Sir Richard Branson: V životě jsem udělal stovky chyb

Richard Branson dnes s majetkem 4,9 miliardy dolarů patří mezi nejbohatší Brity, od prince Charlese získal titul Sir a pro spoustu lidí je podnikatelským vzorem. V rozhovoru pro web CNBC však přiznal, že jeho život není tak bezchybný, jak o něm vykládají média. Branson prý udělal stovky chyb a špatných rozhodnutí, které ale posunuly jeho kariéru dál.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Hned na začátku podnikatelského života musel Branson málem zavřít svou firmu Virgin kvůli finančním potížím.

"Vzpomínám si hned na několik momentů v historii Virginu, kdy nás v pátek navštívil manažer banky a řekl nám, že hned v pondělí ráno bude muset naši firmu zavřít," říká Branson. Díky jeho kreativitě se však vždy podařilo problém zažehnat. "Pak jsme se vždy na celý víkend s kolegy zavřeli a přemýšleli, jak z toho ven. Bylo to velmi obtížné a byl to hrozný tlak, ale vždy se nám podařilo najít způsob, jak situaci zachránit."

Jedním z nejtěžších momentů byla pro Bransona vyřešení situace jeho podniku Virgin Records. Ten měl smlouvy s předními hudebními skupinami jako Sex Pistols nebo Rolling Stones, v náročném vydavatelském byznysu se mu však nedařilo vydělávat.

I když Branson podle svých slov Virgin Records miloval, nakonec se rozhodl jej prodat společnosti EMI. Obchod v hodnotě 1 miliardy dolarů mu přinesl dostatečný kapitál, aby mohl rozvíjet své další firmy, ale podle Bransona pro něj rozhodnutí o prodeji bylo jednou z "nejbolestivějších věcí, jakou musel v životě udělat".

Poučit se z chyb a neúspěchů je podle Bransona to hlavní

Prodej Virgin Records Bransona zachránil, v jiných případech se ale vizionář seknul. "Ať je to založení firem jako Virgin Brides nebo Virgin Cola, které se nikdy pořádně neujaly, některé mé špatné investice, nebo klidně jen to, že jsem zapomněl někomu zavolat nebo mu odpovědět na email, chyb jsem ve svém životě udělal stovky," říká Branson.

Richard Branson, majitel společnosti Virgin, do jejíhož portfolia dnes patří více než 400 firem.

Chyby Branson ale nebere jako něco negativního, ale vidí v nich příležitost se poučit a posunout dál.

"Jaké příklad můžu dát mé první podnikání. Bylo mi tehdy 16 let a vydával jsem studentský magazín. Šel jsem za velkou vydavatelskou firmou a chtěl jsem, aby můj magazín prodávala. Zajímalo je, jak přemýšlím o distribuci a dalších detailech, ale já jsem jim začal vykládat o mé vizi, o firmě, která by se zaměřila nejen na magazíny, ale i na cestování a bankovnictví," říká Branson.

Vydavatelství tehdy jeho plány nezaujaly a s Bransonem se rozhodli nespolupracovat. "Naštěstí mi tento neúspěch dal příležitost zamyslet se. A já si uvědomil, že ze své vize nechci slevit, že chci opravdu vybudovat firmu, která bude zaměřená na nejrůznější obory a uspěje v nich. A to se naštěstí povedlo," dodává Branson.

No items found.