Co je to startup (a příklady startupů)

Dostali jste ve sprše nápad za pořádný balík peněz a máte v plánu rozjet s ním vlastní podnikání? Jedná se o revoluční vnuknutí? Tak to by vám mohl přijít vhod úvod do fascinujícího světa startupů, pojmu, který je skloňovaný všude kolem nás.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Co je to startup

S termínem startup přišel už v roce 1976 magazín Forbes a od té doby tohle podnikatelské odvětví nabírá na obrátkách. Jako startup se z většiny označuje nově založená společnost, která rychle roste a na trh přináší inovativní přístup nebo produkt. Často se jedná o technologické firmy. Cílem startupů je vyrůst do stabilní a ziskové společnosti.

Výhodou startupů bývají nízké počáteční náklady, protože prvotní finanční injekce přichází zvenčí – od investorů nebo skrze crowdfundingové portály jako například Kickstarter. Nevýhodou je vysoká úmrtnost, se kterou se pojí vyšší podnikatelské riziko než u standardního podnikání.

Startupové společnosti jsou často známé neformálním a uvolněným prostředím. Oproti sešněrovaným korporátům svým zaměstnancům dovolí vzít si do práce psa, zahrát si přes den stolní fotbálek a večer vyrazit se šéfem na pivo. Zatímco některým lidem se tahle firemní kultura zdá bizarní, jiní po ní skáčou na první dobrou.

Startupový cyklus

Od nápadu do vzniku startupu je to přeci jenom docela daleko, a tak každý z nich prochází startupovým cyklem. Uvádí se, že celý cyklus v průměru trvá tři roky a více.

  • Počáteční fáze (Early Stage) – Prvotní nápad zakladatelů, na kterém začínají pracovat a přivádět ho k životu.
  • První investice (Seed) – Společnost je vytvořena a zakladatelé uvádí na trh prototypy služeb či výrobků.
  • Růst (Growth) – Přerod prototypu do hotového produktu a na něj navázaný růst firmy.
  • Startup – Stabilizace společnosti a další fáze růstu, která pokračuje až do změny ve standardní podnikání.

Jednorožci mezi startupy

Ačkoliv se na nás ze všech stran hrnou úspěšné startupy a vyvolávají v nás pocit, že každý startup je vstupenka do světa vyšší třídy, realita je drsnější. Vypiplat fungující firmu, která se na trhu udrží a je zisková, není nic jednoduchého. Podle byznys magazínu Fortune je míra úmrtnosti startupů 90 %! Z toho důvodu se nejúspěšnějším startupům říká jednorožci (unicorns).

Mezi jednorožce se řadí firmy s ohodnocením přes 1 miliardu dolarů a k srpnu letošního roku jich po světě běhalo 266. Patří mezi ně přepravní společnost Uber, jeden z nejznámějších startupů vůbec, služba Airbnb, která zprostředkovává pronájem ubytování, a také SpaceX, vesmírný projekt vizionáře Elona Muska.

Bývalými unicorns jsou pak třeba mezinárodní giganti Facebook, Xiaomi, Twitter, Alibaba nebo Spotify. Za jeden z prvních startupů by se dal považovat i Apple legendárního Steva Jobse. Asi nikoho pak nepřekvapí, že nejvíc jednorožců je v Číně a USA.

Česká startupová stopa

Ani česká podnikatelská scéna není stranou startupových zázraků. Mezi nejúspěšnější se řadí vyhledávač letenek Kiwi, technologická firma STRV, analytická společnost Socialbakers, taxi aplikace Liftago anebo TeskaLabs, firma zabývající se zabezpečováním mobilních aplikací.

Hurá do toho

Ještě pořád máte svůj revoluční nápad a startupová cesta se vám zalíbila? Tak hurá do toho! Studujte, vymýšlejte, konstruujte, zavařte mozek. Třeba se jednoho dne objevíte mezi světovými jednorožci.

No items found.