriálů - při nicnedělání je opravdu důležité úplně vypnout, vnímat své tělo a soustředit se jen na to, že relaxujete a dobíjíte baterky.

K čemu je to vůbec dobré? Podle psychologů jsme v dnešní době přehlceni podněty a vlastně neumíme správně odpočívat. Máme tendenci řešit jeden úkol za druhým a to jak v pracovním, tak i v osobním životě. V hlavě nám neustále naskakují myšlenky, co je potřeba ještě udělat a stihnout.   Nicnedělání nám pomůže tento začarovaný kruh přerušit. Uvědomíme si v něm, že ne všechny úkoly musejí být splněny hned, a že na nás práce může v klidu počkat.

Větší psychická pohoda i lepší zdraví

Vedle toho má nicnedělání mnoho příjemných efektů. Významně přispívá k větší psychické pohodě a lepšímu zdraví. Také nás učí lépe si ohraničovat čas - pokud se zvládneme v určitou část dne zastavit a najít si čas pro odpočinek, pomůže nám to k tomu, abychom lépe vnímali hranice mezi časem na práci a časem, který máme pro sebe. Nicnedělání je také vhodnou aktivitu pro perfekcionisty a lidi, kteří na sebe mají přehnaně vysoké nároky. Při jeho praktikování si uvědomíme, že někdy můžeme jen tak být sami se sebou, že se nemusíme honit za co nejlepšími výsledky, a že je to tak v pořádku.

Jak nicnedělání trénovat a jak to dělat správně? Najděte si každý den čas, kdy budete moct být v klidu sami se sebou. Ideálně v příjemném prostředí, může to být například domov či zahrada. Čas si jasně ohraničte. Může to být každý den půl hodiny, pokud máte náročné zaměstnání a málo volného času, tak postačí například i deset minut denně. Na začátku možná bude těžké vydržet jen sami se sebou bez nějaké činnosti. Postupem času si mozek zvykne a bude to snazší a snazší. Snažte se, abyste se příliš nerozptylovali pracovními věcmi nebo záležitostmi, které vás nějak trápí. Během nicnedělání by vaše mysl měla být v klidu a měli byste myslet na příjemné věci. Lidé, kteří mají s touto technikou zkušenosti tvrdí, že už po několika dnech se cítili uvolněnější a měli lepší náladu. V dnešní uspěchané době se tak jedná o skvělou techniku, jak se uvolnit a na chvíli vypnout.

No items found.