Sophie Amoruso: Z dívky s ADHD milionářkou

Cesta Sophie Amoruso k úspěchu byla hodně klikatá. Od tulačky, která se živila vybíráním popelnic a drobnými krádežemi v obchodech, se vypracovala na úspěšnou podnikatelku, která rozumí módě a svým zákaznicím. Po raketovém vzestupu následoval opět pád, Amoruso však nemá ve zvyku se vzdávat.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Náctiletá anarchistka

Nyní pětatřicetileté americké milionářce byla v pubertě diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou doprovázená depresemi, což vedlo k tomu, že vystřídala několik různě zaměřených škol a nakonec musela být vzdělávána doma. Když dokončila středoškolské vzdělání, její rodiče se rozvedli a ona se rozhodla osamostatnit.

Vystřídala různé brigády, od obsluhy ve fast foodu či v prádelně až po prodávání knih, nikde ale dlouho nevydržela. Vedla nomádský život a jídlo i oblečení si obstarávala vybíráním popelnic. Mnohdy si také rozhodla „přilepšit“ drobnými krádežemi, v roce 2003 však byla přistižena, což ji v této činnosti naštěstí včas zabrzdilo.

Chanel za osm dolarů

Když začala mít zdravotní problémy, uvědomila si, že takto se nedá žít do nekonečna, a zaměstnala se u sanfranciské umělecké akademie jako vrátná. Její skromný rozpočet a zároveň velký zájem o módu ji naučil nakupovat v second handech zachovalé značkové kousky, které si pak stylově dotvářela. Jednou dokonce sehnala za 8 dolarů kabát značky Chanel. Prodala ho za 1 000 dolarů.

Sophia Amoruso v modrých šatech přednášející na konferenci svému publiku.

V té době si také založila na prodejní online platformě eBay svůj obchod s názvem Nasty Gal, kde prodávala vintage módu a další předměty. První prodanou věcí byla kniha, kterou Amoruso kdysi ukradla. Hipsterskou stylizací obchodu a způsobem komunikace si brzy získala spoustu zákaznic.

V roce 2008 se od eBay oddělila a založila si vlastní samostatný online obchod, který propagovala pomocí sociálních sítí jako je Twitter, Facebook nebo Instagram. Během pouhých tří let se dočkala milionových obratů – v roce 2011 to bylo 414 milionů korun.

Vedoucí pozici nezvládla

Zanedlouho se objevila v žebříčku nejbohatších žen Ameriky časopisu Forbes se jměním odhadovaným na 5,88 miliardy korun. Amoruso ale náhlý příval zodpovědnosti nezvládla a v její společnosti značně houstla atmosféra. Zaměstnanci si na ni začali hromadně stěžovat kvůli neférovému jednání – údajně jim například dávala výpovědi kvůli nemocenské nebo těhotenství. Přezdívce, kterou si sama udělila – Girlboss – tedy moc úspěšně nedostála.

Sevědomá Sophia Amoruso pózující s barevným nápisem GIRL BOSS.

Jakmile se firma začala hroutit zevnitř, stejný vývoj započal i zvenčí. Tržby rapidně klesly a koncem roku 2016 musela Amoruso vyhlásit bankrot. V té samé době se podnikatelka navíc rozváděla. Nasty Gal byla odkoupena módním gigantem Boohoo Group za 20 milionů dolarů.

Skutečná Girlboss

S odstupem času přiznává, že lituje svého volnomyšlenkářství, které se v podnikání nevyplácí, ale také toho, že si neuměla nechat poradit a nedokázala ze své firmy vytvořit „komunitu, která by ji v těžkých časech podržela“.

Amoruso se tímto kolapsem nenechala odradit. Právě naopak, využila ho pro svůj nový projekt nazvaný Girlboss Media. Ten zastřešuje mnohé menší projekty, jako jsou videa, podcasty nebo víkendové workshopy zaměřené na ženské podnikatelky, kterým se Amoruso snaží předat své zkušenosti. Její jmění je v současnosti odhadováno na 113 milionů korun.

No items found.