Co dělat, když zapomenete peníze v bankomatu

Stačí jen chvilková nepozornost či vyrušení a namísto výběru hotovosti odcházíte s prázdnou. Že to zní jako nesmysl? Omyl, jedná se o celkem běžnou situaci, jež se navíc může přihodit každému z nás. Když už peníze v bankomatu necháte, zachovejte chladnou hlavu a začněte jednat. Při troše štěstí se k vám hotovost zase vrátí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Na první pohled se to může zdát úsměvné, nicméně peníze v bankovní přihrádce zapomíná stále více lidí. Někteří z nich tak navíc činí pravidelně. Fakticky se jedná o tisíce případů měsíčně, k čemuž podle finančních institucí značně přispívá uspěchaný životní styl.

Některé banky klienty chrání

Mnoho zdánlivých smolařů se však nakonec se svou hotovostí přeci jen shledá. Záleží však především na tom, jak je samotný bankomat nastaven. Možnosti jsou přitom v podstatě pouze dvě. V prvním případě se zapomenutý obnos po určité době vrátí zpět, opačně pak zůstane ve slotu, dokud si ho někdo neodnese. Mezi instituce, jež v tomto na své zákazníky myslí, patří:  

  • Air Bank
  • ČSOB
  • GE Money Bank
  • Komerční banka
  • Era
  • Raiffeisenbank
  • UniCredit Bank

Vždy se však liší časový limit, v průběhu kterého nevyzvednutá částka zajede zpět do schránky. Tak například Raiffeisenbank má nastavený čtyřiceti vteřinový interval, po který je možné peníze odebrat. Naopak u UniCredit se finanční obnos vrátí zpátky již po půl minutě.

Kde máte naopak smůlu?

Nicméně ne pokaždé se můžete spolehnout na to, že o nevyzvednuté peníze nepřijdete. Při výběru hotovosti by měli být pozorní zejména klienti společností:

  • Česká spořitelna
  • Fio banka
  • MONETA Money bank
  • Oberbank
  • Sberbank

V jejich případě zůstane zapomenutá částka volně přístupná tak dlouho, dokud si ji někdo nevyzvedne. Pak už samozřejmě záleží na nálezci, jakým způsobem se zachová.

Za zajímavost stojí i fakt, že dříve své zákazníky prostřednictvím navrácení vybírané částky zpět do bankomatu chránila většina finančních institucí. Tato funkce však byla často nakonec zrušena, neboť řada podvodníků si část obnosu vyzvedla a následně nahlásila jeho ztrátu.

Když už peníze v bankomatu necháte

… a víte, že dotyčná společnost své klienty před zapomnětlivostí nechrání, zachovejte v prvé řadě chladnou hlavu. Následně postupujte v těchto třech krocích:

1. Vraťte se k bankomatu

Co nejrychleji se vydejte zpět na místo, kde jste hotovost vybírali a zjistěte, zda se tady ještě nenachází. Stejně tak odhoďte ostych a nebojte se zeptat ostatních, kdo šli pro peníze po vás, zda si něčeho nevšimli. V případě, že budete mít podezření, že dotyční si váš obnos ponechali, můžete také zmínit, co jim za takovéto jednání případně hrozí. Pozor však na křivé obvinění.

2. Reklamujte transakci

Když se peníze neobjeví, neprodleně nahlaste celou událost své finanční společnosti. Pokud se vámi neodebraný obnos vrátil zpět do systému, máte vyhráno. V rámci měsíčního vyúčtování se na tento přebytek přijde a následně dojde k jeho navrácení na váš účet. Některé bankovní domy dokonce tento krok činí automaticky, bez nutnosti reklamace a papírování.

3. Obraťte se na policii

Bohužel se však může stát, že její výsledek nebude uspokojivý, protože hotovost si již předtím někdo odnesl. Pokud byl dotyčný člověk poctivý a peníze vrátil zpátky do banky, budou vám následně znovu připsány na účet. V opačném případě nezbývá nic jiného, než se obrátit na Policii ČR.

Nepoctivým nálezcům hrozí vězení

V rámci následné spolupráce mezi kriminalisty a bankovní pobočkou dojde k předání kamerového záznamu a dalších údajů. Na jejich základě pak může být dotyčný nepoctivec dopaden i potrestán, a to až odnětím svobody na jeden rok. V řadě případů se tak při troše štěstí nakonec se zapomenutým finančním obnosem přeci jen znovu setkáte. Nic to však nemění na tom, že je mnohem lepší výběru peněz z bankomatu věnovat pozornost a zbytečně nespěchat.

No items found.